Recovery (Kurtarma) Modundan Nasıl Çıkılır?

iOS cihaz sahipleri yaptıkları bir çok işlem ile yine bir çok hataya sebebiyet verebilirler. Bu hatalardan en popüler olanlarının başında cihazın Recovery Mode denilen onarım modu diye açıklanan durumda kalması başta gelir. Cihazın ekranında USB kablo ve iTunes simgesi ile beraber bilgisayarımıza bağlamamız gerektiği uayrısı yer alır.

Cihaz zaten bilgisayara bağlı konumdaysa bu durumda iTunes muhtemelen otomatik olarak açılır ve kurtarma modunda bir cihazın bulunduğu uyarısı ile sorunun çözümü için restore veya geri yükleme yapılması istenir. Tabiki biz ne restore ne de geri yükleme yapacağız, popüler araçlardan TinyUmbrella kullanmak sureti ile pratik olarak sorunu halledeceğiz.

exit recovery

Öncelikle TinyUmbrella‘nın son sürümünü edinmemizde yarar olacaktır ki bunu da indirme sayfası bağlantısında tüm indirilebilir dosya ve araçlar arasından bularak indirebilirsiniz. Tinyumbrella‘yı çalıştırıyoruz ve bu esnada cihazımızın bilgisayara bağlı olmasına dikkat ediyoruz.

Yukarıdaki resimde de görüleceği gibi programın sol taraftaki kısmında rakamsal olarak bir cihazın bağlı olduğunu “Recovery Devices” altında görebiliyoruz. Aynı şekilde pencerenin sağında, butonlar arasında yer alan “Exit Recovery” butonunun aktif olduğunu görüyoruz. Butona tıkladığımızda TinyUmbrella cihazımızı kurtarma modundan çıkaracak ve kısa süre beklememiz sonunda da cihazımızın normal şekilde açıldığını göreceğiz.

enter recovery

Tabi bu şekilde sadece kurtarma modundan çıkmak için değil aynı zamanda cihazı kurtarma moduna almamamızı gerektiren bir durum da olabilir. Bu durumda da yapılması gereken işlem tam tersi şekilde “Enter Recovery” butonuna basmak yeterli olacaktır.

Bir süre sonra cihazımızda yukarıda bahsettiğimiz iTunes simgesi görünecek ve cihaz artık kurtarma moduna girmiş olacaktır. Bu moddan çıkmak için öncelikle cihazın açma/kapama düğmesi ile ana ekran tuşuna uzunca basılı tutup elma simgesi ekranda belirdikten sonra bırakmak sureti ile de çıkılabilir.

Ayrıca Device Firmware Update (DFU) Modundan Çıkma konusuna da bakabilirsiniz.

11 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir