Unlock Nasıl Yapılır?

Unlock, Sim Lock, Factory Unlock Nedir?

Sahip olduğunuz iPhone‘larınızı nasıl Unlock yapacağınızı anlatmadan önce unlock hakkında kısa bir bilgi vermek faydalı olacaktır diye düşünüyoruz.

Unlock, bir başka deyişle Sim Kilit, cihazınızı aldığınız ülke ve GSM şebekesinin koymuş olduğu bir sınırlamadır. Özellikle kontratlı olarak alınan cihazlar hangi ülkeden ve hangi şebekeden alınmışsa sadece o şebekeye ait sim kart ile kullanılabilecek şekilde cihaz kısıtlanmıştır.
Mesela AT&T firmasından alınan bir iPhone sahibiyseniz cihazınız sadece bu operatöre ait sim kart ile çalışabilir. Siz bu cihaza Turkcell sim kartını taktığınızda cihaz AT&T kilitli olduğundan cihazın telefon özelliğini kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Bu durumda cihazınızın modeli, iOS sürümü, ve modem firmware (baseband’de kullanılır) diye adlandırılan modem sürümüne göre bu kısıtlamayı yani sim kilidini kaldırıp (unlock) tüm kartlar ile çalışabilir hale getirebilirsiniz. Bu konu ile alaklı olarak karşınıza çıkabilecek olan bazı terimlerin karşılıklarını da vermek uygun olacaktır diye düşünüyoruz.

Sim Lock – Sim kilidi demektir ve unlock yapılmaya ihtiyaç duyan cihazlar için kullanılır.

Unlock: Sim kilidini kaldırma işlemi sonucu kilidin kaldırılması ile cihazın sim kilitsiz olmasıdır.

Factory Unlock: Fabrika üretimi olarak tüm kartlara açık olan cihazları tanımlar yani tamamen sim kilitsiz cihazları ifade eder. Herhangi bir GSM operatörüne ait olmaksızın her ülke ve her operatörün sim kartı ile çalışabilecek cihazları tanımlar.

Aşağıdaki bağlantılarda sim kilidi açma yani unlock işlemine ait metodlar ile nasıl yapılacağına dair anlatımlara ulaşacağınız bağlantıları bulabilirsiniz.

Unlock İşlemleri

Unlock Nasıl Yapılır?” için 2 yorum

 • 23 Ağustos 2014 tarihinde, saat 18:45
  Permalink

  aynı sorunu bende yaşıyorum ve henüz aşamadım araştırma safhasındayım.

  Yanıtla
 • 04 Ağustos 2014 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  ben bi cihaz aldım ipone 5 pasaporta işlettim acılmadı sim kilitli diyor bi yere sordum 230 tl ye acarız dediler telefon kanada dan gelmiş yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir