iPhone 5 Foxconn Grevine Türkiye’de Takıldı

Lansmanının üzerinden hemen hemen 1 ay geçmesi ile beraber yaklaşık 31 ülkede satışa sunulan iPhone 5‘ler üretici firma Foxconn‘da yaşanan grev sebebi ile stok sıkıntısı sebebiyle yok satıyor diyebiliriz. 21 Eylül’de 9 ülkede satışa sunulan iPhone 5, 28 Eylül’de 22 ülkede daha satışa çıkmış Kasım ayı içinde de Türkiye’de satışa sunulması bekleniyordu. iPhone‘un tasarımı ve işletim sistemi geliştirme Apple’ın üssü ABD’de yapılmasına rağmen üretimi Çin’deki partneri Foxconn tarafından yapılıyor.

iPhone 5 Foxconn Grevi

Geçtiğimiz Cuma günü binlerce Foxconn çalışanı  grev kararı alınca tüm dünyada iPhone 5 sıkıntısı oluştu. ABD’li işçi hakları derneği CLW (China Labor Watch) de Apple ve Foxconn’u suçlayan iddialarda bulundu. Apple, iPhone 5‘te kalite standartları artırdı ve cihazlarda 0,02 mm hassasiyette kalite kontrol yapılan süreçleri devreye aldı. Kalite kontrol süreçlerinde gerekli özeni göstermeyen işçiler ile şefleri arasında yaşanılan sürtüşmeler kavgaya dönüşmeye başladı. Bu kavgalar sırasında hastaneye kaldırılan işçilerin olduğu iddia ediliyor. Resmi tatil olan 1 Ekim’deki Çin Ulusal Günü’nde işçilerin çalışmaya zorlandığı yine iddialar arasında yer alıyor.

Foxconn’da yaşanan sorun sebebiyle ikinci kez üretimin durma noktasına gelmesi iPhone 5’in halen satışta olduğu bir çok ülkede sıkıntıya sebep olurken henüz resmi olarak Türkiye’de satışa sunulmamış iPhone 5’lerin bu nedenle 2 ay daha rötarlı olarak satışa sunulabileceği gündeme geldi. Eğer herhangi bir çözüm bulunamazsa iPhone 5’ler Türkiye’de resmi olarak ancak Aralık sonu veya yeni yılın ilk ayı içinde satışa sunulabilecek.

Tabi bu durum karaborsacıların da ekmeğine bir hayli yağ sürmüş durumda, Türkiye’de popüler satış sitelerinin de karaborsacılardan aşağı kalmadığı en ucuz iPhone 5’in satış fiyatının 2600 TL’den satıldığı günümüzde bu rakamın daha da yukarılara çıkması işten bile değil.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir