Jailbreak’siz Bir iPhone Apple’ın Sonu Olur

Başlığımız her ne kadar biraz iddialı gibi görünse de yazının tamamı okunduğunda anlamını bulacağını düşünüyorum. iOS cihaz sahiplerinin, resmi bir rapor olmasa da %80’i cihazlarını jailbreak‘li olarak kullanıyor. Bunu en yakından bilen Apple, aynı zamanda cihazlarının çokça tercih ediliyor oluşunun altındaki en önemli unsurun jailbreak olduğunu da biliyor. Bugün bir çok iOS cihaz sahibine sorulduğundan jailbreak olmasa Apple’ın güvenlik kısıtlamaları sebebiyle kişiselleştirilemeyen bir iPhone veya iPad‘i kullanmayacağını da biliyoruz.

Bu bildiklerimizin bir sır olmadığı, yukarıda da belirttiğimiz üzere Apple tarafından çok iyi bilindiğinin farkındayız. Hatta zaman zaman jailbreak açıklarını piyasada isim yapmış olan bir çok hacker grubuna sızdırdığını da düşünüyoruz.

Jailbreak

Tabi tüm bunlar Apple’ın genel bir güvenlik sorunu oluşturmayacak, iOS işletim sisteminin güvenirliğini sarsmayacak güncellemeleri ve tedbrileri de almayacağı anlamına gelmiyor. Dünyada birbirinden yetenekli bir çok hacker bulunurken, Apple iOS gibi bu kadar popüler bir işletim sistemine sahipken jailbreak yapan hacker’ların hep aynı kişiler oluşu ve sürekli olarak bunların arasında dönen bir jailbreak döngüsü başka şekilde açıklanamaz.

Yani Apple, vakti zamanı geldiğinde öne çıkan veya politikasına uygun kişi yada oluşumlara jailbreak açıklarını gerektiği zaman sızdırıyor. Bu hacker’lar da bunları exploit haline daha sonra da jailbreak aracı şeklinde yayınlayarak bizlere sunuyorlar. Tabi tüm bunlar kanıtlanabilecek iddialar olmamakla beraber tecrübe ile elde edinilecek olan bilgiler olduğundan kimine olanaksız gelebilir. İsteyen de istediği şeye inanmakla özgürdür ancak biz bunca yıllık iOS cihaz kullanıcısı olarak Geohot (George Hotz) ve son zamanda öne çıkan Comex dışında gerçek anlamı ile bir hacker tanımadık.

Bu yazıyı kaleme almamızın sebebi bugün aldığımız ve blogda paylaştığımız bir haberde Apple iOS 6.1′de Güvenlik Tedbirlerini Arttırdı konusu sebebiyle yayınlamayı uygun gördük. iOS cihazları var oldukça, Apple’ın rakipleri de satış grafiğini arttırdığı günümüzde jailbreak’siz de kalmayacağınızı belirtmek isteriz. Farklı bir sitede bu konuya benzer çok daha ayrıntılı bir yazı yayınlamış ve orada, yukarıda yazdığım izlenimleri detaylıca vermiştim, yazının devamında bu yazıyı alıntılayıp sizlerle tekrar paylaşmak, bu işin mantığını o yazıyı okumamış olan kullanıcılara gösterebilmek istiyorum.

Özetle, bu aralar uzunca sayılabilecek bir süredir untethered jailbreak yayınlanmadı ancak iPhone ve iPad’in satış grafiği düştükçe jailbreak’in de geleceğini göreceğiz.

Aşağıda geçen sene yazmış olduğum yazıyı sizlerle tekrar alıntı olarak paylaşıyorum;

iOS 4.1’den itibaren cihazlarını yurtdışından almış iPhone kullanıcıları neredeyse untethered jailbreak ve unlock ile yatıp kalkıyor dersek sanırım abartmış sayılmayız. Nasıl olmasın ki yaklaşık olarak 5 aydır sürümden sürüme koşturulan iPhone kullanıcılarının umudu sürekli olarak başka başka tarihlere ve zaman aralıklarına taşınıp duruyor. Musclenerd’in bu sayfamızda verdiğimiz mesajı ile bekleyiş süresine yaklaşık olarak en az 1 ay daha eklenmiş oluyor ki artık bir çok insan için unlock ve untethered jailbreak çekilmez bir hal almış oluyor. Buna en büyük katkıyı da neredeyse hiç bir şey açıklamayan iPhone hacker’ları sebebiyet veriyor.

Geçmiş deneyimlerimize dayanarak Geohot dışında Untethered Jailbreak konusunda ve unlock konusunda samimiyetine inanabileceğimiz hiç bir hacker bulunmuyor. Zaten bu inancımızın doğruluğunu da Limera1n jailbreak öncesi ve sonrası itibari ile herkes gayet net bir şekilde görebilir. Birbiri ardına verilen zaman aralıkları, o sürüm çıksın bu baseband olsun gibi sürekli olarak ötelenen jailbreak ve unlock artık insanların kafasındaki şüphenin yerini iyice sağlamlaştırıyor.

iPhone 3G ve iPhone 3GS cihazlarının ilk olarak piyasaya sürüldüğü dönemleri bilen kullanıcılar tıpkı iPhone 4 sürecinde olduğu gibi yaşananların hemen hemen aynı olduğunu farkedebilirler. Ne zaman ki cihazların satışı belli bir seviyeye düşüyor ardından untethered jailbreak ve unlock ortaya çıkıyordu. Bilindiği gibi şu anda iPhone 4 satışları hiç düşmeksizin yüksek satış trendini koruyor işte bu aşamada da jailbreak değil de unlock beklemek tamamen hayal gibi görünüyor. Bu geçmişte böyle oldu, bugün böyle oluyor ve yarın da böyle olacak. Artık senaryo olarak adlandırmaya başladığımız bu süreç, hep aynı şekilde ilerliyor, özellikle iPhone 4 ile bu konularla tanışanlar 5 ay boyunca sürekli o sürüm sonunda bu sürüm sonunda denilerek bugüne taşındı ve bugün de belirsizlik hala devam ediyor.

Verizon firmasının Amerikada iOS 4.2.5 sürümü yüklü iPhone 4’lerin satışa çıkması (10 şubat gibi) yahut iOS 4.3 sürümünün yayınlanmasına endexlenen untethered jailbreak ve unlock bahanesi artık insanları inandırmaktan uzak bir konu gibi duruyor. 5 ay önce iOS 4.3’mü ön görüldü de bugün iOS 4.3’ün çıkmasına endekslendik? iOS 4.2.1 untethered jailbreak beklerken Redsn0w iOS 4.2b1 jailbreak yahut Redsn0w iOS 4.2.1 tethered jailbreak yapılması neden? Her iki sürüm jailbreak de sorunlu, bir tanesi sadece developerlar için olan iOS 4.2b1 sürümünü sadece mac platformunda jailbreak yapabiliyor, bir diğer sürümü de iOS 4.2.1 tethered jailbreak yapabiliyor. Bu durumda ortaya şu sonuç çıkıyor, iOS 4.2.1 için kararlı sürüm jailbreak yayınlanmadan unlock yayınlanmayacak… İşte adeta danışıklı dövüşe dönmüş bu mantık dahilinde olaya bakınca aklımızdaki bir çok soru işareti kaybolmaya başlıyor.

Sherif Hashim son günlerde kendisine yönelen baskıyı şu şekilde savuşturuyor;

1 – iOS 4.2b1 firmware için yayınlanan jailbreak etik değil çünkü insanlara sadece developer’lar için olan bu sürümü veremezsiniz bu bize yakışmaz diyor. Böylelikle hem etik değerlere bağlılığını göstermiş oluyor hem de bu şekilde yayınlamadığı unlock için bahanesi oluyor.

2 – Bir diğer baskı unsuru olan konu da, iOS 4.2.1 tethered jailbreak var o zaman onun için unlock yayınlayabilirsiniz diyenlere, hayır untethered olmadan olmaz bu gelecekteki baseband’lerin kırılmasının da önünü kapatır vb… bahanelerle bu soruları da geçiştiriyor.

Kaliteli bir hacker olmamakla beraber akıllı bir kişilik profili çizen Sherif Hashim için bu durumda şunu söyleyebiliriz;

1 – Dediği gibi unlock hazırsa ve sadece uygun zamanı bekliyorsa (untethered jailbreak) daha önce de tethered jailbreak varken unlock yayınlanmış olduğunu unutmuş

2 – Yahut bu ve bunun gibileri sağdan soldan gelen (mesela Apple gibi…) baseband açıklarını toplayarak adeta izin verildiğinde unlock yayınlıyor.

Her iki durumda da tutarsızlık ve güvensizlik rahatlıkla görülebiliyor ki tüm bunlar bahane olarak artık iyice hissedilemeye başlandı. Greenposi0n iOS 4.1 jailbreak günlerini hatırlayanlar Geohot ortaya çıkıp da Limera1n exploitini yayınlaması sonrasında ancak Greenposi0n’un yayınlandığını görmüştür. Yine o ana kadar bugünküne benzer bir süreç yaşanıyordu.

Bu piyasada güven veren ve gerçek anlamda hacker olan tek isim Geohot’tur ki diğerlerinin tek başına hiç bir şey yapmadıklarını yahut yapamadıklarını görmüştür.

Bunları neden mi yazdım? Yazdım çünkü bugüne kadar gerek sherif hashim’e gerek musclenerd’e gerekse de comex’e olan inancımı kaybetmemek, başkalarının da inancını sarsmamak adına bu konuda devamlı suretle bu isimleri savunan yazılar yazdım (twitter vb… platformlarda) Bir çok insanın “bu adamlar apple ile anlaşmalı” dedikleri her yerde bunun aksini söyledim, her ne kadar söyleyenlerin haklılıkları daha fazla olsa da bu adamlar bu konuda öne çıkarılmış isimler ve bunların dışında bu işi yapan yok diye. Yani yapıcı olmak yapıcı düşünmekten başka şansımız olmadığından dolayıydı.

Üstelik devamlı suretle kafamı kurcalayan en önemli husus olarak; dünyada bir çok kaliteli hacker olmasına rağmen iPhone konusu neden sadece hep aynı kişiler arasında dönüp duruyordu? Bu bize Musclenerd, Sherif Hashim, Comex ve diğer dev team üyelerinin ne kadar kaliteli hacker olduklarını mı gösterir. Hiç sanmıyorum, Apple kendi pazarlama stratejisi itibari ile bu adamlar üzerinden gerektiğinde jailbreak ama en çok da unlock konusunda açık oluşturup bunları bu kişilere sızdırıyor. Hatta bu işten bu adamların bile haberi yok ki tüm iPhone hacker’ları ve özellikle de Unlock konusunda bir çok insanın ufak tefek kendilerine göre ortaya çıkardığı bug’ları bu insanlara gönderiyor ve kendileri için bir havuz niteliği olan bu bilgi paylaşımları üzerinden bir şeyler yapıyorlar. Ama en çok da Apple’ın elinin bu işlerde hayli maharetli olduğunu görüyoruz.

Geohot enteresan bir adam ve tüm bu sözlerin dışında tuttuğum gerçek anlamı ile hacker olan birisi. Yani yine beklersek bu adamdan gelecek bir şeyler ile olacak yahut Apple iPhone 4 satış grafiğinin istediği seviyelerin altına inmeye başladığı dönemde bilgileri sızdırıp (özellikle unloc konusunda) unlock’un yayınlanmasını sağlayacak.

Hiç bir dönemde hiç bir cihazın satışı zirvedeyken çok beklenen jailbreak yahut unlock yayınlanmamıştır. Bunun böyle olmadığını söyleyen birisi varsa bizi de bilgilendirirse bizde bilgilenmiş oluruz ama sanmıyorum….

Cuma, 14 Ocak 2011 17:00 – Mehmet Yazıcı

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Jailbreak’siz Bir iPhone Apple’ın Sonu Olur” için 4 yorum

 • 27 Ocak 2013 tarihinde, saat 12:27
  Permalink

  “İphone Ve İos artık Çöküşte”

  hıc sanmıyorum kardes cunku adamların telefon isletim sistemi konusunda karşılarında bence rakip yok. android buyuk gelısme kaydettı fakat yınede bır ıos kadar basarılı degıl henuz . apple’ın son bırkac yılda kaybı var fakat bunun en buyuk sebeplerinden bırı, samsung, s3 gibi guclu, estetık gorunumlu ve fazlasıyla kullanıslı bır telefon cıkarırken, apple ın hala geleneklerıne baglı kalmaya calısarak cok basıt bır seklıde bır oncekı modelinin uzerıne yanlızca 1 kac santım ekran boyutu eklemıs olmasıdır.aslında ıphone 5 e 4s e nazaran daha ıyı donanım ve ozellıkler katılmıs durumda fakat bunu telefon hakkında cok teknık bılgısı olmayan bırıne anlatmak mumkun degıldır. o halde appleın yapması gereken, yemegın tadının mukemmmel oldugunu, bızlere yemegın goruntusuylede kanıtlamaktır. dunyada tek bır ınsan yokturkı bır seyı oncelıkle gorsel olarak begenmesın.(somut bir nesneden bahsediyorum) yani bu klasık ıphone cızgısını bır kenara bıraktıkları takdırde daha fazla yukselıse gecebılırler ancak. suna eminimki ios eger s3 ve note 2 ye yüklenebiliyor olsaydı ıphone un dunya uzerındekı satısı bir milyona bile yaklasamazdı.

  Yanıtla
 • 13 Ocak 2013 tarihinde, saat 10:03
  Permalink

  İphoneye neolur bilmem ama Apple nin sonu Microsoft un sonu gelirse biter çünkü yıllarboyu rekabet içindeler tüm pclerde mouseyi bile Apple icat etti apple milyarlarca insanın yıllarca kullandığı örnek macintouch gibi cihazları mevcut Türkiye’nin 2 katı bütçeleri var

  Yanıtla
 • 26 Aralık 2012 tarihinde, saat 21:25
  Permalink

  İphone Ve İos artık Çöküşte

  Yanıtla
 • 25 Aralık 2012 tarihinde, saat 17:55
  Permalink

  Kesinlikle sonu olur nerde iphone 4 zamanları sürüm çıktıktan saatler sonra çıkan JB leri özledik 🙁

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir