Ubuntu Nihayet Akıllı Telefonlara Geliyor

Uzun zamandır tartışılan ve Linux dağıtımlarından mobil cihazlar için uyarlanacak bir mobil işletim sistemi nihayet hayata geçti. Duyurusu önceden yapılan ve dün Ubuntu sitesindeki geri sayımın sona ermesi ile beraber Linux kaynaklı geliştirilen Ubuntu işletim sistemi artık akıllı telefonlarda yerini alabilecek.

Bu gelişmenin en güzel yanlarından birisi bilgisayarında Ubuntu işletim sistemi kullanan Ubuntu yüklü akıllı telefon sahipleri her iki cihaz üzerinden aynı uygulamalara erişebilecek olması. Ubutu mobilin akıllı telefonlara yüklenebilmesi için cihaza öncelikle çalışırılabilir bi kod giriliyor ve sonra bunun üzerinden işletim sistemi cihaza yükleniyor.

ubuntu mobil akıllı cihazlarda

ARM ve x86 işlemcili cihazlarda kullanılabilecek olan Ubuntu’nun mobil versiyonu Android kerneli üzerine inşsa edilmiş. Bu nedenle Ubuntuşu anda sadece Samsung’un Galaxy Nexus modeline yüklenebiliyor. Ubuntu’nun kurucusu Mark Shuttleworth yaptığı açıklamada Ubuntu’nun yüklü olduğu akıllı cihazların bu yıl içerisinde piyasada olacağını belirtti.

Bu gelişmenin ardından gözler Las Vegas’ta düzenlenecek CES fuarı’na çevrilecek. Fuarda Ubuntu yüklü akıllı cihazları görebilmek mümkün olacak. Dünyada hatırı sayılır kullanıcısı olan Ubuntu işletim sistemi böylelikle akıllı cihaz sahibi olan Ubuntu’cuların gönlünü bir kez daha fethetmiş olacak.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir