Yeni Apple TV’de A5X işlemciye sahip olacak

Apple‘ın iOS 6.1 mobil işletim sistemini duyurması ile beraber sistem dosyaları içindeki incelemelerin sonuçlarından bir tanesi 128GB’lık iOS cihazı olmuştu. Bilindiği gibi Apple’da bu bilgiyi doğrulayarak resmi sitesinden ilk defa 8, 16, 34, 64GB’ın yanında 128GB’lık depolama seçeneği ile iPad 4 satışına 5 şubatta başlayacağını açıklamıştı.

AnandTech’in raporunda gördüğümüz iOS 6.1 ile ulaşılan bir başka ilginç ayrıntı yeni Apple TV için oldu. Apple TV için model A1469 olarak tanımlanan ve ilk defa iPhone 5’te kullanılan ikisi bir arada diye tanımlayabileceğimiz WLAN + Bluetooth anteninin yer alacağı görülüyor. Önceki versiyonda iki anten içeren donanıma sahipti.

appletv-ios-6.1-atv

Apple ilk kez üçüncü nesil iPad ile beraber tanıttığı A5X her ne kadar iki çekirdekli olsa da iPad 3 Retina için grafik anlamında 4 çekirdekli olarak daha performanslı bir cihaz haline gelmişti. Sistem dosyaları üzerinden yorum yapan araştırmacıların gelecek Apple TV güncellemesinde daha iyi grafik ve performans için A5X işlemci kullanılacağı ve yapılan donanımsal iyileştirmeler ile beraber zaten fazla büyük olmayan Apple TV’nin daha da küçüleceğini söylüyorlar.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir