“iTunes Aygıttan Geçersiz Bir Yanıt Aldı” Hatası ve Çözümü

iOS cihaz sahipleri için iTunes ne kadar hayati önem taşısa da bu uygulamaya bağımlı olmak daima can sıkıcı olmuştur. Gerçi jailbreak yapılmış iPhone‘larda farklı yazılımlarla iTunes’tan yapabileceğimiz bir çok işlemi yaptığımız gibi bazen sadece iTunes kullanmamızın zorunlu olduğu alanlar olabiliyor. Tabi cihazlarımızda yaşanan bir takım sorunlar ve bu sorunların iTunes hata kodları şeklinde ortaya çıkması hataların giderilmesinde bayağı yardımcımız oluyor.

Ancak bazen öyle enteresan hatalarla karşılaşıyoruz ki çözümünü internetten aradığımızda hep o meşhur söz “Cihazınızı restore edin sorun düzelecektir” yanıtı basma kalıp önümüze koyuluyor. Başlığımızdaki hatanın çözümü için de çoğunlukla bu türden çözümler öneriliyor ancak biz size daha pratik bir yol sunacağız.

“iTunes, İPhone’a bağlanamıyor çünkü aygıttan geçersiz bir yanıt alındı.” şeklinde alınan hata genel olarak SAM yöntemi ile alınan yedeğin geri yüklenmesi yahut “Lockdown” klaörünün cihaza yeniden yüklenmesi ile yaşanıyor. Başka sebepler yüzünden de bu hata alınabileceği gibi genel olarak belirtilen sebepten kaynaklı bu hatanın çözümü gayet basit. Bunun için bilgisayarımızda bir kaç dosyanın silinmesi gerekiyor.

Lockdown Hatası

Öncelikle bu işlemlerin yapılırken iTunes’un kapalı konumda olması gerektiğini hatırlatalım. Ardından (mac işletim sistemi için) Finder’dan “Git >> Klasöre git” menüsüne tıkladığımızda açılan pencerede “/var/db/” yazıp enter’a bastığımızda DB klasörüne erişecek burada da “Lockdown” isimli klasörü bulup çift tıklayacağız.

Lockdown Hatası

Aslında nadir de olsa bu çözümü sunanlar bu klasörün tamamen silmenizi istiyorlar ancak bu başka hatalara sebep olacaktır. Bu nedenle ilgili klasörü silmeyin ve çift tıklayıp klasöre girin.

Lockdown Hatası

Resimde de göreceğiniz gibi klasörün içinde bir tane “SystemConfiguration” dosyası bulunuyor bunu silmeyerek diğer dosyaların tümünü silebilirsiniz.

Ardından iTunes’u açıp iPhone‘u bağladığınızda artık ilgili hatayı almayacak ve iTunes’u dilediğiniz şekilde kullanmaya devam edebileceksiniz.

Not: Buraya kadar anlattığımız şekli ile Mac OS X üzerinden gittik yapılacak işlem aynı olmakla beraber Windows işletim sisteminde ilgili klasörün yerleri de aşağıdaki gibidir;

Windows XP: C:\Documents and Settings\USER\Local Settings\Application Data\Apple Computer\iTunes veya C:\Documents and Settings\Kullanıcıadı\Application Data\Apple Computer\iTunes

Windows Vista: C:\Users\Kullanıcıadı\AppData\Roaming\Apple Computer\iTunes\ veya C:\Kullanıcılar\Kullanıcıadı\AppData\Apple Computer\iTunes

 

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir