Nokia satıldı, Newkia gelebilir!

Nokia’nın microsoft ile dev anlaşması ve tabiki arka planda gerçekleşen birim satın almaları birçok haber sitesinde konuşuldu. Nokia’nın 2014 yılında tamamen satılması olasılığının yüksekliği de var. Birçok Nokia sever bu olaydan çok da memnun kalmadı. Bazı analistler bu satın almanın Nokia açısından çok kötü bir son olduğunu söylediler. Benim fikrim de aynı bu yönde.

Yeni bir gelişme var. Nokia eski ekibi bu ismi yaşatma niyetinde görünüyor. Newkia isimli bu oluşum eskiden Asya-Pasifik CEO’su olan Thomas Zilliacus liderliğinde hayata geçirilebilir. İsme baktığınızda Nokia’da türetilmiş olduğu aşikar. Yeniliklerle gelebilecek olan Newkia bu konuda iddialı sonuçlar doğurabilir. Hatta Nokia severlerin bir süredir Android’li bir ürün neden gelmiyor? sorusuna da yanıt olabilir. Bu haber bile gerçekten ümit oluşturdu. Güçlü donanım yapısıyla yeni bir ürün Android işletim sistemiyle sanıyorum Windows Phone 8’e oranla çok daha başarılı olur. Bu adımlar netleşirse seneye raflarda Android’li Newkia’ları görebiliriz.

Nokia Newkia

Hali hazırda Android kullanan dev firmalar bile satışta zorluk yaşarken Newkia başarılı olabilecek mi tabiki kestirmek zor. Ancak şu anki Lumia donanımlarına yakın bir Android’li Newkia gelirse muhtemelen gelecek vaad edecektir diye düşünüyorum. Çünkü gerçekten donanım anlamında güçlü telefonlar bunlar. Bu durumdan memnun olmayan Nokia severleri de hazır durumdayken neden olmasın.

Sizce böyle bir oluşum nasıl etki yapar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir