Redsn0w 0.9.15b2 ile iPhone & iPod touch (A4) iOS 6 Jailbreak

(lütfen yazımızın sonundaki güncellemeleri okuyun) Jailbreak ve uygulamalarını yakından takip eden kullanıcılar iOS 6 jailbreak için daha önce hazırlamış olduğumuz anlatım ile Cydia‘yı manuel olarak yüklemek suretiyle tethered jailbreak yapmışlardı. iPhone Dev Team’in Redsn0w jailbreak aracındaki yaptığı düzenleme ile beraber yayınladıkları Redsn0w 0.9.15b2 sürümü ile artık Cydia manuel olarak değil de otomatik olarak kurulabilir hale geldi.

Bu nedenle iOS 6 jailbreak için ayrı bir anlatım hazırlamak olası kafa karışıklıklarının da önüne geçeceğini düşünüyoruz. Öncelikle bu metod ile sadece iPhone 4, iPhone 3GS ve 4. nesil iPod touch cihazlarınızı jailbreak yapabileceğinizi hatırlatalım.

iOS 6 Jailbreak

A5 (iPhone 4S, iPad 2), A5X (iPad 3) ve A6 (iPhone 5) işlemcili cihazlar için iOS 6 sürümüne henüz jailbreak metodu bulunmamaktadır.

Ayrıca bu metod ile jailbreak yapılan cihazlar tethered (bilgisayar bağımlı) olarak jailbreak yapılabilmektedir. Tethered ve untethered kavramları ile jailbreak hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyen kullanıcılar iPhone, iPad, iPod touch, ve Apple TV Jailbreak Nasıl Yapılır? konusundan bilgi alabilirler.

iOS 6 Tethered Jailbreak Nasıl Yapılır?

Birinci Adım: Öncelikle son sürüm (0.9.15b2) Redsn0w jailbreak aracını indirme sayfası bağlantımız dan indirelim.

İkinci Adım: Redsn0w jailbreak uygulamasını çalıştıralım, eğer Windows kullanıcısıysanız uygulamayı sağ tıklayarak yönetici modunda çalıştırmalısınız (Vista, Windows 7)

Redsn0w iOS 6 Jailbreak

Üçüncü Adım: Jailbreak butonuna tıklayalım ve bir sonraki aşamaya geçelim.

Redsn0w iOS 6 Jailbreak

Dördüncü Adım: Bu aşamada jailbreak aracı ile ilgili bilgiler yer alıyor. Aynı zamanda bir sonraki aşamada cihazımızın DFU moduna alınma işleminin yapılacağı belirtiliyor. Cihazımız USB kablosu ile bilgisayara bağlı olduğu halde ve kapalı konumda olmasına dikkat edelim. Ardından her şey hazırsa “Next” butonuna basarak devam edelim.

Redsn0w iOS 6 Jailbreak

Beşinci Adım: Bu aşamada cihazımızı DFU moda alma işlemini yönergeleri izleyerek yapalım. Güç düğmesine 3 sanye kadar basılı tutulalım ve bu süre sonunda düğmeyi bırakmadan aynı zamanda ana ekran (home) butonuna basalım. Böylece 10 saniye tuttuktan sonra süre sonunda güç düğmesinden parmağımızı çekip ana ekran butonuna basmaya devam edelim. 15 saniye içinde cihazımız DFU moduna geçecek ve bir sonraki aşamada Cydia seçeneği işaretleyerek “Next” butonu ile jailbreak işlemine otomatik geçiş yapabilirsiniz.

Altıncı Adım: Jailbreak işlemi tamamlandığında cihazınız tethered olarak jailbreak yapıldığından tekrar dfu moduna alınmalı ve Just Boot işlemi ile de sorunsuz çalışabilir hale getirmelisiniz. Bu işlemin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız daha önce hazırlamış olduğumuz aşağıdaki videolu anlatıma bakabilirsiniz.

Böylelikle artık iOS 6 yüklü cihazınızı jailbreakli olarak kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın, cihazı her kapatıp açtığınızda 6. adımdan itibaren önerildiği şekilde Just Boot işlemini yapmalısınız.

Özellikle jailbreak konusuna yabancı olan ve yukarıdaki anlatım ile işin içinden çıkamayan kullanıcılar için aşağıda daha önceki Redsn0w jailbreak için hazırlamış olduğumuz videoyu da izlemeleri önerilir.

#Güncelleme:

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Redsn0w 0.9.15b2 ile iPhone & iPod touch (A4) iOS 6 Jailbreak” için 139 yorum

 • 26 Ocak 2013 tarihinde, saat 23:42
  Permalink

  son yorumları okuyabilirsiniz.

  Yanıtla
 • 26 Ocak 2013 tarihinde, saat 22:57
  Permalink

  Missing Keys plist data for this build

  hatası veriyor

  iphone 4 var

  6,0,1 yüklü

  Yanıtla
 • 21 Ocak 2013 tarihinde, saat 23:30
  Permalink

  Ben de teşekkür ederim iyi geceler.

  Yanıtla
 • 21 Ocak 2013 tarihinde, saat 23:23
  Permalink

  Yardımcı olduğunuz için çok tşkrler Başarılarınız Devamını dilerim …

  Yanıtla
 • 21 Ocak 2013 tarihinde, saat 23:14
  Permalink

  Mehmet bet cevapladığınız için tşkr ederim yanlızca tek bir sorum olucaktı ınstallous için kaynaklardan cydia.hackulo.us işlemini ypıyorum ama hata veriyor kaynak bulunamadı gibi bir yazı geliyor internetten baktığımda da artık kaldırıldığı yazıyor bunun için öneriniz varmı ?

  Yanıtla
 • 21 Ocak 2013 tarihinde, saat 22:49
  Permalink

  Şimdi sizler konunun tamamını okumayınca eksiklik olduğunu düşünebilirsiniz ama gelişmeler geldikçe biz anlatıma güncellemeler ekliyoruz tıklayıp okunması için. Yazının sonunda yeni güncellemeye gittiğinizde orada açıklama zaten var. pek araştırmacı olmadığımızdan biraz da dikkat etmediysek eksik gibi gelebilir. Bu sürüme ait bu konu yazıldığında dediğiniz çözüm yoktu, geldiğinde de zaten yeni konusuna ekledik. Neyse sorun aşılmış mesele yok.

  Yanıtla
 • 21 Ocak 2013 tarihinde, saat 22:36
  Permalink

  abi iyi günler ben başardım yani yapmayı ama abi ben gidip bir telefoncuyla konuştum sizin sitenizdekilerin herşeyi doğru ama bu ve benm durumumdaki telefonlar da ilk olarak redsnow açıp extras diyip seleck ıpsw diyip iPhone3,1_6.0_10A403_Restore dedikten sonra geri dönüp jailbreak yaptım ve oldu yüklendi … benm dediğimi anladıysanız azda olsa yazarsanız en azından zorlanmayız ?

  Yanıtla
 • 12 Ocak 2013 tarihinde, saat 19:04
  Permalink

  Devteam böyle bir açıklama yapmadı fake yazılar yazan sitelere bakmışssınız sanırım. iOS 6.0.1 untethered yok henüz

  Yanıtla
 • 12 Ocak 2013 tarihinde, saat 18:59
  Permalink

  Hocam bu işlemin Untetheret i cıktı mı A4 çipler için iOS Dev team çikti diyor ama siz bir el atarsanız biz tük kullanıcılar için çok iyi olacak.Teşekkürler

  Yanıtla
 • 07 Ocak 2013 tarihinde, saat 12:22
  Permalink

  hocam cok cok sağolum emeginize saglık Allah razı olsun çok işime yaradı…

  Yanıtla
 • 23 Aralık 2012 tarihinde, saat 17:19
  Permalink

  Eaki surume de donemezsiniz 4S icin boyle bir imkan yok maalesef

  Yanıtla
 • 23 Aralık 2012 tarihinde, saat 16:44
  Permalink

  Eski surumde oluyorsa nasil geri donebilirim eski surume telefon boyle cok bos gibi geliyor gozume tema yapmak icin gunlerce jb beklemekten sikildim artik

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir