Samsung Cihazlar İçin Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Android mobil işletim sistemi ile çıkardığı cihazlar eşliğinde tüm dünyada çok iyi bir çıkış yakalayan Samsung mobil cihazlar Android’in açık kaynak nimetlerinden yararlandığı gibi güvenlik zafiyetlerini de iliklerine kadar yaşıyor. Alephzain adıyla popüler XDA-Developers forumunda Samsung Galaxy S III, Galaxy S II, Galaxy Not II, ve potansiyel olarak birçok diğer cihazlar ciddi bir güvenlik açığı bildirdi.

Bu güvenlik açığı uzaktan indirilen uygulamalar üzerinden kullanıcı verilerini okuyabilme ve diğer bir çok zararlı aktiviteyi gerçekleştirebilme gibi çok önemli güvenlik zaafiyetine sebep oluyor. Bilineceği gibi günümüzde cihazlar artık bir telefondandan çok kişisel veriler ile ticari bilgilerimizin yer aldığı önemli depolama araçları olarakta kullanılıyor.

Android Malware Samsung

Hal böyle olunca da istismara açık duruma gelen bu bilgiler ilgili zararlılar ile beraber kötü amaçlı kişilerin eline geçiyor. Android işletim sisteminin özgür bir yazılım olması beraberinde kullanıcılara bu türden sorunları da getirdiği bir çok teknoloji sitesinde sıklıkla yer alıyor. Hatta iOS cihazlarının da tercih edilmesindeki en büyük sebeplerin başında da Android’in bu handikapı başı çekiyor.

galaxy s 3

Alephzain göre, “iyi habere gelince bu zararlının cihazın kök yönetimi diye bilinen root yetkisini taşımadığı vurgulanıyor” Ancak varolan bilgilerin okunması kullanıcıları ciddi şekilde tehdit ediyor. Supercurio adıyla iligili popüler forum üyesi, Samsung’a belirlenen güvenlik açığının bildirildiği ancak şirketin bu konuda henüz bir açıklama yapmadığını belirtiyor. Şu ana kadar, tam olarak etkilenen kullanıcılar için riskler nelerdir belli olmamakla beraber Exynos 4210 ve 4412 işlemciye sahip Samsung cihazların bu tehdide açık olduğu belirtiliyor.

Neyse ki Apple, iOS cihazları benzer sorunlarla etkilenecek gibi görünmüyor ama böyle bir şüphe içinde cihazı kullanıyor olmanın ne demek olduğunu az çok kestirebiliyoruz. Apple iOS platformu geçmişte de bir çok hacker tarafından hedef alınmış ancak sonuçları Android kullanıcıları kadar vahim sonuçlara sebebiyet vermemişti.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir