Nerede o eski Apple’ın heyecan veren ürünleri!

Son günlerde blogosphere ve Wall Street gibi önemli kaynakların tartıştığı bizim de bundan iki ay önce sorguladığımız Steve Jobs Sonrası Apple Nereye Koşuyor? sorusu ile yanıt aradığımız konu gündemdeki yerini aldı. Hüsnü zan ile “Apple son zamanlarda tökezledi” görüşünde birleşen teknoloji siteleri iPad ve iPhone için taleplerin düştüğü ve Apple‘ın artık ilginç veya heyecan verici şeyler yapmadığı fikrinde mutabıklar.

Reuters’ın geçtiğimiz günlerde geçtiği,  iPad’ler için ekran üreten şirketlerden biri olan Sharp’ın üretimi azaltması iPad’ler için talebin düşük gittiğinin göstergesi olabileceğinin delili olarak gösterilmişti.  Yine bu konu ile alakalı olabilecek başka bir haberde TrendForce adında Çinli bir pazar araştırma şirketi 4. çeyrekte iPad satışlarının beklenenin altında kaldığını açıkladı.

think different

Gerçi iPad’lerin satışının düşmesinin sebebi olarak gösterilen iPad mini‘lere olan talebin fazlalığı ise alakalandırılması o kadar da gerçekçi durmuyor. Japonya’dan gelen ve tablet satışlarına göre Apple’ın durumunu özetleyen bir istatistikte bu konuda en net göstergelerden biri olsa gerek. Japonya’da Nexus 7 satışlarının iPad’lerden fazla olması.

Tüm bu gelişmelere baktığımızda muhtemel sebepler olarak sayabileceğimiz ve bugün haberini de yaptığımız Apple’ın yeni ürünler için üretime hazırlanması ve bu nedenle mevcut ürünlerin üretimini düşürmüş olması. Yine iyi niyetli bir bakış açısı olması itibari ile dikkate değer olmasına rağmen yine de bugünkü durumu açıklamaya yeterli görünmüyor.

iPhone 4’ten itibaren Apple’ın, o alıştığımız heyecan veren ürün olarak tanımlanacak bir cihazının ortaya çıkarılamadığı, iPhone 4S ve iPhone 5’in piyasada ve Apple hayranlarında pek heyecan uyandırmayan ürünler olması gelinen bu noktada Apple’ın hala Steve Jobs‘un kredisinden kullandığı görüşümüzü de net olarak açıklıyor.

Hiç şüphesiz Android‘li cihazların piyasaya doluşması ile Samsung‘un Apple’a karşı sıkı rekabetinin tökezleme anlamında etkisi büyük olsa da Apple’ın heyecan verecek ürünlerinin ortaya çıkması ile tüm bu olumsuz faktörlerin değerini yitireceğini biliyoruz. Çünkü “Farklı düşün” sloganının bir tezahürü olan iPhone, iPad gibi ürünler bu bakışın ürünleri olmakla beraber güncellenen yeni cihazlar eski çizgileri ile yeterince farklılaşamıyor. Şu anda Apple için en olumlu satış grafiği iPad mini’de görülürken ciddi biçimde ince ve ele sığan bir tablet olarak farklı düşüncenin bir ürünü olmasından kaynaklandığı söylenebilir.

Tüm bu olumsuzlukların dışında Apple’ın piyasadaki gerilemesinin önüne geçebilecek olan iPhone 5S, iPhone Math gibi söylentilerde yer alan ürünler gösterilebilecek olsa da yine de bu ürünlerin tasarımı donanımından çok daha fazla önem taşıyor. Apple kullanıcıları artık farklı bir ürün istiyor, makyajlanmış ve bu şekilde yenilenmiş ürünler değil.

Bu ve buna benzer bir çok faktör olmasına rağmen bu kadar değerlendirmenin yeterli olduğu kanaatindeyiz. Şu anda iPhone, iPad gibi, donanımı ile uyumlu işletim sistemine sahip ve bu şekilde kararlı bir başka cihaz yok. Olanların donanımsal anlamda üstünlükleri de aslında o cihazların çalışabilmesi için gerekli olan zorunlu yükseltmeler.

Bugün bir iPhone 3GS’ye baktığınızda hala en son sürüm iOS’un yüklenebiliyor oluşu ile o kadar Ram belleğine rağmen en son oyunları sorunsuzca oynanabilmesi bu kararlılığın en açık örneği olsa gerek. “Think different” sloganı ile kullanıcılarına neredeyse bir felsefe aşılayan Apple’ın bugün bu slogana ihtiyaç duyuyor olduğunu görmemek mümkün değil. Evet, Apple hayranları farklı düşündüğünden, gerek karizması açısından gerekse de donanımı ile yazılımı en uygun, uygulama kalitesi ve zenginliği en üst seviyede olan iPhone ve iPad’leri tercih ediyor. Ama artık insanlar farklı bir şeyler, heyecan verecek ürünler bekliyorlar.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir