Reklam SMS’lerine dava yolu açıldı

Bazen gerçekten bıktıracak şekilde gelen SMS reklamlar için dava yolu açıldı. Tüketiciler Birliği, tüketicilerin bilgileri dışında gelen reklam SMS’lerini gönderen firmaların dava edilebileceğini söyledi.

Haberleşme sektörünün göz bebeği olan akıllı telefonlar elimizden düşmüyor. Gün içerisinde o kadar muhtaç durumdayız ki yanımızdan ayrı kalsa boşlukta hissediyoruz. Bir de zırt bırt gelen reklam SMS’leri var ki; umutla açıyorsunuz yeni bir haber alacağım diye ama fos. Kişisel bilgilerimizi de birçok firmadan alışveriş yaparken vermek zorunda kalıyoruz. Satın almak için telefon numaranızı alabilirmiyiz diyorlar. Vermem deseniz sıkıntı çıkarıyorlar. Tuhaf ama gerçek. Daha önceleri bu tür verilerin paylaşıldığı şirketlerin kişisel bilgileri birbirlerine sattıkları iddiası gündeme gelmişti. Geçtiğimiz yıl alınan bir kararla kişisel verilerin saklanması ve satılmasının yasaklandığı, daha doğrusu kişilerin rızası olmadan mümkün olmadığı duyrulmuştu.

reklam sms'leri

Özellikle GSM şirketleri bu kişisel bilgileri isteyen firmalara satıyorlardı. Ellerinde hem telefon numaraları hem de kişisel bilgileri bulunduran GSM şirketleri bu yoldan çok para kazanmışlardır sanıyorum. Falanca firma için kadın 2 milyon kişinin bilgileri lazım diyelim, veya şu şu yaş guruplarında şu kadar kişi lazım diye başvurulan GSM şirketleri yolunu buluyordu. Bu arada da olan bize oluyordu. Hiç işlem yapmadığımız firmalardan reklam SMS’leri alıyorduk.

Mustafa Dinç bu konuda “Vatandaşlarımız kişisel verilerinin satıldığını ve başkalarının eline geçtiğini düşünüyorlarsa ve bundan zarar görmüşlerse, ilgili GSM şirketini Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu’na (BTK) şikayet ederek idari para cezası kesilmesini sağlayabilirler. Bu işten dolayı zarar gördüğünü ispatladığı taktirde ise hukuk mahkemelerine dava açma ve zararını tanzim etme yolu her zaman açıktır.” diye konuşuyor.

Bunun dışında farklı mal varlıklarımız vs bilgilerimizin satılması konusunda da; “Eğer bir kamu kurumundaki verilerinizin örneğin sahip olduğunuz mal, mülk, arsa, arazi, tapu bilgilerinizin bir başkasının eline geçtiğini fark ediyorsanız ilgili kurum hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.” açıklaması yapılıyor.

Bu şekilde sıkıntı yaşayanlar ve artık bıkanlar için duyrulur…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir