Ünlülerin çıplak fotoğrafları sızdırıldı iCloud hacklenmiş olabilir

Bugün tarihin en büyük hacker saldırılarından birisi yaşandı ve birçok internet kaynaklı haber sitesinin manşetinde yer aldığına göre Apple tarafından kullanıcılara bulut depolama hizmeti sağlama servisi iCloud ismi bilinmeyen bir hacker veya hacker grubu tarafından hacklendi. Hackerlar yine iddialara göre iCloud kullanıcısı birçok ünlünün hesaplarına erişti ve bazı ünlülerin çıplak fotoğraflarını ünlü sosyal medya platformları üzerinde paylaştılar.

icloud

Elbette Apple kanadına uzatılan bu iddianın henüz ne aksi ne de doğruluğu ispat edilemedi.  Fakat video ve fotoğrafları internet dünyası üzerinde hızla yayılan bir çok ünlü bu konuda Apple’a son derece büyük bir tepki veriyor. Tabii, bu durumun sonucu olarak Apple kullanıcıların gizlilik hakkını koruyamadığına dair davalar ile de karşı karşıya kalabilir. Şuanda Apple kanadından bu konu hakkında yapılmış bir resmi açıklama bulunmuyor. Bazı internet sitelerinin düşüncesine göre şifreler Brute Force yani deneme yanılma çalışması sonucunda ele geçirilmiş olabileceğini öne sürüyor.

Fotoğraflar içerisinde gerçekten aşırı müstesna fotoğraflar ve kişilerin kişilik haklarına saygı duyulması gereken fotoğraflar var nitekim birçok ünlünün fotoğrafı çıplak ve hatta bazı ünlülerin ilişki sırasında çekilmiş olan fotoğrafları bile mevcut. Öyle görünüyor ki bu durum hem internet hem de yazılı medyanın gündeminden uzun bir süre düşmeyecek.

Apple şuan için sessizliğini koruyor, sorun eğer gerçekten iOS veya iCloud ile kaynaklı ise ve kullanıcıların gerçekten herhangi bir yanlış işlemi söz konusu değilse Apple hem iOS’in güvenilirliği hem de iCloud’un güvenilirliği konusunda gerçekten uzun yıllar boyunca mitler ile yalnız başına bırakılabilir. Gelişmeler oldukça sizle aktarmaya devam edeceğiz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir