iPhone 5C ilk gün 1 Milyon Sipariş sayısına ulaştı!

Apple’ın yeni telefonları iPhone 5C ve iPhone 5S görücüye çıktı. Artık kullanıcı eline geçmesi için bekleme devam ediyor. Bu anlamda tanıtım gecesinde iPhone 5C’nin 13 Eylül itibariyle ön siparişe başlayacağı duyrulmuştu. 13 Eylül geride kaldı ve ilk günün rakamı Apple’ın yüzünün güldürdü.

Tanıtımında bir amiral gemi olmasa da daha ucuz diye tabir edebeileceğimiz (pek de ucuz olmasa da) iPhone 5C de o gece merakla beklenen ürünler arasındaydı. Plastik malzeme ve rengarenk seçenekleriyle beğeni kazandığını söylemek mümkün. Apple’ın bu adımıyla itibar kaybettiği ve çok satamayacağı konuşuluyordu. Fakat ilk günkü satış rakamına bakınca hiç de böyle olmayacağı anlaşıldı. Bir de amiral gemisi iPhone 5S var. Donanım ve yazılım olarak çok başarılı bir ürün olan iPhone 5S henüz kullanıcıyla buluşmak için gün sayıyor. Ön sipariş sistemine iPhone 5S dahil edilmedi. Sadece iPhone 5C ön sipariş aldı. iPhone 5S ve 5C’nin fiziksel satışları 20 Eylül itibariyle Amerika başta olmak üzere belli başlı ülkelerde satılmaya başlanacak. Aralık ayı sonuna doğru da 100 ülkede satışa sunulması hedefleniyor. Yani Türkiye‘ de Aralık ayında satışa sunulabileceğini söylemekte fayda var.

iPhone 5C

iPhone 5C ön siparişi 13 Eylül‘de başladı ve aradan 24 saat geçti. Gün 14 Eylül oldu ve rakamlar açıklandı. İlk gün ön sipariş rakamının 1 Milyon‘un üzerine çıktığı bilgisi paylaşıldı ve Apple bu adımını tabiki başarı olarak değerlendirdi. Ancak şu da bir gerçek ki iPhone 5, ilk gün ön siparişte 2 Milyon rakamını devirmişti. Yani bu çerçeveden bakınca iPhone 5C, iPhone 5’in gerisinde kaldı. Ama şunu da unutmamak gerek; Birçok meraklı önce iPhone 5S için bekliyor. Sanıyorum iPhone 5S ön siparişe sunulsaydı, rahat 2 Milyonu geçerdi, ilk gün itibariyle.

Yazının sonuna bir yorum yapacağım: Apple’ın, iPhone 5C ile Çin pazarında etkili olabilmek için daha ucuz bir model çıkaracağı düşünülüyordu. Haliyle attığı adım da bunu doğruladı. Ancak iPhone 5S ile arasında 100 dolar gibi bir fark var. iPhone 5C’nin Türkiye satış fiyatı bile 1500 TL’nin üzerinde olacak gibi. Yani bu rakamlarla kesinlikle Çin’de bir başarı beklenmesin. Elbette satacaktır ama bence bu bir başarı olamaz. Ucuz anlayışı bile yerle yeksan. Ama Apple kitlesine bakarsanız fiyatıyla, özellikleriyle felan ilgilendiği söylenemez. İyi telefonmuş hem de Apple‘mış diye yine kapış kapış gidecek bunu da biliyoruz. 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir