Steve Jobs’un Nefreti ve iOS 6 Harita Fiyaskosu

“Dünyanın en gelişmiş mobil işletim sistemi iOS 6 cümlesiyle iPhone 5 lansmanı ile beraber iOS cihazlarına sunulan iOS 6 gerçekten de özellikleri ve uzun zamandır geliştirilmekte olan oturmuş bir sistem olarak bu cümle ile doğru bir şekilde ifade edilmiş. Ancak iOS 6 ile beraber yaşanan harita fiyaskosu doğal olarak bu övgülerin dışında kalıyor. Gayet fiyakalı, 3D gezinme, turn-by-turn navigasyon gibi güzel özelliklere sahip olan bir harita ve devamında bir çok ülkede yaşanan sorun ve konum bilgisi hataları ile fiyaskoya dönüşen harita uygulaması.

Steve Jobs

Apple‘ın tarihinde bir ilk olması ile beraber Cupertino şirketinin CEO’su Tim Cook, yeni uygulamanın neden oldu hayal kırıklığı için müşterilerden özür dilemişti. Ancak yine de insanlar “Google ile hala bir yıllık daha sözleşmesi varken neden böylesi bir karar ile sorunlu bir harita uygulaması serbest bırakıldı?” diye soruyorlar.

Bunu da tek bir cümle ile ifade etmemiz gerekirse eğer “Steve Jobs‘un büyük Google nefreti” olarak tanımlayabiliriz. Nefretinin kaynağı olarakta Android’in iOS’tan çalınma bir işletim sistemi olduğunu söylemesi ile de açıkça söylemişti. iOS cihazlarından Google’ı tabir yerindeyse şutlamak ve yeni harita ekibi kurma fikri ile beraber Apple kampüsünde bina 2’de üçüncü katta ekibi çalışmalarına başladı. Google haritaları başta olmak üzere diğer uygulamaları iOS cihazlarından dışlayabilmek için yerine koyulacak çok daha iyi bir uygulamanın olması gerektiği bilinci ile çalışmalara start verdi.

Halbuki Google ile olan sözleşmenin bitimi olan yani bir yıl sonrasına kadar gereken testleri ve olası eksikliklerinin giderilmesi ile beraber Apple’ın haritaları o zaman hayata geçirilse ne bir kayıp olacak ne de böylesi bir sorun yaşanacaktı. Ancak Steve Jobs’un ihtirasları, özellikle ölümünün ardından yayınlanan biyografisinde net olarak göüleceği gibi haddinden fazlaydı.

Eğer Steve Jobs hayatta olsa ve bugün yaşanan harita sorunu için ne yapardı diye soranlara “Tim Cook gibi özür mektubu yayınlamazdı” desek sanırız hata etmiş olmazdık. Öyle görülüyor ki iPhone 4S ve sonrasında gelen iPhone 5 Steve Jobs’un giderken arkasında bıraktığı son projeler oldu, bundan sonrasında Tim Cook’un Apple’a ne katacağını hep beraber bekleyip göreceğiz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir