iPhone 4S Safari Üzerinden Hacklendi!

Apple’ın iPhone ve diğer iOS cihazlarındaki yüksek güvenlik politikası çoğu zaman kullanıcıları kısıtlasa da yine de piyasada yer alan mobil cihazlar arasında güvenliği en yüksek olan markası konumunda. Ancak %100 güvenliğin mümkün olmadığı günümüzde Apple cihazları da güvenlik açıklarından nasibini alıyor. Jailbreak’in zaten bir güvenlik açığından yararlanarak yapıldığını belirttikten sonra farklı bir açıdan güvenlik zafiyetleri de oluşabiliyor.

iPhone 4S Safari Açığı Tespit Edildi

Bu noktada devreye iOS hacker’ları giriyor ki Amsterdam da düzenlenen Pwn2Own isimli yarışmada iPhone 4S’te tespit edilen önemli bir açık saniyeler içinde cep telefonunuza uzaktan erişime imkan tanıyor. iPhone 4S’te safari üzerinden bulunan bu açık exploiti geliştiren hacker’lara tam 30.000$ kazandırdı ve yarışma sonunda güvensiz ellere geçmemesi açısından exploit imha edildi.

Ekibin yaklaşık olarak 3 haftalık bir çalışma ile elde ettiği açık ve bu açıktan yararlanarak cihazın uzaktan erişime açılmasını sağlayan exploit (zararlı) sahiplerine de güzel bir ödül kazandırdı. Hatta ekip bu açığın muhtemelen iPhone 5’te de olacağını, iOS 6’nın da bu açıktan nasibini alacağını söylemiş. Bakalım iOS hacker’ları bu açıkla iOS 6 jailbreak yolunu açıp önceden olduğu gibi Cydia’dan yayınlayacakları bir yama ile Apple’dan önce açığı kaatacaklar mı?

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

iPhone 4S Safari Üzerinden Hacklendi!” için bir yorum

  • 14 Aralık 2012 tarihinde, saat 19:56
    Permalink

    hiç sanmıyorum ama bakacaz

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir