Ultrasn0w ile iPhone Sim Kilidini Kaldırma

iPhone Dev Team ekibinden Sherif Hashim isimli iOS Hacker’ı tarafından geliştirilen, yazılımsal olarak unlock (sim kilidi kaldırma işlemi bkz:unlock nasıl yapılır) yapabilen bir uygulamadır. Uygulama Cydia uygulaması olduğundan sadece Jailbreak yapılabilen iPhone’larda kullanılabilir. Çünkü Cydia ancak Jailbreak yapılan cihazlara gelen bir uygulama deposudur. Cydia ve Jailbreak hakkında ayrıntılı bilgiye bu konudan ulaşabilirsiniz.

Şimdi dilerseniz Ultrasn0w ile yazılımsal unlock hakkında sorulabilecek tüm sorulara yanıt olabilecek olan açıklamalarımıza geçelim.

ultrasn0w unlock

Ultrasn0w Unlock

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Ultrasn0w ile yazılımsal olarak iPhone’un unlock yapılabilmesi için cihazınızın bazı kriterleri taşıması gereklidir.

 1. Cihazınızın Jailbreak yapılmış olması ve Cydia’nın yüklü olması gereklidir.
 2. Cihazınızın iOS sürümünün Ultrasn0w uygulaması ile uyumlu olması gerekir.
 3. Cihazınızın baseband diye de adlandırılan modem firmware sürümünün Ultrasn0w kullanımına uygun olması gerekir.

Dilerseniz yukarıda saydığımız kriterleri de kısaca ele alalım;

Jailbreak ve Cydia Gerekliliği

iPhone cihazınızın kullanmakta olduğunuz sürüme jailbreak yapılmış olması gerekliliği Ultrasn0w’un bir Cydia uygulaması olmasından kaynaklıdır. Yazımızın başında jailbreak ve cydia için gerekli açıklamalara erişebileceğiniz bağlantıdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

iOS Sürümünüzün Uyumu

Ultrasn0w uygulaması iOS geliştiricileri tarafından oluşturulmuş ücretsiz bir uygulama olarak her iOS sürümünde çalışmayabilir. Geliştiriciler bu konuda çalışmalar yaparak uygulamayı sürekli güncel tutmaya çalışırlar ancak bu her zaman garanti edilmez. Bu nedenle yeni bir iOS sürümü yüklemeden Ultrasn0w desteğinin olup olmadığına blogumuzdaki konuları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Modem Firmware (Baseband) Uyumu

Ultrasn0w uygulamasının görevini yapabilmesi için iPhone’un Modem Firmware (Baseband) sürümünün uygun olması gerekir. Çünkü Ultrasn0w sadece belirli modem firmware’lerinde çalışmaktadır. Peki Modem Firmware (Baseband) tespiti nasıl yapılır dersek;

Ultrasn0w Modem Firmware Baseband Bilgileri

Cihazınızın Ayarlar >> Genel >> Hakkında kısmına girdiğinizde cihazın bazı özelliklerinin yazılı olduğu bölümü görebilirsiniz. Burada en altta “Modem Firmware” karşısında cihazın baseband diye de anılan sürümü yazar. İşte bu sürüm aşağıda yazacağımız üzere Ultrasn0w’un unlock yapabileceği sürümler arasında yer alması gerekir.

Ultrasn0w Unlock Yapılan Cihazlar ve Baseband’ler

Ultrasn0w

Ultrasn0w unlock işlemi sadece iPhone 3G, iPhone 3GS ve iPhone 4 ile uyumludur. Eğer bu cihazlara sahipseniz yine aşağıdaki modem firmware’lerine sahip olmanız da gerekmektedir.

 • iPhone 4: 01.59.00
 • iPhone 3G/3GS: 04.26.08, 05.11.07, 05.12.01, 05.13.04 ve 06.15.00

Eğer yukarıdaki model bir cihaza ve belirtilen modem sürümlerine ait sürüme sahip değilseniz cihazınız için Ultrasn0w unlock imkanından yararlanamazsınız. Bunun yerine farklı çözümlere gidilebilir ki onlarda zaman içinde bu kategoriye dahil edilecektir.

Ultrasn0w Unlock Nasıl Yapılır?

Bu yazının hazırlandığı sırada yukarıda belirtilen kriterlerin tümü olmak kuşulu ile iOS 5.1.1 sürümüne kadar hemen hemen tüm iOS sürümleri bu metod ile unlock yapılabilir. İşleme cihazın içinde sim kilitli olduğu şebekeye ait kartın takılı olduğunu varsayarak başlayalım.

Birinci Adım: iPhone cihazınız jailbreak yapılmış ve cydia’nın da yüklü olduğunu varsayıyoruz. Jailbreak Nasıl Yapılır konumuzdan ilgili işlemin nasıl yapılacağını ve jailbreak dosyalarına erişebilirsiniz.

İkinci Adım: Cydia’da arama fonksiyonunu kullanarak Ultrasn0w yazdığınızda yukarıdaki resimde olduğu gibi uygulamaya erişebilir ve yanındaki “Install” butonuna tıklayarak yükleyebilirsiniz.

Üçüncü Adım: Uygulama yüklendikten sonra cihazın tekrar başlatılması gerekecek, bu işlem otomatik olarak kurulum sonunda çıkacak olan buton ile yapılabilir. Ardından kullanmak istediğiniz sim kartı cihazınıza takın.

Kısa bir süre sonra cihazınız açıldığında şebeke arayacak ve şebekeye ulaşacaktır.

Yukarıda anlatılan metod temel Ultrasn0w anlatımıdır, zamanla uygulamadaki değişiklikler konuya yansıtılarak güncellenecektir. Ayrıca tüm Ultrasn0w konularına, gelişmelerine Ultrasn0w Unlock kategorimizden erişebilirsiniz.
Not: Cihazınızı JustBoot için DFU moduna alma işlemini daima Redsn0w ve iReb ile yapın. Özellikle her şeyi yapmanıza rağmen şebeke gelmiyorsa sebebi bu olabilir.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Ultrasn0w ile iPhone Sim Kilidini Kaldırma” için 96 yorum

 • 05 Şubat 2013 tarihinde, saat 23:01
  Permalink

  Evasi0n jailbreak aracı unlock yapmaz

  Yanıtla
 • 05 Şubat 2013 tarihinde, saat 22:44
  Permalink

  Abi sadece ultrasnowlamı simkilidi kalkıyor evasi0nla falan kalkmaz mı:)

  Yanıtla
 • 27 Ocak 2013 tarihinde, saat 00:13
  Permalink

  Size önceki yorumlarımda zaten bu sonucun olabileceğini söylemiştim başka da yapılacak bir şey yok metod bu. Aslında sim kilidinden imeiden unlock yapan sitelerden ücretini ödemek kaydıyla ömür boyu kurtulmak daha mantıklı. Yahut yeni bir çözüm sunulana kadar bekleyecek yahut internetten sizinle aynı sorunu yaşayıp kurtulmayı başaranlardan bilgi alacaksınız. Bir de unlock kategorisinde ipad basebandinden kurtulup normale dönme anlatımını yapın sonra ultasn0wu tekrar deneyin yapılacaklar bunlardan ibaret

  Yanıtla
 • 27 Ocak 2013 tarihinde, saat 00:04
  Permalink

  şebeke gelmiyor .. eski sürüme de dönemem cünkü kaydı yok sanırım telefoncu oyle soylemıstı

  Yanıtla
 • 27 Ocak 2013 tarihinde, saat 00:00
  Permalink

  Redsn0w ile yapanlar justboot için dediğimi sn0wbreeze ile yapanlar ibooty kullanır her ikisi de kullanılabilir fark yok amaç justboot yapmak fixer hakkında da anlatılacak başka ayrıntı yok işlemler bu kadar

  Yanıtla
 • 26 Ocak 2013 tarihinde, saat 23:52
  Permalink

  meraba sabah yazmıştım cihazı 6.0.1’e yükselttim sn0wbreez ile yaptım sonra iboot’tan söylenilen şekilde dfu moduna alıp açıp kapatıp cydiadan unltrasn0wu yükledim açıldı kapandı derken şebeke maalesef, yok. şimdi şunu sormak istiyorum ben -JustBoot için DFU moduna alma işlemini daima Redsn0w ve iReb ile yapın.- derken ne kastediliyor ve ultrasn0x fixer kısmını daha detaylıca anlatabilir misiniz bir de başka bir yöntem var sa lütfen yardımcı olabilir misiniz

  Yanıtla
 • 26 Ocak 2013 tarihinde, saat 14:31
  Permalink

  shsh kaydım yok maalesef bakalım suan sn0wbreezden yukledım ıslemlerı halledıcem teşekkürler yardımınız ıcın 🙂

  Yanıtla
 • 26 Ocak 2013 tarihinde, saat 14:15
  Permalink

  Source olarak (kaynak) ekleyecek ve sonra ultrasn0w fix diye aratırsanız bulup yükleyeceksiniz. Sonuçta ultrasn0wa bağımlısınız güncellendiinde sorununuz çözülür yahut shsh kaydınız varsa 5.1.1 sürümüne dönebilirsiniz

  Yanıtla
 • 26 Ocak 2013 tarihinde, saat 14:13
  Permalink

  http://repo.iparelhos.com bunu sanırım yanlış anlamadıysam cydia’ya yazıp yüklüyoruz. Peki son soru olarak şebeke gelmezse bunu ilerleyen zamanlarda açabilirler mi hep öyle mi kalır şuan yüklüyorum denicem,sonuçlarını buraya yazarım.

  Yanıtla
 • 26 Ocak 2013 tarihinde, saat 14:05
  Permalink

  hmm.. ben onceden 5.1.1 e yukseltmıstım ama telefon bozulunca tekrar başa döndük bu Ultrasn0w fix hakkında bılgı verebılır mısın oda cydiadan yükleniyo sanırım.

  Yanıtla
 • 26 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:59
  Permalink

  Sn0wbreeze ile de yapabilirsiniz, ancak Ultrasn0w tam uyumlu değil iOS 6.0.1 ile yine de çalıştıranlar var. Ultrasn0w fix isimli uygulamayı da yükleyerek yapıyorlar ama doğru sonuç alabilirmisiniz bilemiyorum.

  Yanıtla
 • 26 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:54
  Permalink

  iphone 3gs 6.0.1 yüklesem sn0wbreeze ile, sonra ultrasn0w ile unclock yapabilir miyim yani 6.0.1 uyumlu mu şebeke gelmez mi telefonum tamirden geldi ve şuan 4.1 yüklü modem firmware 06.15.00

  Yanıtla
 • 17 Ocak 2013 tarihinde, saat 17:22
  Permalink

  Eğer ara sürümlerin shsh kaydıyok sa mecburen son sürüme ios 6.0.1 yükseltmeniz gerekecek bu durumda hem ultrasn0w uyumluluğu konusunda sorun olur hem de aktivasyon yapnıyor bu sürüme. Kullanacağınız araç ise sn0wbreeze olacak bu basebandi de koruyor.

  Yanıtla
 • 17 Ocak 2013 tarihinde, saat 14:52
  Permalink

  merhaba ıphone 4 kullanıyorum 4,3,3 sürüm 01,59,00 modem ile.. makinayı 2 yıl önce yurtdısından aldım ve sürüm yukseltmek istiyorum nasıl yapabilirim?? (yurtdısı simkartta yok )

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir