Mac OS X’te Uygulamasız Ekran Görüntüsü Kaydetme

Özellikle bilgisayarında video’lu anlatımlar hazırlayanların sıklıkla tercih ettiği ekran görüntüsünü kaydetmeye yarayan uygulama Camtasia olarak öne çıkar. Ancak uygulama hem ücretli hem de sadece ekran kaydı yapmak için OS X işletim sistemi sahipleri için bir lüks olabilir. Lüks olmasının sebebi zaten bu işlevi yerine getirecek olan ve işletim sisteminizde varsayılan olarak gelen QuickTime‘ın var olmasından kaynaklı.

Bir çok kişi QuickTime’ın böyle bir özelliğinin farkında olmadan ekran görüntüsü kaydeden ücretli uygulamalara yönelebiliyor. Bu yazımız ile sizlere ek bir uygulama kullanmadan ekran görüntüsünü nasıl kaydedeceğinizi açıklamaya çalışacağız.

QuickTime uygulamasını çalıştırdıktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek pratik bir şekilde ekran görüntüsünü nasıl kayıt edeceğinizi görebilirsiniz.

Mac OS X'te Ekran Görüntüsü Kaydetme

Birinci Adım: QuickTime uygulamasını açtıktan sonra araç çubuğunda QuickTime menüsünde “Dosya” sekmesine tıkladığımızda, isterseniz bilgisayarınızdaki web makerasından direk olarak kayıt yapabileceğiniz “Yeni Film Kaydı” seçeneği ile sadece ses kaydı yapmak için “Yeni Ses Kaydı” araçlarını görüyoruz. Bu araçlardan sonra bir de “Yeni Ekran Kaydı” menü öğesi var. Bu menü öğesine tıklayalım.

Mac OS X'te Ekran Görüntüsü Kaydetme

İkinci Adım: Ekran görüntünüzü kaydetmek için her şey hazır, kırmızı kayıt düğmesine basarak ekran görüntüsünü kaydetmeye başlayabilirsiniz. Ancak bundan önce bir kaç ayardan daha bahsetmekte fayda var. Kayıt düğmesinin sağındaki aşağı ok simgesine basıp ayarlara girelim.

Mac OS X'te Ekran Görüntüsü Kaydetme

Üçüncü Adım: Görüleceği gibi uygulamanın mikrofon seçenekleri ile beraber kayıt kalitesinin de ayarlanabileceği bu kısımdan gerekli ayarlamaları yapıp şlemimize devam edelim.

Mac OS X'te Ekran Görüntüsü Kaydetme

Dördüncü Adım: Artık kayıt tuşuna basarak kaydı başlatabiliriz, tuşa bastığınızda ekran bir yazı belirecek. Eğer tam ekran kayıt yapmak istersek ekranın bir köşesine tıklamamız yeterli. Ancak ekranın belli bir bölümünü kaydetmek istersek bu sefer çıkan yazının üzerine fare ile tıklayıp, basılı tutup ekranın neresinin görüntüsünü almak istiyorsak oraya bu yazıyı sürükleyelim.

Mac OS X'te Ekran Görüntüsü Kaydetme

Beşinci Adım: Görileceği gibi ekranın bir bölümü seçili hale geldi dilersek bu seçim alanının boyutunu değiştirebilir, pencereyi taşıyabiliriz. Daha sonra ortada yer alan “Kaydı Başlat” yazısına tıkladığımızda da seçili olan kısımdan itibaren ekran görüntüsünü kaydedebiliriz.

Mac OS X'te Ekran Görüntüsü Kaydetme

Kaydı tamamlamak için butona tıkladıktan sonra QuickTime çektiğiniz ekran görüntüsünü açar ve oynatır. Dilediğiniz yere de dosyanızı kaydedebilirsiniz. Güle güle kullanın.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Mac OS X’te Uygulamasız Ekran Görüntüsü Kaydetme” için bir yorum

  • 06 Şubat 2013 tarihinde, saat 00:31
    Permalink

    Faydalı olacak bir kısayol,teşekkürler.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir