iPhone için en tehlikeli alanlar neresi?

Uzun yıllardır bir iPhone kullanıcısı olarak açıkçası cihazdan kaynaklanan herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Zaten Apple‘ın elini güçlü kılan da kullanılan donanım ve tasarımındaki materyallerin kalitesi üst seviyede olması. Ancak kullanıcıya bağlı faktörleri de bu değerlendirme içine alırsak bu durumda iPhone modellerine göre değişen zaafiyetler de olmuyor değil.

Genellikle iPhone‘un başına gelebilecek en kötü olaylar sıralanırken ilk sıraya sıvı teması, ikinci sıraya düşmeler ve ezilmeleri alırız. Tabi kullanıldığı alan ve kullanana göre çok değişik ve bir o kadar da ilginç kazalar olmuyor değil. SquareTrade isimli garanti şirketinin yayınladığı bir infografik iPhone’lar için tehlikeli alanları güzel bir şekilde tanımlamış.

iphone kazalari

SquareTrade, iPhone için tehlike bölgelerini ve bu bölgelerde iPhone’ların başına gelen olumsuz durumların yüzde değeri üzerinden bir sınıflandırmaya tabi tutmuş. Açıkçası biz infografiği incelediğimizde tehlike alanları konusunda yanıldığımızı gördük.

Beklediğimizin dışında iPhone kazarlarının %51’lik kısmı evde gerçekleşiyor ve en tehlikeli alan olarak evlerimiz gösteriliyor. Yine evde hangi alanlarda daha çok iPhone kazasının yaşandığını görmek istiyorsanız aşağıdaki grafik size yardımcı olacaktır.

iphone tehlikeli alanlar

Evimizdeki en tehlikeli alanlar sıralamasında %21 ile mutfak, %18 ile oturma odası, %16 ile banyo gibi alanlar yer alıyor. En düşük değer %8 ile yatak odası olarak görülmekte. Grafiğin devamında kazaya uğrayan iPhone’ların %5’inin çamaşır makinesine koyulmuş olması da hayli ilginç.

Kazalarda liderliği sizin de tahmin edebileceğiniz gibi %43 ile sıvı temas alıyor.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

iPhone için en tehlikeli alanlar neresi?” için 2 yorum

 • 16 Ocak 2013 tarihinde, saat 14:08
  Permalink

  Hangi su geçirmez kılıf acaba bir çok model gördüm bu konuda

  Yanıtla
 • 16 Ocak 2013 tarihinde, saat 12:53
  Permalink

  Çok doğru bir tespit gerçekten. Ben şahsen 2 telefonumuda bilgisayar masasında sıvı teması olarak adlandırdığımız olayı yüzünden çöpe atmak zorunda kaldım. Son çıkan ekran koruyucusu var çekiçle vuruyon kırılmıyor 🙂 (Sizce mantıklı mı) ondan su geçirmeyen olursa artık iphone tamamen efsane olur.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir