Nokia neden Android’i tercih etmedi?

Nokia 2011 yılında artık symbian ile ilişkilerini kesip daha kapsamlı bir mobil işletim sistemi ile anlaşmanın eşiğine gelmişti. Bu tarihte ise kararlarını hiç beklenmedik bir şekilde Windows Phone’dan yana kullanan şirket o dönem neden böyle bir tercih yaptığını itiraf etti.

Nokia CEO’su Stephen Elop, gazetecilerle konuşurken neden zamanında Android’i tercih etmediniz, bu konuda bir pişmanlık yaşıyor musunuz? şeklindeki bir soruya cevap verirken geçmişe dönük bir belirsizi de ortadan kaldırmış oldu. O dönemde Android’i seçmeyi ciddi manada düşündüklerini ancak bir firmanın ileride Android’e hakim olabileceğini düşündükleri için geri durmayı ve windows phone’u tercih ettiklerini söyledi.

nokia windows phone 8

O dönemlerde bahsi geçen şirket hiç kuşkusuz Samsung’tu. Böyle bir rekabetten geri kalan Nokia şimdilerde teknolojisiyle aslında ürkek davranmakta hata ettiğini kabul ediyor sanki. Son dönemdeki cihazlarına baktığımızda ne durumda olduğunu hepimiz görebiliriz.

Windows Phone tercihlerinde bir diğer etken de yarıştan kopmamak için farklı bir alternatifte etkin olup pazar payını artırabilmeyi düşünmeleriydi. Mobil işletim sisteminde iOS’u ile Apple ve Android’i ile de Samsung baş göstermişti. Nokia da mobil işletim sisteminde 3. lüğü gözüne o dönem Windows Phone’la kestirmişti. Şimdi de bu 3. lüğü yakaladıkları için mutlu oldukları açık. Windows Phone son dönemde yaptığı çıkışlarla Blackberry’i de sollayıp sıralamada 3. lüğe geldi. Tabiki bu sıralamada Nokia büyük bir etken. Bakalım mobil işletim sistemleri çatışmasında daha neler göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir