iPhone, iPad, iPod touch, ve Apple TV Jailbreak Nasıl Yapılır?

Bu sayfa Jailbreak adına hemen hemen tüm bilgileri barındırmakla beraber sizi aradığınız metoda en kısa şekilde ulaştıracak bir kılavuzdur. Jailbreak hakkında tüm sorularınıza yanıt bulabileceğiniz gibi  iPhone, iPod touch, iPad ve Apple TV jailbreak hakkında her şeye bu sayfadan erişebilirsiniz.

Jailbreak hakkında zaten önceden bilginiz bulunuyorsa jailbreak ile ilgili yönergelere ulaşmak için aşağılara doğru inebilirsiniz. Henüz jailbreak hakkında bilgisi olmayan kullanıcılar da aşağıda yer alan bilgiler ile her yönü ile jailbreak hakkındaki sorularına yanıt bulabilirler.
Jailbreak Nedir?

Her jailbreak programı gibi amaç iPhone, iPad iPod Touch, Apple TV gibi cihazların üretici firma Apple tarafından koyulmuş olan sistem kilidini açmaktır. Jailbreak, hacker’lar tarafından iPhone, iPad, iPod Touch, Apple TV gibi cihazların sistem açıklarını bulmak ve bu açıklardan faydalanılarak geliştirdikleri exploit uygulamaları üzerinden sistem kilidini kaldırmak olarak izah edilebilir. Böylelikle cihazlarınızın sistemine bazı programlar ile erişimini sağlayabilir ve istediğiniz müdahaleyi yapabilme imkanına sahip olursunuz. Bu müdahalelerin başında sim kilitli cihazların sim kilidini açmak (unlock) ve uygulama, müzik, video ve tüm dosyaları iTunes dışında özgürce yüklemek gibi işlemlerin önünü açmış olursunuz.

Temel olarak jailbreak’in amacı bu olup crack diye tabir edilen ve ücretli uygulamaların bedava yüklenmesini sağlayan sistem kilidi kaldırma işlemidir. (crackli uygulamaları kullandıktan sonra beğendiğiniz uygulamaları satın almak etik açısından da hak ihlali açısından da daha uygun bir davranış olacaktır.)

Jailbreak’in Faydaları Nelerdir?

Jailbreak’in öncelikli olarak cihazlarımıza kazandırdığı en önemli yetenek Apple’ın koymuş olduğu güvenlik kısıtlamalarından dolayı 3. parti diye adlandırılan ve Apple’dan onaylı olmayan eklentilerin sisteme yüklenebilmesine olanak tanımasıdır.

Örneğin, Apple’ın standart simgelerini değiştirmek, kullanıcı arayüzünde bir takım değişiklikler yapmak (örneğin yeni bir tema yüklemek) gibi özel isteklerinizi uygulamak için jailbreak yapmayı düşünebilirsiniz. Yahut yan yana dört değil de beş simge koymak isteyebilir bunu da çeşitli tweak’ler yardımı ile yapabilirsiniz.

Standart zil sesleri yerine kendi oluşturduğunuz zil seslerini koymak veya tek bir şebeke ile eçalışaceak eşkildeki cihazınızın sim kilidini kaldırıp her sim kartla çalışmasını sağlamak gibi bir çok işlevi yüklenecek olan çeşitli uygulamalar ile sağlamak isteyebilirsiniz.

Bu ve buna benzer bir çok yeni özelliği cihazlarınıza kazandırmak, cihazınızda eksik gördüğünüz bir çok özelliği zengin 3. parti yazılımlar sayesinde yapmak için jailbreak tercih edilebilir bir uygulama olarak çokça başvurulan bir yöntemdir.

Jailbreak Yasal Mı?

Jailbreak ABD hükümeti tarafından yasadışı kabul edilmiş ancak 201o yılında açılan karşı bir dava ile jailbreak yasal hale gelmiştir. ABD dışında yaşıyor olsanız bile yaşadığınız ülkede bu konuda açılmış ve aksine sonuçlanmış bir dava yoksa gönül rahatlığı ile jailbreak’in tıpkı ABD’de olduğu gibi yasal olduğunu bilmelisiniz.

Jailbreak ve Cihaz Garantisi Çelişkisi

Bugün herhangi bir Apple Store yahut bulunduğunuz ülkedeki yetkili satıcıya gidip jailbreakli cihazınızı gösterirseniz kendilerinden müşteri desteği alamayacağınızı, yani ürünü garanti kapsamında değerlendirmeyeceğini söylemesi şaşırtmasın. Jailbreak’in yasal olması ilgili satıcının size sattığı cihaza ait sözleşmesine dayanarak böyle bir davranışta bulunmasına engel değildir.

Apple’ın iOS cihazlarına yetkisizce işlem yapılması ve sisteme müdahale konusunda garanti kapsamında size hizmet vermeyi reddedebilir. Bu durumda en azından servise göndermek zorunda olacağınız cihazı iTunes’tan geri yükleyerek (restore) tamamen sıfırlanmış olarak götürmeniz bu tip sorunlarla karşılaşmanızı da engelleyecektir.

Cihazım Çöpe Gidebilir Mi?

Çok eski günlerde kalan metodlar belki buna sebebiyet verebilirdi, ancak günümüzdeki jailbreak metodlarının cihazınıza kalıcı bir zarar verme ihtimali bulunmamaktadır. Başınıza gelebilecek en kötü şey cihazınızın tepkisiz kalması, kilitlenmesi gibi durumlar olabilir. Bu durumda da yapılması gereken mevcut iOS işletim sistemi dosyasının cihaza geri yüklenmesi ile sistemin geri gelmesi mümkün olacaktır. Salt jailbreak nedeniyle cihazınız kullanılmaz hale gelmemektedir, en azından bugüne kadar böyle bir soruna yol açtığı görülmemiştir diyebiliriz.

Jailbreak ile Unlock Aynı Şeyler Mi?

Hayır, jailbreak Apple’ın sisteme erişimde koymuş olduğu kısıtlamayı kaldıran bir metoddur, ancak sim kilidi (sim lock) ve bu kilidi kaldırma işlemi (unlock) farklı şeylerdir. Kesiştikleri tek nokta bazı sim kilidi kaldırma yöntemlerini kullanmak için cihazınızın jailbreakli olması gerekebilir. Bu gibi durumlarda genellikle işlem 3. parti bir uygulamanın yüklenmesi ile yani jailbreakli bir cihaz üzerinde mümkün olabilir.

Bunun dışında unlock işlemi için blogumuzda arama yapabilir yahut uygun konular altından yorum ile sorununuzu dile getirip çözümler arayabilirsiniz.

 Jailbreak Sonrası App Store Kullanılır Mı?

Bu da sıklıkla sorulan bir soru olmakla beraber cevabımız evet olacaktır. Sonuçta jailbreak ile herhangi bir kullanım kısıtlaması lmadığı gibi 3. parti eklentilere ulaşabileceğiniz alternatif bir uygulama deposu olan Cydia isimli bir uygulamaya sahip olmuş olacaksınız.

Bu durumda hem standart App Store uygulaması üzerinden ücretli veya ücretsiz uygulamaları eskisi gibi yükleyecek hem de yine ücretli veya ücretsiz 3. parti uygulamaları Cydia altenatif uygulama deposundan yükler hale geleceksiniz.

Cydia Nedir?

Cydia basit olarak ifade etmemiz gerekirse eğer, jailbreak ile cihazınıza App Store gibi bir uygulama şeklinde gelen, içerdiği sistem uygulamaları ile App Store’dan ayrıldığı gibi App Store benzeri uygulamaları bünyesinde barındıran bir uygulamadır. Apple’ın güvenlik kısıtlamaları gereği sistem erişiminin jailbreak ile beraber aşılması sonrasında sisteme ait bir çok değişik uygulamanın Cydia’da bulabilmek ve bunları ücretli / ücretsiz olarak yüklenebildiği bir uygulamadır.

iOS Güncellemesi ve Jailbreak’e Etkisi

Genellikle sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de kullanılan jailbreak’in iOS sürüm yükseltmesi sonucunda etkilenip etkilenmeyeceği hakkında oluyor. iOS cihazlarımızı geri yükleme (restore) veya sürüm yükseltme işlemini yapmak demek cihazı fabrika ayarlarına döndürmek demektir diyebiliriz. Cihaz bu işlem sırasında sıfırlanır ve dolayısı ile jailbreak’te cihazdan silinmiş olur.

Geri yükleme veya iOS sürümünü yükseltme işlemi jailbreak ile beraber Cydia üzerinden yüklenilen tüm tweak’ler ve ayarları silinerek cihaza hiç jailbreak yapılmamış hale gelmesine yol açar. Gerçi Cydia’da yine Cydia uygulamalarının komple yedeğini alan ve sürüm yükseltip jailbreak yaptıktan sonra yedek alan bu uygulama tekrar yüklenerek önceki cydia yedeğini yüklemek mümkündür. Ancak bu işlem biraz karışık ve uğraştırıcı olabilir. Bu nedenle msürüm yükselteceğinizde ilgili sürüm için jailbreak’in yayınlanıp yayınlanmadığını bilmek jailbreaksiz iOS cihazı kullanamam diyenler için önem arzettiğini de ayrıca belirtelim.

Jailbreak Metodları ve Farkları Nelerdir?

Jailbreak, temel olarak üç metoda sahiptir, bunlar Tethered (bilgisayar bağımlı), Semi Tethered  (yarı bağımlı) ve Untethered (tamamen bağımsız) metodlardır. Cihaz çeşitlerine ve o anki kullanılan iOS sürümüne bağlı olarak jailbreak metodları da farklılık arzedebilirler. Şimdi kısaca bu metodların anlamlarına değinelim;

  • Tethered Jailbreak Nedir?

Yukarıda da değindiğimiz gibi bilgisayar bağımlı olan metoddur. Tethered olarak jailbreak yapılmış bir cihaz şarjı bittiğinde yahut cihazı yeniden başlattığımızda tekrar açılabilmesi için jailbreak yapıldığı araca tekrar bağlanarak açılabilir. Yoksa cihaz ekranında elma olduğu halde takılı kalır ve cihaz açılamaz. Bu genellikle en konforsuz jailbreak metodudur ancak hiç jailbreak bulunamadığı anlarda da faydalanmaktan geri durmayacağınız metoddur.

Jailbreak aracına bağlanarak açılan cihazlarda kapandığı en son hali neyse cihaz o şekilde yani yine jailbreakli ve yüklediğiniz tüm uygulamalar var olduğu şekliyle açılır. Bunun için Just Boot denilen işlem jailbreak aracı ile yapılır.

  • Semi Tethered Jailbreak Nedir?

Yukarıda açıkladığımız tethered metod gibi bu metodla da yapılan jailbreak bilgisayar bağımlıdır ancak bu metoddan daha iyi bir sonuca sahiptir. Semi tethered olarak yapılan bir jailbreak’te cihaz şarjı bittiğinde yahut kapatılıp tekrar açıldığında elmada takılı kalmaz ve cihaz tam olarak açılır. Bu sırada telefon açabilir, mesaj yazabilir ve standart bir çok fonksiyonu kullanabilirsiniz. Ancak cydia ve onunla yüklenen hiç bir uygulama çalışmaz, açtığınızda hemen kapanır.

Yine cihazı bilgisayara bağlayıp jailbreak aracı ile Just Boot işlemi yapılarak sorunsuzca açılıp yine sorunsuzca çalışması sağlanabilir.

  • Untethered Jailbreak Nedir?

Bu metod jailbreak kullanıcıları için en beklenen ve sorunsuz metoddur. Bu metod ile jailbreak yapılan cihazlar rahatlıkla kapatılıp açılabilir ve jailbreakle yüklenmiş tüm uygulamalar ile standart iOS uygulamaları sorunsuzca çalışır.

Jailbreak Sonrası App Store Uygulamaları Bedava Yüklenir Mi?

Bunun yanıtı evet olmakla beraber önermediğimiz bir şeydir, sonuçta hem yasadışıdır hem de başkasının emeğini çalmakla ilgili bir durumdur. En azından şunu yapabilirsiniz; Paralı App Store uygulamalarını jailbreak sonrası bazı araçlar ile bedava olarak yükleyebilir, uygulamaları test edebilir eğer sizin için çok önemli ve vazgeçilmez uygulamalar ise bunları satın alabilirsiniz.

Bazı uygulamalar gerçekten de çok pahalı veya parasını haketmeyecek kadar önemsiz fonksiyonlara sahip olabilir. Bu yine de hakkımız olmayan bir şeyi elde etmek olacağından önermediğimiz bir şey olduğunu etik olarak vurgulamak durumundayız.

Jailbreak Yapmak Zormu?

Günümüzde jailbreak işlemi çok basit bir şekilde yapılmaktadır, hatta öyle ki siz sadece cihazı bilgisayara bağlar, en fazla DFU moda alır ve jailbreak aracındaki bir butona basarak bu işlemi yaparsınız. Tabi özel durumlar olmuyor da değil ancak bunlar size zaten güncel iOS sürümü ve buna bağlı jailbreak anlatımında da ayrıntılı olarak her zaman anlatılmaktadır.

Yazımızın bundan sonraki kısmında jailbreak araçları ile mevcut iOS sürümlerinin asıl jailbreak yapılacağına dair bağlantılar ve açıklamalar yer alacaktır. Bunlar zaman içinde güncellenecek olmakla beraber jailbreak araçlarını sizler İndirme Sayfası‘ndan edinebilirsiniz. Verdiğimiz bağlantıda tüm jailbreak araçları ile, diğer gerekli araçları bulabilirsiniz.

En İyi Jailbreak Aracı Hangisidir?

iOS sürümleri değiştiği gibi buna bağlı olarak jailbreak araçları ve metodları da değişiklik arzeder. Bu nedenle en iyi jailbreak aracı diye bir şey yoktur, aslolan nevcut cihazımızı o anda jailbreak yapacak olan araçtır. Bu da geliştiricilere ve bu aracı ortaya çıkaranlara göre değişmekle beraber tüm jailbreak araçları aslında en iyisidir.

Jailbreak Ücretlimidir?

Hayır, iOS hacker’ları geliştirdikleri jailbreak araçlarını para ile satılan ürünler olarak geliştirmezler. Ancak bazı hackerlar bu işlem için bağış alabilir bu da zorunlu olmamakla beraber dileyenlerin bu çalışmalara destek verme amacını taşır. Bunun dışında parayla satılan bir araç değildir.

iPhone, iPod touch, iPad, ve Apple TV Jailbreak Nasıl Yapılır?

iOS 6.0-6.1.2 Jailbreak:

iOS 5.1.1:

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir