SHSH Kaydı Nedir? Nasıl Alınır?

iPhone kullanıcılarının sıklıkla duyduğu ve uyguladığı ancak yeni kullanıcılar için yabancı gelebilecek bir terim olan SHSH kaydı ve bu kaydın alınmasının ne gibi bir faydası olduğunu bu yazımız ile ifade etmeye çalışacağız. Yazımızda SHSH kaydının ne olduğu, nasıl alınacağı ve alınmasının gerekliliği konusunda sizleri elimizden geldiğince aydınlatmaya çalışacağız. Öncelikle telefonunuz jailbreakli değilse SHSH kaydınızın muhtemelen olmadığını belirterek yazımıza başlayalım.

Telefonunuz jailbreakli değilse “muhtemel” olarak SHSH kaydı yoktur dememizin sebebi belki ikinci el bir cihaz satın almış olabileceğiniz ve ilk sahibinin de telefonunu zamanında jailbreak yapıp otomatik olarak SHSH kaydının Cydia vasıtası ile alınmış olabileceğini vurgulamak içindir.

shsh kaydı nasıl alınır

Yoksa sıfır alınmış veya daha önce jailbreak yapılmamış bir cihazın SHSH kaydı zaten yoktur.

SHSH Nedir?

Her bir iPhone’un benzersiz bir ECID etiketi vardır bu etiket sayesinde cihazınızda yüklü olan firmware (işletim sistemi sürümü) Apple tarafından imzalanır. Bu şekilde Apple sizin telefonunuzu iTunes üzerinden tanımlar ve buna göre kontrollerinizi yapar her yeni sürüm çıkışında yine apple tarafından eski sürümün imzalanması (tanımlama) biter ve cihazınız yeni sürümle imzalanır böylece sizler iTunes üzerinden daha eski bir sürüme geri dönüş yapamazsınız. Mesela cihazınızı yanlışlıkla iTunes’ten update ederek iOS 5.1.1 sürümüne geçirdiniz, siz geriye dönük olarak cihazınızı iOS 4.2.1’e geri döndüremeyeceksiniz demektir.

İşte bu noktada SHSH kaydı dediğimiz, cihazınızın etiketi ile yüklü olan sürümün birlikte tanımlanmasını sağlayan ve imzalama dediğimiz bu sistemin jailbreakli telefonlarca Cydia üzerinden otomatik olarak tanımlanması veya bir program vasıtası ile telefonunuza ait SHSH kaydının bilgisayara kaydedilmesi gerekir. Böylelikle sizler mesela iOS 5.0 yüklüyken jailbreak yapılan bir telefonun cydia veya bilgisayarınıza alınan SHSH kaydı ile iOS 5.1.1’e geçmiş bile olsanız tekrar eski sürüme veya daha da eski olan 4.0 veya 4.0.1 sürümüne geri dönüş yapabilirsiniz, yeter ki geçilmek istenen sürümlerin shsh kaydı bulunsun. Kısacası SHSH kaydı, yükseltilen sürümden geriye dönmek adına kullanılır ve bunun için gereklidir.

SHSH Kaydı Nasıl Alınır?

Bu kayıt, yukarıda da değindiğimiz gibi halen jaikbreakli cihazlarda Cydia tarafından otomatik olarak alınır. Bunun dışında bir çok araçla da bu işlemi yapabilirsiniz. Bunlardan en popüleri olan TinyUmbrella ile mevcut sürümlerin shsh kayıtları alınabileceği gibi geçmişe dönük olarak, alınmış olan shsh kayıtlarını da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

TinyUmbrella ile SHSH Kaydı

Öncelikle TinyUmbrella ile SHSH kaydının nasıl alınacağına değinelim, aşağıdaki video’lu anlatım daha önceki TinyUmbrella sürümleri ile hazırlanmış olsa da metod aynı olduğundan nasıl uygulanacağını öğrenebilirsiniz. TinyUmbrella son sürümünü indirme sayfası bağlantısında yer alan sayfadan Diğer Araçlar başlığı altından bulabilirsiniz.

Redsn0w ile SHSH Kaydı

Redsn0w, aslında bir jailbreak aracı olmasına rağmen geliştiricileri tarafından sonradan geliştirilen ve eklenen yeni özelliklerle beraberinde farklı farklı araçları barındırır. Bunlardan bir tanesi de konumuzla alakalı olan SHSH kayıt işlemi için kullanılan fonksiyonudur. Şimdi dilerseniz bu işlemin de nasıl yapıldığını resimli anlatımımız ile öğrenelim.

Birinci Adım: Redsn0w’un son sürümünü indirme sayfası bağlantısından gittiğiniz sayfada Redsn0w başlığı altında bulabilir ve indirebilirsiniz.

İkinci Adım: Redsn0w uygulamasını çalıştırın.

iOS 6.0 Shsh Kaydı Nasıl Alınır

Üçüncü Adım: “Extras” butonuna tıklayalım.

iOS 6.0 Shsh Kaydı Nasıl Alınır

Dördüncü Adım: SHSH blobs btuonuna tıklayarak kayıt işlemine geçelim.

iOS 6.0 Shsh Kaydı Nasıl Alınır

Beşinci Adım: Yeni bir SHSH kaydı alacağımızdan “New” butonuna tıklayalım

iOS 6.0 Shsh Kaydı Nasıl Alınır

Altıncı Adım: Bu adımda hangi sürüme ait SHSH kaydını alacağımızı belirleyeceğiz. iOS 6.0 iPSW dosyasını seçelim. Eğer iOS 6.0 iPSW dosyası yoksa bunu google’dan aratarak cihaz modelinize uygun şekilde indirebilirsiniz. (iPSW dosya paylaşımı illegal olduğundan bu tip paylaşımları yapmıyoruz) iPSW dosyasını seçtikten sonra  aç diyerek devam ediyoruz.

iOS 6.0 Shsh Kaydı Nasıl Alınır

Yedinci Adım: SHSH kayıt alma işleminin tamamlandığına ve bilgisayarımızda bu kaydın nerede saklandığına dair bir uyarı sayfası çıkacak. Burada ayrıca Cydia’ya bu kaydın gönderilmesi için gerekli olan “Yes” butonuna tıklamanız gerekiyor.

iOS 6.0 Shsh Kaydı Nasıl Alınır

Shsh kaydı alınmış ve Cydia’ya gönderilmiş olduğunu gösteren bu son adım ile beraber artık iOS 6.0 shsh kaydımız hem bilgisayarımızda hem de Cydia’ya göndermiş olmanın rahatlığı ile cihazımızı kullanabiliriz.

iFaith ile SHSH Kaydı

iFaith SHSH kayıt aracı ile işlemlerin nasıl yapılacağını aşağıdaki videomuzdan öğrenebilirsiniz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

SHSH Kaydı Nedir? Nasıl Alınır?” için 21 yorum

 • 07 Şubat 2013 tarihinde, saat 19:50
  Permalink

  Almanın zararı olmadığını dşünürsek neden olmasın? Yarını kim bilebilir.

  Yanıtla
 • 07 Şubat 2013 tarihinde, saat 19:34
  Permalink

  Hocam bildiğim kadarıyla 4s ve 5 için shsh kaydı alsakta geri dönüş yok.Almamıza gerek te yok demi.Yoksa alınıyor mu 6.1 sürümüm şuanda alsam fayda eder mi

  Yanıtla
 • 01 Şubat 2013 tarihinde, saat 07:24
  Permalink

  Shsh kaydı jailbreak yapmadan da alınabilir

  Yanıtla
 • 01 Şubat 2013 tarihinde, saat 05:36
  Permalink

  SH kaydını JB yaptıktan sonramı alıcaz yoksa JB yapmadan evvel ham olan ipsw yüklü iken mi SH kaydını yapıcaz saygılar.

  Yanıtla
 • 31 Ocak 2013 tarihinde, saat 11:36
  Permalink

  anladım peki 6.1 sürümünün JB sini yaparken SHSH kaydı yapmış olacakmıyız yoksa ekstra yukarıdaki işlemi yapmamız gerekir mi?destek için şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 • 31 Ocak 2013 tarihinde, saat 02:17
  Permalink

  6.1 yukarısı bir sürüm yayınlandı ve yanlışlıkla sürüm yükselttiniz jailbreakte yok ne yapacaksnız?

  Yanıtla
 • 31 Ocak 2013 tarihinde, saat 02:03
  Permalink

  ben tam olarak iphone un sürümünü düşürmenin bize ne gibi bir fayda sağlayacağını anlayamadım diyelim ki 6.1 in SHSH kaydını aldık ileride daha ileri bir sürüm çıktı ve bizde yeni sürümü indirdik biz neden sürümü düşürmeyi isteyelim ki

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2013 tarihinde, saat 11:13
  Permalink

  Shsh kayıtları cydiada tutulur silinmezler ama geriye dönük shsh kaydı alınamaz şu an sadece yeni çıkan ios 6.1 sürümü alınabilir.

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2013 tarihinde, saat 10:51
  Permalink

  hocam soru 1
  5.01 bnm tel jeaibreak tı shsh kaydı alındı mı alınmadı mı bilmiyorum
  daha sonra 6.01 e geçtim şimdi jeabireake nasıl yapacam yani shsh kaydını nasıl alacam
  soru 2
  shsh kaydını aldıgım zaman PC yr format attıgım zaman bir anlamı kalır mı shsh silinir mi

  Yanıtla
 • 21 Ocak 2013 tarihinde, saat 01:53
  Permalink

  Temenni olarak tabi güzel ama mevcutta böyle bir düşünceleri olduğunu da sanmıyorum. Bambaşka çalılma gerektiriyor.

  Yanıtla
 • 21 Ocak 2013 tarihinde, saat 01:47
  Permalink

  merhaba
  shsh kaydını hiç almadım ve ios 6 beni deli ediyor iphone4 var bende keşke yazılımcı arkadaşlar her telefon için seri numara ve ime nolarını girebildiğimiz bir programla otomatik telefon olmasan shsh dosyası oluşturma programı yapabilseler bizde eski versiyonlara dönebilsek keşke 🙁

  Yanıtla
 • 20 Ocak 2013 tarihinde, saat 11:35
  Permalink

  save all available SHSH kutucuğu işaretliyse varolan shsh kayıtları pcye indirilir.

  Yanıtla
 • 20 Ocak 2013 tarihinde, saat 03:42
  Permalink

  Eğer bahsettiğiniz o ince detay cydia kutucuğunu işaretlemekse zaten yapıyorum. Zaten önceki pcdeki veriler elimde değil dedikten sonra o pcden indirebileceğim ayrıntısından bahsedeceğinize hiç ihtimal vermiyorum. Sizi uğraştırıyorum ama videoda o atladığım farkedemediğim detayı söyleseniz daha rahat olmaz mıydı?

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2013 tarihinde, saat 15:48
  Permalink

  Anlıyorum ama siz benim dediğimi anlamadınız eğer kayıtlı shsh’ler varsa ki Cydia’da görüyorum diyorsunuz bunları TinyUmbrella ile bilgisayara çekebilirsiniz. Yukarıda shsh kaydı nasıl alınır diye ilk videoda göreceksiniz… orada küçük bir detay var shsh kayıtlarını indirmek için onu yaparsanız sorun kalmaz.

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2013 tarihinde, saat 15:02
  Permalink

  Shsh kaydı alma varolanı bilgisayara aktarma videoda da var eğer bu şekilde yapıyor ve kayıtlar gelmiyorsa bu durumda siz ciydiaya shsh kayıtlatınızı göndermemiş ve elinizde shsh kaydı olmayabilir.

  Yanıtla
  • 19 Ocak 2013 tarihinde, saat 15:36
   Permalink

   Shsh var daha önce kullanıyordum, sanırım bunu belirtmiştim de zaten. Cydia da da hala gözüküyor. Eski den pc ye indirdiğim shshlarım yok ve tiny de red de indirmiyor. Tinyde yok gözüküyor tüm firmwarelerin yanındaki yazı kırmızı.

   Yanıtla
 • 19 Ocak 2013 tarihinde, saat 12:33
  Permalink

  İyi günler. Ben daha önce shsh kayıtlarımı tinyumbrella ile alıp işlemleri hallediyordum. Şimdi yeni bir bilgisayar aldım ve önceki verilerim elimde değil, dolayısıyla shsh kayıtlarımı pc ye aktarmam gerekiyor. Yanlız redsn0w da tinyumbrella da shsh kayıtlarını bilgisayara atmıyor. Ne yapabilirim acaba?

  Yanıtla
 • 13 Ocak 2013 tarihinde, saat 15:16
  Permalink

  Hayır gerekmiyoröama geriye dönük shsh kaydıöalamazsınız o kaadar. Son sürüm neyse ona ait shsh kaydını alabilirsiniz

  Yanıtla
 • 13 Ocak 2013 tarihinde, saat 15:10
  Permalink

  SHSH kaydını almak için cihazın jb li olması mı gerekiyor?

  Yanıtla
 • 25 Aralık 2012 tarihinde, saat 03:47
  Permalink

  Hata nedir?

  Yanıtla
 • 25 Aralık 2012 tarihinde, saat 03:34
  Permalink

  bnde hata veriyor iphone 4s im ios 6.0 da teli 0 almştm nasıl yapabliriz

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir