Son iki ay’a göre Cydia yüklü cihaz sayısı 20 milyon

TechCrunch teknoloji sitesinin iPhone 5 ve Jailbreak‘in perde arkası konusunda uzunca bir makale yayınladı. Makalenin en dikkat çekici noktası son iki ay itibari ile Cydia‘nın yüklü olduğu yani jailbreak yapılmış cihaz sayısının 20 milyon’dan fazla olduğu tespitiydi. Makalede iOS 6 jailbreak konusunda blogumuzda da zaman zaman yer verdiğimiz haberler ve gelişmelerin dışında herhangi bir ayrıntı yer almıyor.

Yazının en dikkat çeken yanı bu nedenle Cydia’nın kurucu ismi Saurik olarak tanınan Jay Freeman‘ın göndermiş olduğu istatistiki bilgi oldu. Bilginin detayları arasında halen jailbreak yapılmış iPhone, iPad ve iPod touch toplam sayısının 22.780.029 olduğuydu.

jailbreak yapilmis cihaz sayisi

İstatistik tablosunda şaşırtıcı olmamakla beraber iPhone 4’ün tartışmasız liderliğini görüyoruz. Özellikle iPhone 5, iPad mini, iPad 4 gibi cihazların halen jailbreak yapılamadığı diğer cihazların da sürümlerine göre tethered veya untethered olarak kullanılabildiği, A5 ve yukarı cihaz sahiplerinden son sürüm kullananların ise halen jailbreak yapıldığı gibi ayrıntılar düşünülürse halen çok büyük bir kullanıcı kesimi yukarıdaki tabloya dahil değil.

Pod2g ve Planetbeing‘in beraber çalıştıkları iOS 6 untethered jailbreak‘in çok yakın olmasa da gelmesi bu tabloyu tavana sıçratmak için yeterli olacaktır. Şimdi gözler uzun zamandır olduğu gibi iOS hacker’larının verecekleri müjdeye çevrilmiş durumda.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir