iPhone 5S Türkiye ön talep fiyatı yine cep yakacak!

Merakla beklediğimiz, Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 5S’in 10 Eylül’de tanıtımı yapılmış ve belli başlı ülkelerde satışa çıkmıştı. Ekim ayında da 100 ülkede satışına başlanacağı duyrulmuştu. Ekim ayına da yaklaşırken bazı kıpırdanmalar var.

iPhone 5S şüphesiz Türkiye’de de alıcısı tarafından bekleniyor. Bazıları yeni telefon alacaksa, iPhone 5S bir gelsin sonra bakalım diyorlar. Ancak bazıları için üzücü olabilir bu bekleyiş. Şayet bazı teknoloji marketleri iPhone 5S için ön talep toplamaya başladı. Ki fiyatlara baktığımızda da gerçekten cep yakacak cinsten.

iPhone 5S Türkiye ön talep

Vergiler vs ücretlendirmeler neticesinde birçok teknoloji ürününde hatta ve hatta herhangi bir ürün Türkiye’ye gelişinde bile olduğundan çok çok yüksek fiyatlara halkla buluşturuluyor. Hal böyle olunca bu rezalet fiyatlandırma iPhone’ların da başına geliyor. Yurt dışında 650-950 dolar aralığında alıcı bekleyen cihazlar Türkiye’de ulaşılması güç rakamlara erişebiliyor. Bildiğiniz gibi bu cihazların maliyeti olarak en fazla 200 dolar hesaplanıyordu. Üstelik yeni cihazlarda kullanılan malzemeler biraz daha uygun fiyatlı. Yani ortalama 170-185 dolar arası bir maliyet söz konusu.

Sadede gelmek gerekirse, ön talep toplama fiyatı olarak 16 GB’lık iPhone 5S’in etiket fiyatı 3.199 TL (KDV Dahil) olarak internet sayfalarında beliriyor. Hayrete düşürecek bir fiyat gerçekten. Geçtiğimiz sene satışa sunulan iPhone 5 için ön talep toplama fiyatı 2400TL civarındaydı. Bu bile çok yüksek olarak karşılanmışken bu sene bu fiyat eskisini aratır cinsten.

Bakalım operatör şirketleri Türkiye için nasıl bir kampanya düzenleyecek. Sanırım biraz daha uygun şekilde alıcı bulacaktır ancak onların da daha önceleri mezarcı olduğunu görmüştük. 🙂 Umarım biraz da olsa vergiler düşer de ülkem insanı da bu tarz ürünleri diğer ülkeler gibi uygun fiyattan vatandaşlarına sunabilir. Otomobil fiyatları bile 2 katı vergilendiriliyorken, nasıl olsa alıcı buluyor prensibiyle daha çook vergiye maruz kalırız. Biraz sitemkar oldum ama Ah ah deyip bitirelim… 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir