iPhone 5 En Çevre Dostu iOS Cihazı Mı?

Biz kullanıcılar genellikle akıllı telefon alacağımız sırada ilk aradığımız özellikler cihazın tasarımı, bellek miktarı, kamerasının kalitesi ve işlemci hızı gibi öne çıkan özelliklerle meşgul oluruz. Az bir kesimle sınırlı kalsa da bazıları da cihazın çevreye olan olumsuz etkileri açısından tercihlerini şekillendirirler. Yeni bir teknoloji ürünü olarak iPhone 5’e de cihazın donanımsal ve yazılımsal özelliklerinden ziyade çevre ile ne kadar barışık olduğu sorusunu sorduğumuzda acaba hangi yanıtı alacağız?

iPhone 5 Ne Kadar Çevreci

iPhone 5 daha yeni bir cihaz olması ile beraber diğer iPhone’lar ile kıyaslandığında çevreye daha az olumsuz etkisi olabileceği tahmin edilebilir. Ancak durum bunun tam aksini gösteriyor, Healthystuff.org ve iFixIt ortak çalışmasına göre çıkan sonuç iPhone 5‘in iPhone 4S’ten de daha kötü bir puana sahip olduğunu gösterdi.

2.75 puanlık iPhone 5 bu araştırma sonucunda 2.69 olan iPhone 4S’ten çevre açısından daha kötü bir sınav verdiği görülüyor. iphone 5, Motorola Citrix, Samsung Captivate ve LG Remarq’tan sonra gelerek ancak 5. sırada yer alabilmiş. Bu açıdan bakıldığından Greenpeace için de iPhone 5’i tercih etmeme noktasında bir sebepleri var gibi görünüyor 🙂

Aşağıda elde edilen sonuçlara göre diğer cihazların durumlarını da görebilirsiniz.

Hangi Cihaz Ne Kadar Çevreci

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir