Recovery (Kurtarma) Modundan Nasıl Çıkılır?

iOS cihaz sahipleri yaptıkları bir çok işlem ile yine bir çok hataya sebebiyet verebilirler. Bu hatalardan en popüler olanlarının başında cihazın Recovery Mode denilen onarım modu diye açıklanan durumda kalması başta gelir. Cihazın ekranında USB kablo ve iTunes simgesi ile beraber bilgisayarımıza bağlamamız gerektiği uayrısı yer alır.

Cihaz zaten bilgisayara bağlı konumdaysa bu durumda iTunes muhtemelen otomatik olarak açılır ve kurtarma modunda bir cihazın bulunduğu uyarısı ile sorunun çözümü için restore veya geri yükleme yapılması istenir. Tabiki biz ne restore ne de geri yükleme yapacağız, popüler araçlardan TinyUmbrella kullanmak sureti ile pratik olarak sorunu halledeceğiz.

exit recovery

Öncelikle TinyUmbrella‘nın son sürümünü edinmemizde yarar olacaktır ki bunu da indirme sayfası bağlantısında tüm indirilebilir dosya ve araçlar arasından bularak indirebilirsiniz. Tinyumbrella‘yı çalıştırıyoruz ve bu esnada cihazımızın bilgisayara bağlı olmasına dikkat ediyoruz.

Yukarıdaki resimde de görüleceği gibi programın sol taraftaki kısmında rakamsal olarak bir cihazın bağlı olduğunu “Recovery Devices” altında görebiliyoruz. Aynı şekilde pencerenin sağında, butonlar arasında yer alan “Exit Recovery” butonunun aktif olduğunu görüyoruz. Butona tıkladığımızda TinyUmbrella cihazımızı kurtarma modundan çıkaracak ve kısa süre beklememiz sonunda da cihazımızın normal şekilde açıldığını göreceğiz.

enter recovery

Tabi bu şekilde sadece kurtarma modundan çıkmak için değil aynı zamanda cihazı kurtarma moduna almamamızı gerektiren bir durum da olabilir. Bu durumda da yapılması gereken işlem tam tersi şekilde “Enter Recovery” butonuna basmak yeterli olacaktır.

Bir süre sonra cihazımızda yukarıda bahsettiğimiz iTunes simgesi görünecek ve cihaz artık kurtarma moduna girmiş olacaktır. Bu moddan çıkmak için öncelikle cihazın açma/kapama düğmesi ile ana ekran tuşuna uzunca basılı tutup elma simgesi ekranda belirdikten sonra bırakmak sureti ile de çıkılabilir.

Ayrıca Device Firmware Update (DFU) Modundan Çıkma konusuna da bakabilirsiniz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Recovery (Kurtarma) Modundan Nasıl Çıkılır?” için 11 yorum

 • 19 Ocak 2013 tarihinde, saat 16:24
  Permalink

  Tamam sağolun emin olmak istedim sadece 🙂

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2013 tarihinde, saat 16:21
  Permalink

  Zaten cihazınız 6.0.1 ise iTunes’a bağlayıp geri yükleme yapabileceğinizi söylüyorum ama…

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2013 tarihinde, saat 16:17
  Permalink

  yani suan yapmam gereken şey orjinal ios 6.0.1 i indirip shift restore metoduyla telefonu restore etmem öyle mi?

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2013 tarihinde, saat 15:50
  Permalink

  iOS 6.0.1 olan cihazınızı iOS 6.0 ile restore edemezsiniz, iOS 6.0.1 ile restore etmeniz lazım, dediğiniz metod redsn0w ile jailbreak yaparken 6.0.1 yerine 6.0 göstererek programı yanıltmak amacı ile yapılıyor. Siz temiz bir restore yapacaksanız 6.0.1 yapmalısınız

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2013 tarihinde, saat 15:37
  Permalink

  6.0.1 de yapmaya çalışmıştım.. orjinal 6.0 versiyonunu indirdim shift restore diyorum seçiyorum denetliyor daha sonra telefon kapanıp tekrar şatj kablosu ve itunes e geliyor sizi de yoruyorum kusura bakmayın..

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2013 tarihinde, saat 15:26
  Permalink

  Hangi iOS sürümüne jailbreak yapıyorsunuz bilemiyorum ancak belli ki sistemde sorun olmuş iTunes’tan geri yükleme yapın restore edin cihazı cihaz bu şekilde kullanılabilir olacaktır.

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2013 tarihinde, saat 15:20
  Permalink

  yok sim kilitli değil türkiye darty den aldım telefonu jailbreak yaparken restore ekrarnında doluyor ya apple ambleminin altında o yarıdayken kapandı ve açılıp itunes ve şarj gözüktü ve bidaha çıkmadı o yerden

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2013 tarihinde, saat 15:17
  Permalink

  Sadece exit recovery dendiğinde cihaz kapanıyor bundan teşhis yapılması mümkün değil. Sebebini sadece bu duruma dayandırarak bilmek imkanı yok maalesef. Cihazı restore edebilirsiniz sim kilitli bir cihaz değilse

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2013 tarihinde, saat 15:14
  Permalink

  peki telefonuma ne olmuş olabilir ?

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2013 tarihinde, saat 15:03
  Permalink

  En yakın teknik servise göstermenizde fayda var.

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2013 tarihinde, saat 14:40
  Permalink

  kolay gelsin ben yazılanları uyguladım fakat exit recovery dediğimde telefon aniden kapanıyor. ne yapmam gerekli lütfen yardımcı olun

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir