iPhone 5 Untethered Jailbreak Gelişmeleri

(yazımızın sonundaki güncellemeleri takip edebilirsiniz) Henüz çok yeni ve farklı bir işlemciye sahip olan iPhone 5 untethered jailbreak için mutlu sona ulaşmak bu açıdan biraz zor ve sabır gerektiren bir süreç. Ancak iOS hacker’larından aldığımız haberlere göre bu süreçte hayli yol alınmış gibi görünüyor. iPhone 5 untethered jailbreak konusunda bundan sonra bir çok gelişme olacağından bunun gibi sabit bir konu açarak sizlerin takibini kolaylaştırmayı uygun gördük.

İsterseniz şimdi konumuzun ilk gelişmesi ile beraber bundan sonra devamlı güncellenecek olan bu konumuza start verelim. iOS hacker gruplarından son zamanlarda en popüler ekip olan Chronic Dev Team iPhone 5 untethered jailbreak üzerine eğilmiş durumda.

Ekibin bir üyesi olan Planetbeing, Twitter hesabından paylaştığı mesajında iPhone 5 untethered jailbreak için önemli bir aşama kaydettiklerini paylaşıyor. (bkz. aşağıdaki resim)

iPhone 5 Untethered Jailbreak

Görünüşe göre iPhone 5 jailbreak için tethered’da olsa bir çözüm bulunmuş ancak iPhone 5 untethered jailbreak için de kapıyı araladıkları belirtiliyor. Fakat untethered jailbreak için şu anda sadece Apple Developer hesabı olanların faydalanabileceği şekle getirebildiklerini söylüyorlar. Sanıyoruz ki ilk etapta Apple geliştirici hesabına sahip kullanıcılar iPhone 5 jailbreak imkanından yararlanacak zaman içinde Cydia üzerinden veya çıkacak farklı jailbreak aracı sürümleri ile herkes için untethered jailbreak’e ulaşılabileceği gerçekliği karşımıza çıkıyor.

Apple geliştirici hesabı olanların iPhone 5 untethered jailbreak imkanından yararlanacak olması diğer cihaz sahiplerinin iOS 6 untethered jailbreak’in ne zaman geleceği sorusuna da kapı açıyor. Ancak henüz bu konuda iPhone 5 dışındaki cihazlarda bir gelişme görünmüyor. Mevcut iOS 6 tethered jailbreak (A4 cihazlar için) ile yollarına bir süre daha devam edileceği görülüyor.

Gelişmeler şimdilik bu kadar ancak gelişme olduğunda konumuzu tekrar güncelleyeceğiz, bu açıdan takipte zorlanmamak adına sosyal ağ profillerimizi takip edebilir yahut bu konuyu sık kullanılanlarınıza ekleyebilirsiniz.

Güncelleme:

iPhone 5 kullanıcıları henüz jailbreakle tanışamazken diğer cihaz sahiplerinin untethered jailbreak beklentilerinin arttığını bugünlerde zorunlu açıklama geldi bu konudan bakabilirsiniz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

iPhone 5 Untethered Jailbreak Gelişmeleri” için 4 yorum

 • 13 Aralık 2012 tarihinde, saat 22:19
  Permalink

  O haber yalan haber daha once de farkli konularda soyledim denk gelmediniz saniyorum.

  Yanıtla
 • 13 Aralık 2012 tarihinde, saat 18:45
  Permalink

  Evet 22 aralıkta yayınlancak diye söylentiler var umarım yayınlarlar..Önce bi 21 aralığı atlatalımda:)

  Yanıtla
 • 13 Aralık 2012 tarihinde, saat 17:54
  Permalink

  Bu tamamiyle bulunacak acigin turune bagli eger iOS acigi bulunursa hepsi ayni anda jailbreak yapilir. Yok cihaza ozel bootrom acigi gibi bir acik uzerinden olursa belli basli modeller yararlanir. Gorulecegi gibi bunu ancak jailbreak yayinlandiginda gorecegiz

  Yanıtla
 • 13 Aralık 2012 tarihinde, saat 17:49
  Permalink

  Diyelim iphone 5e jailbreak çıktı.İphone 5in işlemcisi a6.İphone 4sin ise a5 işlemci.Yani iphone 4slerde ios 6.0.1 sürümü için faydalanabilirlermi acaba.Yani 5e çıkınca 4se çıkma ihtimali fazla olur heralde

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir