OS X 10.9 ile Apple Haritalar ve Siri Mac’lere Geliyor

Apple‘ın masaüstü işletim sisteminin gelecek büyük revizyonu olarak OS X 10.9 sürümü ile beraber halen iPhone, iPad ve iPod touch‘larda kullanılan Apple Haritalar‘ın Mac‘lere de geleceği söyleniyor. 9to5Mac’ten Mark Gurman’ın güvenilir bir kaynağa dayanarak verdiği haberinde gelecek yıl geleceği belirtilen OS X 10.9‘un Siri ve Apple Harita entegresini de içerdiği bildirildi.

iOS 6 çalıştıran yeni iPad modelleri gibi OS X 10.9 sürümünün de Apple’ın sesli komut ve kişisel asistanı Siri‘ye kavuşacağı bildiriliyor. Buna ek olarak halen test aşamasındaki çalışmaları süren Apple Harita servisi de OS X entegresi için hazırlanıyor.

Siri ve Apple Harita Mac'e Geliyor

Haberin devamında gelişticilerin Mac App Store programları içine Apple Haritaları gömme imkanına sahip olacaklarını tıpkı şu anda iOS MapKit framework‘ünde olduğu gibi OS X için de MapsKit çekirdeğinin yer alacağını aktarıyor.

Bilineceği gibi OS X, iOS’tan devraldığı Bildirim Merkezi, AirPlay, Dikte, Oyun Merkezi, Hatırlatmalar, Notlar, iCloud gibi uygulamalar şimdi de Siri ve Apple Haritalar ile devam edecek gibi görünüyor. Özellikle Apple Haritalar’ın OS X 10.9 ile beraber sunulmadan önce geçmişte ve halen yaşanmakta olan sorunlarından sıyrılmış komplike bir hale gelmiş olarak verilmesi ile Apple cihazlarının uygulama bazındaki senkronizesi de daha da kullanışlı hale gelecektir.

Sizce Apple Haritalar ile Siri’nin Mac’e gelecek olması mantıklı mı?

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

OS X 10.9 ile Apple Haritalar ve Siri Mac’lere Geliyor” için 2 yorum

 • 10 Aralık 2012 tarihinde, saat 17:35
  Permalink

  Getirin… yerine getirirmisin diye yazarsak daha uygun düşer sanıyorum. Türkçe gelmeyecek yakın zamanda

  Yanıtla
 • 10 Aralık 2012 tarihinde, saat 17:29
  Permalink

  siri türkçe konuşacak mı peki dedikodular var açıklöık getirin

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir