Yandex iPad uygulamalarını denediniz mi?

Google‘ın arama motoru alanındaki tartışmasız liderliği devam ederken rakipsiz olmanın dayanılmaz hafifliği de Google’ı sarıyor oluşunu normal karşılamak lazım. Bu anlamda aynı alanda hizmet veren bir diğer şirket Yandex‘i bugünlerde sıklıkla duymaya başlamış olmanızın tesadüf değil. Özellikle son aylarda Türkiye’ye yönelik operasyonları ile Avrupa’nın kapısı olarak Türkiye’yi gören Yandex gerek TV reklamları gerekse de sosyal medyadaki tanıtımları ile kullanıcı sayısını da hızla yükseltiyor.

Uzun yılların alışkanlıklarını değiştirmek çok zor olsa da Yandex, yenilenen servisleri ve araçları ile bizim de artık sıklıkla kullandığımız ve kullanmaktan da memnun olduğumuz bir çok hizmeti sunuyor. Yandex servisleri sayfasında verdikleri hizmetlere baktığınızda ihtiyaç duyacağınız bir çok servisin varlığını görmek sizleri hayli şaşırtabilir.

Bunun dışında özellikle iOS uygulamaları ile tüm iOS cihazlarında Yandex’in bir çok servisini de görebilmeniz mümkün. Üstelik uygulamalarının kullanılabilirliği hayli yüksek olduğu gibi tasarım anlamında da gözlerinize hitap edecek kalitede. Bu yazımız ile sadece iPad bazında beş farklı uygulamasına yüzeysel de olsa yer vererek tanımayan iOS kullanıcılarına bu servisleri tanıtmak istedik.

Yandex Hava Durumu

yandex hava durumu

Yandex hava durumu iPad uygulaması benzerleri ile kıysalandığında hayli kaliteli ve bir o kadar da akıllıca düşünülmüş uygulama olarak karşınıza çıkıyor. Hava durumuna göre seçilen arkaplan resmi ve canlı olarak hava durumuna göre yağmur, kar vb. oluşumların hareketli görüntüleri eşliğinde yine duruma uygun arkaplan müziği ile keyifli bir uygulama.

Eğer bir iPad’iniz varsa Yandex hava durumu uygulamasını mutlaka yüklemelisiniz.

Yandex hava durumu

Yandex Haritalar

yandex harita

Eğer cihazınızda Yandex Haritalar yoksa kendinizi pek çok şey kaçırıyor olarak hissedebilirsiniz. Özellikle gerçek 3D görüntüler eşliğinde panaromik olarak girdiğiniz adresleri gezebilirsiniz. Tabi tüm Türkiye ve tüm bölgeler henüz 3D desteği içinde yer almıyor ancak Apple’ın iOS 6 ile gelen haritalarında Türkiye’nin hala 3 boyutlu desteği olmaması ve yaşanan güncel harita sorunları nedeniyle Yandex iyi bir alternatif olarak iTunes’ta ücretsiz olarak indirmenizi bekliyor olacaktır.

Yandex harita app store

Yandex Arama

yandex arama

Yandex’in özellikle iPad Arama uygulaması deneyimi mutlaka yaşanması gerektiği kanaatindeyim. Arama sonuçlarını sol tarafta aranan eğer bir site ise sağ tarafta siteyi gösterdiği gibi aynı aramanın görsel ve harita üzerinde de aramayı görüntülemesi gayet akıllıca düşünülmüş ve gayet te stabil.

Diğer servisleri ile gayet kullanışlı olmasına ek olarak Yandex Arama özellikle benim favori arama uygulamam olarak tavsiye ediyorum.

Yandex arama app store

Yandex & Opera Tarayıcı

opera yandex

Yandex’in popüler tarayıcılardan bir tanesi olan Opera ile işbirliğinden doğan tarayıcısı ile farklı bir iPad internet deneyimi yaşamaya hazır olun. Hızı, fonksiyonları ve rahatlığı ile belki de en sık kullandığınız bir tarayıcı haline gelebilecek kadar kaliteli olduğunu farkedeceksiniz. Yandex & Opera Mini’yi aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Yandex tarayıcı app store

Yandex Disk

yandex disk

Dosyalarınıza her yerden erişmek konusunda iOS’un iCloud’u bir çok eksikliğimizi gideren hem de sisteme entegre olması ile en kullanışlı sanal disk, kabul ediyoruz. Ancak yeterli alanın olmayışı ve her dosya formatını desteklemeyişi gibi bir çok nedenden dolayı Dropbox gibi popüler sanal disk hizmetlerine ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu anlamda Yandex Disk size bu hizmeti ücretsiz olarak 3GB kapasitesi ile sunuyor. Yandex epostanız ile giriş yapıp kullanabilirsiniz.

Yandex disk app store

Görüldüğü gibi Yandex bu servisleri veren popüler arama motorları ve araçlarından pek farkı olmayan hizmetleri veriyor.  O halde neden bu servisleri ve hizmetleri kullanmayalım?

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir