Samsung’un fendi Apple’ın ürün politikasını değiştirdi

Apple‘ın uzun yıllar iPhone‘ların ekran boyutları konusunda kalıplaşmış anlayışını değiştirmesinde, iPad mini‘lerin ortaya çıkmasında şüphesiz etkisi bulunan Samsung ve ürünleri, şirketi iPhone mini‘ye doğru sevkediyor gibi görünüyor. Samsung’un özellikle akıllı telefonlar ve tabletler konusundaki çeşitliliği paralelinde karlılık ve piyasa pastasındaki dilimini her geçen gün büyütüyor oluşu Apple’ı yeni stratejilere zorluyor.

iPhone için daha ucuz ve daha küçük versiyonu uzun zamandır tartışılan bir konu olmasına rağmen Apple bu konuda herhangi bir adım atmaya gerek görmemişti. Ancak Samsung’un üst segment akıllılarının ardından mini versiyonlarının gelmesi ve Samsung’un akıllı telefon pazarındaki payını yüzde 31’den yüzde 33’e çıkarması şirketi yeni bir staretejiye doğru adeta sürüklüyor denilebilir.

iphone mini

Samsung pazar payını büyütürken buna paralel olarak Apple’ın pazar payının yüzde 21’den yüzde 20’ye düşmesi bu konuda erkenden bir şeyler yapması gerektiği sinyalini vermesi için yeterli gibi görünüyor.

Strategy Analytics’ten Neil Mawston, teknoloji haber sitesi CNET’e yaptığı açıklamada Apple’ın iPhone’un “mini” versiyonunu önümüzdeki yıl piyasaya sürebileceğini de belirttiği gibi Apple’ın Samsung karşısında elini sağlamlaştırması açısından gerekli görüyor. Buna bağlı olarak Apple’ın en fazla üç yıl içinde, alım gücü daha düşük olan kesim için iPhone mini’lerin piyasaya sürülmesinin şirkete çok şey katabileceği görüşünü yineliyor.

Küçük bir not daha vermemiz gerekirse bu yıl Samsung’un 290 milyon, Apple’ın ise 180 milyon akıllı telefon satacağı tahmin ediliyor. Sanıyoruz bu son öngörü bir çok şeyi de anlatmaya yetiyor.

Kaynak: ComputerWorldTurkiye

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Samsung’un fendi Apple’ın ürün politikasını değiştirdi” için 2 yorum

 • 05 Ocak 2013 tarihinde, saat 23:54
  Permalink

  Dogrudur, apple gectigi yerleri biliyor cekinmesi de dogal

  Yanıtla
 • 05 Ocak 2013 tarihinde, saat 23:46
  Permalink

  Samsung Aplle’ı mükemmel şekilde taklit ediyor hatta durum bunu aştı samsung apple’a kötü yanlarını hatırlatmaya başladı.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir