Saurik: Cydia kullanıcısı olan iOS 6.x yüklü cihazlar 14 milyon

iOS cihaz kullanıcıları için bambaşka bir yeri olan jailbreak kavramı beraberinde bir diğer kavram olan Cydia‘yı getirir ki jailbreak ile amaçlanan da cihazlarda Cydia uygulamasını görmektir. iOS 6.0 ve 6.1.x cihazların hemen hemen tümünü aynı anda jailbreak’e kavuşturan evad3rs ekibinin geliştirmiş olduğu son araç evasi0n jailbreak aracı kendi içinde bir rekora da imza attı.

Cydia’nın kurucusu Jay Freeman (Saurik)’ın açıkladığı son rapor da evasi0n jailbreak aracının başarısını ortaya net olarak koymaya yetiyor. Saurik’in açıklamasına göre iOS 6.x yüklü olarak Cydia’nın yüklü olduğu iOS cihaz sayısının 14 milyon olduğu duyuruldu.

evasi0n-idevice-group

Bu rakamda en büyük katkıyı hiç şüphesiz iOS 6 için untethered jailbreak‘in uzun zamandır beklenmesi ile beraber aynı şekilde jailbreak ile ilk defa tanışan A5 diye tanımlanan cihazların da aynı araç ile jailbreak’e kavuşmalarının etkisi büyük.

Daha önce de haber yaptığımız gibi evasi0n jailbreak yayınlandığı ilk 10 dakika içinde tam 100.000 kullanıcıya ulaşmış ve sadece  dört gün sonra bu sayı 4 milyona ulaşmıştı. Her ne kadar A4 cihazlar için iOS 6 tethered jailbreak için Redsn0w ve Sn0wbreeze araçları beklentileri eksikte olsa karşılarken A5 cihazların tethered jailbreak’ten bile mahrum olmaları, evad3rs ekibinden olan planetbeing, pimskeks, pod2g, MuscleNerd’in çabaları ile evasi0n jailbreak aracı ile son buldu.

[blackbirdpie id=”307796622270689280″]

Saurik’in raporunu twitter mesajı ile açıklayan Pod2g, toplam Cydia yüklü cihaz sayısının da 23 milyon’un üzerinde olduğunu yukarıdaki mesajı ile belirtti.

Önümüzdeki süreç Apple’ın hem mevcut untethered jailbreak’in önünü kapatmak hem de hata düzeltmelerini içerecek olan iOS 6.1.3 sürümünün jailbreak kullanıcılarını nasıl etkileyeceği ile alakalı. Yine önceki haberimizde iOS 6.1.3 beta 2 sürümünün yayınlanması ile beraber planetbeing’in açıklamış olduğu gibi evasi0n jailbreak’in önünü kapatacak yamaların tespit edildiği ve jailbreak’in önünün iOS 6.1.3 ile tamamen kapatılacağı yönünde.

Halen iOS 6.x jailbreak yapmamış olan, özellikle de SHSH kaydını almamış olanların hem jailbreak hem de SHSH kayıtlarını almalarını tavsiye ediyoruz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir