Su geçirmez akıllı Sony Xperia Z CES 2013’te

Su geçirmeyen telefon beklentisi (her nedense) yeniliklerin öncüsü konumunda olmasına alışılmış olan Apple‘dan beklenirken Japonya’nın önde gelen teknoloji devi Sony‘den geldi. Su geçirmeyen akıllı cep telefonu Xperia Z,  ABD’nin Las Vegas kentindeki CES 2013 teknoloji fuarında görücüye çıktı. 13 megapiksel kameraya sahip telefonunun ekran büyüklüğü ise 5 inç.

Telefonun en dikkat çekici özelliği başlığımızda da verdiğimiz gibi su geçirmemesi. Tabi her şey gibi bu özelliğinde bir sınırı var, 1 metre derinlikteki suda 30 dakika boyunca su geçirmeden çalışabiliyor.  Sony Mobile yetkilisi Steve Walker, kullanıcıların duş alırken HD kalitesinde film izleyebileceğini ve kullanıcısının cihazı suya düşürme endişesi taşımadan sıvı temada maruz kalabilecek yerlerden kaçınması gerekmeye bileceğini belirtti.

sony xperia z

Walker, “Duşa beraber girebilirsiniz. Telefon kirlenirse yıkayabilirsiniz.” diyerek araştırmaların her 10 kişiden birinin telefonunu suya düşürdüğünü gösterdiğine de dikkat çekti. 4G teknolojisinin olduğu telefon, Google‘un ürettiği Android yazılımı taşıyor.

Sony Xperia Z teknoloji dünyası tarafından fuarın en merakla beklenen cihazlarından biriydi. Telefon, Sony’nin Apple iPhone ve Samsung Galaxy‘e cevabı olarak görülüyor. Sony’nin iddialı özelliklere sahip Xperia Z ile gelişmiş ekonomilerde akıllı cep pazarının yarısına hakim olan bu ikilinin arasına girip giremeyeceğine artık tüketici karar verecek

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir