Sharp iPad ekran üretimini azaltma kararı aldı

Apple, iPad retina ekran üretimini yaptırdığı Sharp‘a direktif vererk ekran üretiminin azaltılması talebinde bulundu. Reuters’ın verdiği haberin ayrıntısında, üretimin daha çok iPad mini ekranlarına yöneltilmesi ve 9.7-inç iPad retina ekran üretiminin neredeyse durağan pozisyona çekildiği bildiriliyor.

Alınan bu kararın yılbaşı öncesindeki iPad satışların etkisinin olup olmadığı bilinmezken iPad mini satışlarının daha güzel seviyede gitmesinin stok açısından sıkıntı çıkarmaması adına yapılmış olabileceği üzerine duruluyor. Macquarie Research 2012′nin son çeyreğinde 13 milyon iPad satan şirketin 2013′ün ilk çeyreğinde 8 milyon iPad satmasını öngördüğünü açıklamıştı.

ipad mini iPad4G

Apple’ın Sharp’tan talep ettiği iPad ekranı üretiminin yavaşlatılmasının genel iPad satışlarına etki etmeyeceği, Apple’ın ekran üretimi noktasında farklı üreticilerle de çalıştığı düşünülürse bu girişimin şirketin stokları ile alakalı bir durum olması ihtimali daha güçlü görünüyor.

Apple’a iPad ekranı üreten diğer şirketlerden üretim yavaşlatma gibi bir talebin gelmemiş olması da bunun en açık belirtisi olsa gerektir.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir