Jailbreak’in tadından istifade etmek için neler yapılmalı

Çok uzun zamandır iOS cihazınızı kullanmak için fırsat kolladınız ve ne kadar şanslısınız ki şu anda bulunduğunuz sürüme jailbreak imkanı var. O halde kendinizi ikinci kez şanslı hissetmenizi sağlayacak bu küçük rehber ile cihazınızın jailbreak’in nimetlerinden en güzel şekilde yararlanmanızı sağlayacak işlemlerin neler olacağını paylaşacağım. Jailbreak’in herkes için anlamı farklı, kimisi bedava App Store uygulaması yüklemek için kullaırken kimisinin de önceliği bizim gibi Cydia tweak‘leri.

Bu arada bu konuyu okuyup daha jailbreak nedir, nasıl yapılır, cihazımda sorun oluşturur mu gibi sorularına yanıt arayanları da düşünerek onları jailbreak hakkındaki V.I.P salonumuza alalım. Yok, siz zaten bu aşamaları geçmiş ve jailbreak’le tanışmışsanız o halde devam edebilirsiniz.

İlk olarak Cydia‘yı çalıştırdınız ve karşınıza ilk gelen ekranla tanıştınız, burada size “Sen de kimsin be adam / kadın” tadında soru ve altta üç tane seçenekle karşılaştınız. İnsan genelde kendine ufak tefek şeyleri kondurmaz, bu nedenle “Hacker” seçeneğine tıklayabilir ve gereksiz bir ton şeyi cihazına yükleyebilir. O nedenle alçak gönüllü olmakta yarar var, “User” seçerek yukarıda çıkacak “Done” butonuna tıklayalım ve yolumuza devam edelim.

Evet, artık yüzünüzde tebessüme neden olan Cydia’ya merhaba dediniz, ama yeni bir iOS kullanıcısı yahut ilk defa jailbreak yapıp bu ekranla tanışmak size hiç bilmediğiniz bir yerde tek başınıza kalmış ve çaresiz hissedebilirsiniz. Bugüne kadar pek bilmemiş olsanız da işte tam bu noktada, bunun için biz varız…

Bir çok ücretsiz Cydia uygulamalarının yer aldığı repo (uygulama deposu) “artık beni patlatabilirsiniz” der gibi sizi hazır olarak beklese de sizin aradığınız farklı şeyler, biraz da hepimiz gibi “bedava sirke baldan tatlıdır” muzir tebessümü ile altta yer alan “Search” sekmesine geçtiniz.

cydia-arama

Bir arkadaşınızdan yahut bir websitesinden duyduğunuz bir tweak vardı yazıp arattınız ama tebessümünüz yüzünüzde dondu… Çünkü jailbreak yapmak demek her şeyin “armut piş ağzıma düş” olmadığı bir sonuç olsa da size hem de armudun “İrisini” yedirecek olan MMCN pişirmeden de olsa bu işi de sizin yerinize yapacak.

İlk görev: Source eklemek!

Yukarıda görülen simgelerin arasında “Manage” ksımının afili duruşundan belliydi belki de, aradıklarımıza bizi ulaştıracak sekme tam da bu olacak, tıklıyoruz ve giriyoruz.

cydia-kaynak-ekleme-1

İşte Source karşımızda, beklemiyor ve hemen yazıya tıklayarak diğer alana geçiş yapıyoruz. İşte burada görülen her bir satırsa yer alan isimler ve altlarında kaynak adresleri bize ayrı ayrı bir çok uygulamaları sunan depolar. Bu alanı büyük bir şifonyer gibi düşünebilirsiniz, dilediğiniz kadar çekmece ekleyebileceğiniz, içinde de bir çok size yarayan şeyler… Şimdi biz bu şifonyer’e içi dolu ve işimize yarayacak olan çekmeceleri, kaynakları ekleyeceğiz.

Üstte 2 numaralı resimde sağ üstünde “Edit” butonu yer alıyor, tıklayın.

cydia-kaynak-ekleme-2

Evet, çekmecelerimiz artık dileğimiz gibi çıkarılacak veya eklenecek hale geldi, sol üst köşede “Add” butonuna gözünüz çarpıyor ve tıklıyorsunuz. İşte artık size bir kaynak (source) ekleyebileceğiniz adres satırı çıktı. Sahip olduğunuz yahut internetten ulaşabileceğiniz kaynak adreslerini birer birer buraya yazıp “Add Source” butonuna bastığınızda siyah bir ekranda o kaynağa ait çekmece şifonyerinizde hem de içi dolu bir şekilde yer almış olacak.

Yüzlerce kaynak adresi ve içinde birbirinin aynı bir çok uygulama yerine temel bir kaç uygulama deposunu eklemek hem zamandan hem de yerden tasarruf olacaktır. Peki sen ne öneriyorsun? diye bana soracağınızı bildiğimden yanımda üç tane getirdim.

 • cydia.elmabulteni.com
 • www.sinfuliphonerepo.com
 • cydia.xsellize.com
 • repo.insanelyi.com

Birbirinden farklı isimde sadece bir kaç uygulama barındıran kaynaklardansa içinde yok yok olan bu üç depo size yeter de artar bile. Azla yetinmeyenler çoğu bulamaz demeyeceğim, doğru yerde ararsanız neden olmasın.

cydia-arama

Artık bundan sonra yapmanız gereken şey “Search” sekmesinden aradığınız uygulamanın bir kaç harfini yazmanız yeterli, bir dünya sonuç gelecek ve aradığınızın hemen hemen hepsini bulabileceksiniz.

İkinci görev: AppSync!

appsync

İlk bakışta kıytırık bir ismi ve bu nedenle fuzuli bir uygulama gibi görünen AppSync, App Store’dan yüklenen uygulamaları iTunes ile sorunsuz bir şekilde senkronize edebilmeniz için şart. Aksi halde crackli uygulamaları cihaza yüklersiniz ama bir kere iTunes ile eşleştirince “Elveda Katya” Bu uygulama sayesinde cihaza yüklenen crackli uygulamalar iTunes’a da kopyalanır bir nevi orjinal muamelesi görür. Böylelikle geri yüklemek gerektiğinde para ile satın alınmış gibi (jailbreakli ve bu uygulama yüklü olduğu sürece) muamele görür.

Eğer Cydia aramasında bu uygulamayı bulamazsanız yapmanız gerekeni söylemem gerek yok sanıyorum. Yazının ilk konusu emrinize amade bir şekilde yukarıda sizi bekliyor.

Önemli Not: Eğer Installous alternatifi olan iPastore uygulamasını kuracaksanız o zaman yukarıdaki şekilde kurduğunuz AppSync uygulamasını kaldırmalısınız. Çünkü iPastore beraberinde AppSync’yi de kuruyor zaten sistemde yüklü bir tane varken üzerine kuramaz ve iPastore da kurulamaz.

Üçüncü görev: Crackli App Store uygulamaları!

Görevin adının bile sizi heyecanladırdığını görüyor gibiyim, bir çoğumuz jailbreak’i bunun için kullanıyoruz. Ama her uygulamaya için bunu düşünmeyin. Mesela çok vazgeçilmez ama fiyatı da en fazla 1.99$, o zaman satın alın. Ama uygulama çok para, o zaman siz de benim gibi yapabilirsiniz 😉

IMDB’nin Mahşerin Dört Atlısı varsa, bizim de ikilimiz var, aslında bu işlerin piri Installous yaşasaydı tek geçerdik ya, yadetmiş olarak devam edelim. 25PP ve iPASTORE işlevi açısından standart App Store uygulamaları gibidir, tabiki tek farkla, Korsanlık… Bu da size biraz daha heyecan katmakta başka bir etkisi olmayacaktır eminim… 25pp ile iPastore kullanımı hakkında bilgiye az gerideki isimlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Birazda sorunlar…

Ne kadar arzu etmesekte jailbreak’in tadını kaçırmak değil de biraz canınızı sıkan durumlar olabilir. Yapabileceğiniz bir şeylerin olmadığı durumlarda canınızı sıkmak ne kadar gereksiz ise bunun üzerine gitmektense cihazı bir kenara koyup kahve içmeyi tercih etmek daha iyidir, diye bir arkadaş tavsiyesini de araya sıkıştırayım.

cydia-hatalar

Bu ekran, veya buna benzer ama içinde farklı şeyler yazan ekranlar %90 sizin hiç bir şey yapamayacağınız durumlardır. Bana %10’luk ihtimalin büyük olduğu, ve şansımı denemek istiyorum diyebilirsiniz. Ancak lütfen bu maceranıza beni ortak edip konu hakkında benden çözüm aramayın. Size aşağıda bu surumun muhtemel sebeplerini ve ne yapabileceğinizi sıralıyorum, lütfen bununla yetinin.

 1. Cydia sunucusu çok meşguldür, özellikle çok önceden bir açıklama ile jailbreak’in yayınlanacağı zamana randevu verildiğinde milyonlarca insanın aynı anda bir sunucuya giriyor olması nedeniyle kula yapısı olan sistemler yanıt veremez. Bu durumda yapılacak en güzel şey ısrarla işlem yapmamaktır, zaten amacınıza ulaşamayacak ve biraz daha siniriniz kabaracak. Dünyanın sonu değil ve zaten bir yada bir kaç gün sonra yapabileceğiniz işlemler için zamanınızı harcamayın.
 2. Ortada fol yok yumurta yok, daha düne kadar yüklemelerimi rahat yapıyordum ama artık hata alıyorum. Diyenler içinde de olabilirsiniz, cevap yine aynı olacak ama, sunucular bazen sorun yaşar ve erişim durur hani bazen bir siteye girersiniz ama giremezsiniz, tıpkı onun gibi. Siz bir uygulama yüklüyorsanız aslında o uygulama halen o deponun üzerinde. Siteye erişim olmadığından o uygulamayı da indiremezsiniz ve yukarıdaki resimlerdeki gibi kırmızı yazılarla hatalar alırsınız.

Uygulama yükledim ama hemen kapanıyor!

En genel ve çözümü en zor soruna denk gelmek bizi de çok uzunca şeyler yazmamızı gerektirdiğinden, sizin hatanıza biz de sizin adınıza kötü sözler söylediğimizi bilmelisiniz. Peki ama neden, dersek en muhtemellerini saymak zorundayız, artık bu sizin içinizi ferahlatır mı bilemeyiz.

cydia-dikkat

 1. Uygulama güncel değildir, uygulamayı yüklemişseniz tekrar Cydia’dan yükler gibi uygulama sayfasına gidin ve bakın. Hemen her uygulamada yukarıdaki gibi açıklama yazar, bazısında da sisteminizi otomatik olarak algılayarak kırmızı yazı ile bir sürüm gösterir. O sürümdeki bir iOS’a veya cihaza sahip değilsiniz bu nedenle yükleseniz de uygulama çalışmaz. Yapmanız gereken her uygulamayı yüklemeden önce detaylıca inceleyip cihaz modelinize veya iOS sürümünüze uygun mu diye açıklamalarına bakın.
 2. Yüklediğiniz uygulama aslında Cydia Store’da satılmakta olan ücretli bir uygulama olabilir. Crack yapılmıştır ve siz “evreka” demişsinizdir ama buraya kadar… Uygulama düzgün cracklenmemiştir, bu durumda ya başka bir kaynaktan yahut internetten uzun uzun aramalar yapmaya hazır olabilirsiniz. Yahut “Şu hacker’lar cihazımıza özellik üstüne özellik katıyor, fazla da pahalı değil satın alayım” demek kazandığınız zamanı gözönüne alırsak çok ekonomik olacaktır.
 3. “Bir uygulamayı kullanırken cihaz Safe Mode denilen duruma geliyor” diyorsanız o zaman sebebini bulmak size düşecek. En son yüklediğiniz bir Cydia uygulaması veya sebep olan uygulamanın bizzat kendisi başka bir uygulama ile çakışıyordur. Bu durumda yapılması gereken muhtemel Cydia uygulamalarını silip cihazı kapatıp açıp denemeniz gerekir. Hata devam ederse en son sistem yedeğine iTunes ile geri yükleme yaparak yahut tamamen sıfırlamak (yani restore) gerekebilir.

Duruma göre güncellenebilir…

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Jailbreak’in tadından istifade etmek için neler yapılmalı” için 35 yorum

 • 06 Şubat 2013 tarihinde, saat 19:42
  Permalink

  Bir tweakle çakışıyor olabilir iki yüklediğinizi de kaldırın ipastore uygulamasını yükleyin o beraberinde appsync yüklüyor buna benzer başka bir şey yüklemeyin. Xsellize reposunda ipastore

  Yanıtla
 • 06 Şubat 2013 tarihinde, saat 19:34
  Permalink

  ituneş ile eşleştirme yaptığım zaman, eşzamanlanacak uygulamalar öğeler aranıyor diyor ve hemen kesiyor. appscyn insanelyi reposundan indirdim. appsycan 6+ yıda sinfuliphonerepodan indirdim.

  Yanıtla
 • 06 Şubat 2013 tarihinde, saat 19:25
  Permalink

  Yazdığınız uygulama doğru ise hatalı uygulama AppSync isimli uygulama… cihazınızı hiç itunes ile senkronize ettiniz mi. AppSync nereden kuruldu hangi repodan

  Yanıtla
 • 06 Şubat 2013 tarihinde, saat 19:23
  Permalink

  itunes proğramı ile yükleme yapamıyorum. daha önce telefonuma yüklemek için bilgisayarımda kayıtlı olan uygulamaları yüklüyemiyorum. bundan önceki cihazımda yükleme yapabiliyordum. önceki cihazımda iphone 4 tü.

  Yanıtla
 • 06 Şubat 2013 tarihinde, saat 19:16
  Permalink

  Bilgisayardan mı yükleyemiyorsunuz uygulamaları app store mu 25pp veya başka kaynaktan mı edindiniz

  Yanıtla
 • 06 Şubat 2013 tarihinde, saat 19:14
  Permalink

  hocam merhaba, iphone 5 kullanıyorum jailbreak yaptıktan sonrası itunesten proğram yüklüyemiyorum. appsycan 5+ yükledim aynı hata, 6+ yükledim aynı hatayı aldım yüklemem için ne yapmam gerekiyor.

  Yanıtla
 • 06 Şubat 2013 tarihinde, saat 15:56
  Permalink

  @duslersokagi66, atamıyorum demeniz sorununuz dile getirmeye yetmiyor maalesef, atınca ne oluyor ne şekilde atmaya çalışıyorsunuz bunların hiç birini bilmiyoruz

  Yanıtla
 • 06 Şubat 2013 tarihinde, saat 13:43
  Permalink

  mehmet bey insanelyi reposundan appsync yi yükledim. itunes üzerinden ipalı dosyayı telefonuma atamıyorum nerde hata yapıyorum acaba?

  Yanıtla
 • 05 Şubat 2013 tarihinde, saat 23:27
  Permalink

  Binlerce tema var bilemiyorum google’a sormak daha iyi sonuç verir sonuçta deneyenler öneriyorda. Crackli uygulamalar hata verebilir verdiğinde yapılacak belli, ya kullanmayacak yada satın alacaksınız

  Yanıtla
 • 05 Şubat 2013 tarihinde, saat 23:21
  Permalink

  Senin önerdİgin görüntüsü hoş ve eglenceli tema var mı peki abi? diger bi sorumda IntelliScreenX kurdum cşhaz sürekli donuyor reset atmak zorunda kalıyorum. Ücretli olanı mı kurmam gerekiyordu?

  Yanıtla
 • 05 Şubat 2013 tarihinde, saat 23:16
  Permalink

  Eklediğiniz gif’ler animasyonlu olarak gösterilmez bunun yerine cydia da winterboard gibi eklentilerle uygun temalardan bakabilirsiniz

  Yanıtla
 • 05 Şubat 2013 tarihinde, saat 23:12
  Permalink

  Abi merhaba bir sorum olacaktı? youtube de videolarda gordumde iphone 4s icin arka plana gif resim koyabiliyor muyuz? bunun icin eklenti var mı acaba?

  Yanıtla
 • 05 Şubat 2013 tarihinde, saat 19:54
  Permalink

  Mehmet abi ıpastoreyi indiridm crackli uygulama olarak minecraft ı indirdim installadım

  Açtığımda mojang yazısı geldi ardından kapandı abi napmalıyım?
  Başka bir download linkinden denemelimiyim?

  Yanıtla
 • 05 Şubat 2013 tarihinde, saat 19:52
  Permalink

  Bak konusundasın…

  Yanıtla
 • 05 Şubat 2013 tarihinde, saat 19:51
  Permalink

  Buna imkan yok, nasıl ayırt edilebilir diye… önerilen uygulamaları yükleyin

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir