Popüler hacker grubu Chronic dev dağılıyor

iOS hacker’larının iOS 6 untethered jailbreak çalışmalarını ve gelinen son noktayı sizlerle güncel konumuz olan iOS 6 untethered jailbreak için Planetbeing’den haber var sabit konumuzdan sürdürüyoruz.Hem hacker’lar hem de iOS kullanıcıları iOS 6.1 GM (golden master) ardından kısa süre sonra yayınlanacak iOS 6.1 final sürümünü beklerken Apple iOS 6.1 beta 5 sürümünü yayınlaması şaşkınlık oluşturdu.

Tüm bu gelişmeleri takip edereken popüler iOS hacker’larının Twitter üzerinden tartışmalarına şahit olunca geçen gün haberini verdiğimiz Popüler iOS hacker’ları evad3rs adında yeni grup oluşturuyor. konusundaki yeni çalışma grubunun gerekliliği konusunda şüpheye düşmüştük. Çünkü yeni kurulan evad3rs isimli hacker grubu üyeleri aynı zamanda popüler bir başka grup olan Chronic Dev üyesiydiler.

chronic-dev-team

Yazının yazdıldığı şu anlarda halen Twitter’dan süren tartışmaların Chronic Dev’in dağıldığının ilk belirtisi P0sixninja‘dan geldi.

p0sixninja-1

Bilindiğ gibi Greenpois0n jailbreak aracı ile Absinthe jailbreak Chronic Dev ekibinin çalışması ile oluşturulmuş ve Joshua Hill (p0sixninja)’de grubun öne çıkan isimlerindendi. Bir diğer grup üyesi iOPK ile yaşasıkları sorunu dile getiren p0sixninja bizi ilgilendiren mesajının son kısmında chronicdevteam’in artık öldüğünü dile getiriyordu. Tartışmanın ayrıntılarını dedikodu yapan insanlar konumuna düşmemek açısından vermemekle beraber bizleri ilgilendiren yanlarını paylaşmaya gayret ettiğimizi de belirtiriz.

Tartışma ve yazışmalar halen devam ettiğinden kesin bir şey söylemek zor olsa da bu gelşme aslında evad3rs grubunun da neden kurulduğunu açıklıyor.

Bu gece açıkçası tartışmalar gecesi oldu diyebiliriz, bir diğer tartışma da Musclenerd, Stefan Esser (i0n1c) ve popüler iOS blogu iDownloadblog arasında yaşandı. Aslında gayet medenice iki hacker iOS 6.1 beta 5 sürümünü yayınladı haberinde verdiğimiz gibi görüş bildirirken iDownloadblog sitesi konuyu aktarırken kullandığı üslup ile i0n1c‘yi kızdırmış olacak ki aşağıdaki twitter mesajı ile tepkisini ortaya koydu;

stefan-esser

Haberin sunuluşunun kutuplaştırıcı etkisi olacağı şeklinde başlayan sözlerin yerini “çocukların elinde olan bir siteden ne beklenir ki?”ye dönüşmesi ile ortamın gerildiği anlaşılıyor.

Elimizden geldiğince sizlere yaşananları anlatmaya çalıştık, yine de Chrnic devteam’in dağılmaması, yeni kurulan evad3rs isimli ekip ile jailbreak çalışmalarında beraber çalışmalarını ümit ettiğimizi dile getirmek isteriz. Ancak P0sixninja da, Musclenerd, Pod2g, pimskeks ile beraber yeni kurulan evad3rs ile yoluna devam edecek gibi görünüyor.

joshuahill

Hacker’lar arasında yaşanan bu tartışmaların jailbreak çalışmalarını olumsuz olarak etkilemeyeceğini, zaten bu konuda hemen her şeyin hazır olduğunu belirtelim. Yazımızdan bu konuda olumsuz bir üşünce çıkarılmaması, iOS kullanıcılarının rahat olmasını söyleyebiliriz. Zaten iOS 6 untethered jailbreak gelişmelerini bu sayfadan takip ediyorsunuz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir