Tim Cook, Apple Store yöneticileriyle bir araya gelmiş

iOS 7 beta ile merhaba demişken Apple cephesinde yeni oluşumlar, atamalar ve yeni cihaz söylentileri bitmek bilmiyor. Her gün bir yeniliği duyuyoruz. Geçtiğimiz günlerde Apple’ın eski operasyonlardan sorumlu yöneticisi ve yeni CEO’su Tim Cook Apple Store’larla bir araya gelerek değerlendirmeler yaptığı bilgisi geldi.

Bu toplantıda Apple Store’ların mağaza yöneticileriyle bir araya gelen Tim Cook yanlız değildi. Diğer yöneticilerden Eddy Cue ve Craig Federigh de yanındaydı. Yani tam anlamıyla durum değerlendirmeleri yaptıkları bir 3 saat geçirdiler. Yeni önemli ürünlerinin vitrinlere geleceği bildirildi. Bu bağlamda da mağazalardaki satış performansları yeniden değerlendirildi. iPad ve Mac ürün satışlarından memnun oldukları fakat iPhone satışlarında istenilen başarıyı elde edemedikleri, nedenleriyle masaya yatırıldı.

Apple’ın farklı bir dünya olduğunu ve bu teknolojiye yabancı olan insanları kendimize çekebilmek için iPhone çok iyi bir kapıcı tanımlaması yapıldı. Bunun için de satışların çok büyük bir kısmının kendi mağazalarıından (Apple Store) yapılmasını ve yeni kullanıcıların bu mağazalarda diğer Apple ürünleriyle de tanışmalarını sağlamaya çalışmak gerektiğinden bahsedildi.

apple store

Şu anki satış rakamlarında diğer mağazalarda satılan iPhone’ler toplam satışın %80‘ini oluşturuken, sorunları nedeniyle yardım alma olayının %50‘si Apple Store’lardaki Genius’lar olduğu ve bu oranın iyi bir oran olmadığını, kendilerini bu anlamda gözden geçirmeleri gerektiği belirtildi. Apple mağazaları henüz yeterli sayıda değil. Yani şu an 14 ülkede mağazaları var. Türkiye’de henüz yok. İstanbul‘da da 3 ay içerisinde bir mağaza açılıp bu sayının 15’e yükseltileceği de gelen bilgiler arasında.

28 Temmuz‘da yapılması muhtemel Apple Store zirvesinde de birçok konu tekrar masaya yatırılacak ve mağaza yöneticileriyle verimli toplantılarla yeni ürünlerini Apple severlere en iyi haliyle sunacaklar. Bu şekilde çalışma içerisindeler. Bakalım önümüzdeki günlerde özellikle eylül’de yeni ürünleri hep birlikte göreceğiz diye tahmin ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir