iPhone 5 Stok Sıkıntısında Alüminyum Kapak Faktörü

iPhone 5‘in Amerikada satışa sunulalı neredeyse üç hafta geçmesine rağmen Apple’ın yeni yakışıklısına ulaşmak neredeyse hala imkansız gibi. Apple’ın websitesi bile teslimat sürelerini ürün altında da belirttiği gibi hala 3-4 hafta olarak belirtiyor. AT&T ve Verizon şirketleri bile müşterilerine Kasım ayını işaret ediyor. Peki iPhone 5 sıkıntısının bu denli oluşu Apple’ın planlamadaki bir eksikliği mi yoksa başka nedenleri mi var? Aslında bu durumu bir cümle ile ifade etmek gerekirse “Apple bir kez daha kendi başarısının kurbanı olmuş gibi görünüyor” Gelen aşırı iPhone 5 talebini yeterince hızlı karşılayamayan Apple’ın başı üretim ile sorunlu olduğu görülüyor.

iPhone 5 Alüminyum Arka Kapak Sorunları

iPhone 5’in üretimini yapan Foxconn Technology Group‘ta yaşanan ve binlerce işçinin grevi ile üretimde sıkıntı yaşıyor. Sıkıntının temel kaynağı da geçen haftalarda sıklıkla gündeme gelen iPhone 5 arka kapaklarının çok kolay çizildiği ve bazı ürünlerin kutusundan çizik çıktığı olmuştu. Olayın akabinde 4000 işçi iş bırakma eylemine gitti, bu da gerek üretim bantları gerekse de montaj hattındaki işçilerin üzerlerindeki baskıyı daha da arttırdı.

iPhone 5 montajı esnasında zaten sınırlı sayıda olan alüminyum gövdelerin zarar görmesi üretim aşamasındaki kontrolleri arttırdığı gibi parça sıkıntısının da etkisiyle üretim beklenenden çok daha geriden geliyor. Aralık ayına kadar 100’den fazla ülkede satışa sunulmuş olması hesaplanan iPhone 5 alüminyum arka kapak yüzünden bir hayli sıkıntıda gibi görünüyor.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir