Rengarenk iPhone 5S’lere hazırlıklı olun!

İnsanoğlunun hayalgücü gayet geniş ve bunu mantığa uygun bir şekilde kullandığında da gerçeğe yakın sonuçlara ulaşmak mümkün olabiliyor. Tıpkı iPhone 5‘in neye benzeyebileceğini dedikodulardan yola çıkararak tasarıma döken Martin Hajek‘in hayalgücünün iPhone 5‘ler karşımıza çıktığında adeta tam isabet ettiğini gördüğümüz gibi.

Şimdi de 3D sanatçısı Alexander Kormishin’in hayalgücü ve söylentilerin bileşiminden elde ettiği ve Fransız blog’u NowhereElse’nin yayınladığı çizimleri ile iPhone 5S konseptine bakalım.

iPhone-5S-concept-Alexander-Kormishin-1

Bir diğer çalışaması

iPhone-5S-concept-Alexander-Kormishin-2

Yukarıdaki tasarımlar özellikle iPad mini çizgileri taşıdığı ve bir diğer yandan da 5. nesil iPod touch’ları anımsatması dikkat çekiyor. Apple’ın genellikle iPhone, iPad ve iPod touch’larda ürün tasarım bütünlüğünün birbirini tamamladığı düşünülürse tasarımcıların da bu bakış açısı ile ürettikleri çizimler gerçeği yansıtabilir.

Bir diğer tasarımcı Martin Utrecht’in renklilik kavramına yaklaşımını da aşağıdaki resimlerle görebiliriz.

iPhone-5S-Martin-uit-Utrecht-001

Hemen hemen tüm Apple haberi veren teknoloji sitelerinin ortak düşüncesi iPhone 5S’in tasarım noktasında iPhone 5’ten çok uzak olmayacağı görüşünde. Beklenen farklılık belki farklı renkler ve kullanılan Aluminyum malzemede görülebilir şeklinde oldu. Tabi iPhone 5 için çok tartışılan kapak ve gövdenin özellikle siyah cihaz için kolay çizilebilir olması konusunu kullanılan mazleme ve renkler açısından iyi analiz etmiş olması bekleniyor.

Sizi bilmem ama biz açıkçası 5. nesil iPod touch’ların arka tarafına ait formun olası bir iPhone 5S’te çok iyi olacağı kanaatindeyiz.

2012-iPod-touch-colors-five-up-flat

Bakalım, tüm bu söylentiler ve tasarımlardan acaba hangisi daha gerçekçi ve sonuç itibari ile daha başarılı onu zaman gösterecek. Apple belki de bir iPhone 5S yerine iPhone 6 ile karşımıza çıkabilir, ama yine bir Apple klasiği haline gelmiş olan ara cihaz olarak “S” ekini kullanacağı cihazın gelmesi daha muhtemel.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Rengarenk iPhone 5S’lere hazırlıklı olun!” için 2 yorum

 • 30 Ocak 2013 tarihinde, saat 17:45
  Permalink

  ipod tauch 5g ye benziyo 😀

  Yanıtla
 • 25 Ocak 2013 tarihinde, saat 15:20
  Permalink

  Söylentiler dogru yönde kısa zamanda mayıs gibi tahminen bu tarz ürünler lansmanı yapılması bekleniyor.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir