Swatch, Apple’ı iWatch isminden dolayı dava edebilir

iWatch henüz piyasaya çıkmadan hakkındaki dedikodularda artmaya başladı. Artık eli kulağında diye bekleyişlerimiz vardı akıllı saat için. WWDC 2014’te tanıtılması konusu birçok teknoloji analistleri tarafından öngörülen bir etkinlikti. Ancak hala tanıtılıp tanıtılmayacağı konusu özellikle son dönemde çıkan isim hakkı haberlerinden dolayı olumsuz yöne kaymaya başladı.

Sessiz sedasız isim haklarıyla ilgili başvuruların farklı bir şirket üzerinden yapıldığı haberleri yapılmıştı. Aralarında Japonya’nın da bulunduğu ülkelerde isim haklarının alındığına dair söylentiler vardı. Ancak bunun yanısıra birçok firma da iWatch isim hakkı için çok daha öncelerinden çalışmalarına başlamıştı. Ama bu tür şirketler genelde isim hakkını önceden alıp sonradan karlı bir şekilde Apple’a satabilme derdindeydi. Dolayısıyla çok da problem olarak görülmüyordu.

iwatch

Şimdi de yılların deneyimli saat üreticisi İsveçli Swatch gündemde yer almaya başladı. Konu ise iWatch isminin kendi markaları iSWatch ile karışıklık oluşturacağı ve haksız rekabet ortamı doğuracağı. Üstelik daha önceleri birkaç iWatch isim hakkı başvurusunun da iptaliyle ilgili dava kazandılar. iWatch söylentileri artınca Swatch bu konuda bir açıklama getirerek iWatch isim hakkının alınamayacağını, dava edebileceklerini söylüyor. Bununla ilgili olarak da daha önceki kazandıkları davaları gösteriyorlar haklı olarak.

Bakalım bu isim hakkı konusu yüzünden iWatch‘un piyasaya çıkışı ertelenir mi hep birlikte göreceğiz. Çünkü Apple bu isim dışında bir isimle piyasaya çıkmayı göze alamaz gibi geliyor. Birçok teknoloji sever ve bizler bunu iWatch olarak tanıdık/tanıttık. Bu öngörünün ve sanal reklamların ardından farklı bir isimle çıkmak çok mantıklı olmayacaktır. Ya bir şekilde anlaşılacak, ya da farklı bir formülde Swatch’la isim hakkı konusunda çarpışacaklar. Bakalım bu serüven nasıl sonuçlanacak…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir