Türkiye’de yakında 4G ile tanışmaya hazırlanıyor!

Biz henüz 3G‘ye geçtiğimizde bazı avrupa ülkeleri 3.5G ve 4G‘ye geçiş sürecindeydiler. 3G’li veri ağının 4. yılına geldiğimiz şu günlerde Türkiye’deki GSM operatörlerinin de +G hakkında atılımları gelmeye başladı. Hatta Turkcell ve Vodafone ilk denemelerini noter huzurunda gerçekleştirip verileri kaydettiler bile.

Artık birçok üründe 3G’yi aktif olarak kullanıyoruz. 3G ilk çıktığında alternatif olarak çok birşey yoktu. 3G’nin gelişiyle birlikte teknolojik cihaz ihtiyaçlarımız da anında değişti. Çünkü artık mobil internet kullanımı aktif olarak yeni başlayacaktı (Daha öncekileri düşük bağlantı olduğu için saymıyorum). Mobil internet kullanımını da iyeden iyiye hayatımızın merkezine almaya başladık. Büyük ekranlı tablet ve telefonlarla birlikte belki birçoğumuz bilgisayar başına geçmeden de birçok işlemini halledebiliyor. Hal böyle olunca da 3G’de artık yetmemeye başladı desek çok da abartmış olmayız.

4G

Sevindirici haber geldi ve 4G’ye geçiş için çalışmaların hızlandırıldığı duyruldu. Mesela Turkcell ilk adımda 900 Mbps sunabileceğini duyurdu. Bu rakam ayrıca bir Türkiye rekoru. Yeni rekoru küçümsemeyelim çünkü eskisine göre 60 kat daha hızlı bir servisten bahsediyoruz. Bu arada 4G’nin ne kadar hızlı olabileceğini varın siz düşünün.

Hemen ardından da Vodafone noter huzurunda yaptığı testleriyle 300.1 Mbps sunacağını açıkladı. Testler istanbulda yapıldı. Vodafone İstanbul Maslak’ta yapmış mesela. LTE Advanced altyapı teknolojisinden faydalanılmış.

BTK (Bilgi Teknolojileri Kurulu) ‘da olaya dahil oldu. Gelen verilerin üzerine Turkcell’e 1800 ve 2600 MHz frekans bantlarının her biri için 3 adet 20 MHz’lik (yani toplam 60 MHz) haberleşme izni verdi. Vodafone’a ise 2 adet 20 MHz (yani 40 MHz) kullanım izni verildi.

Peki Avea ne durumda. Avea;

4G’deki yatırımlarımızı 5G teknolojisine hazırlıyoruz, 5G’yi bekleyin!

açıklamasını yaptı. Yani sanıyorum Avea kullanıcıları 4G için biraz bekleyecek. Belki de direkt olarak 5G’ye geçiş yapılacak. Bunu zaman gösterecek. İnşallah makul fiyatlarıyla birlikte mobil internet deneyimimizi bir adım öteye taşıyabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir