iPhone 3G-3GS iPad Basebandi Yükleyerek Unlock Yapma

Sim kilitli iPhone 3G ve iPhone 3GS cihazları yazılımsal unlock yapılarak kullanılabilmesi için Cydia‘da Ultrasn0w isimli unlock uygulaması kullanılarak yapılır. Ultrasn0w’da cihazların baseband (modem firmware) sürümüne göre bu işlemi yapabilir.

Yani sahip olduğunuz iPhone 3G ve 3GS cihazlarınızın modem firmware sürümleri 04.26.08 | 05.11.07 | 05.12.01 | 05.13.04 ise iPad basebandi olarak nitelenen ve bu konuda anlatacağımız 06.15.00 baseband sürümüne güncelleme işlemine gerek kalmaksızın direk olarak Ultrasn0w ile unlock işlemi yapılabilir. Yukarıda verilen baseband sürümleri dışında farklı bir baseband sürümüne sahip iPhone 3G ve iPhone 3GS sahipleri bu işlemi aşağıda anlatacağımız metod ile yapabilirler.

Aşağıda anlatacağımız işlem ile 04.26.08 | 05.11.07 | 05.12.01 | 05.13.04 baseband sürümleri dışında kalan herhangi bir iPhone 3G veya iPhone 3GS cihazının unlock yapılabilir baseband’e yani 06.15.00 baseband’ine yükseltme işleminin nasıl yapılacağını göreceksiniz.

Bu işlemler sonunda aslında iPhone baseband sürümü olmayıp iPad baseband sürümü olan 06.15.00’in kalıcı (bu sürümden de düşülebilir ileride bu ayrıntı da gelecek) sürümü, siz iOS sürümünü yükseltseniz de sabit kalacağından cihazınız her zaman unlock yapılabilir durumda olacaktır. Şimdi dilerseniz 06.15.00 iPad basebandi nasıl yüklenir ona bakalım;

Birinci Adım: Öncelikle indirme sayfası bağlantısı‘ndan Redsn0w‘un güncel son sürümünü indirelim.

06.15.00 iPad Baseband Nasıl Yüklenir - 1

İkinci Adım: Redsn0w’u çalıştıralım ve ana ekranda “Extras” butonuna tıklayalım.

06.15.00 iPad Baseband Nasıl Yüklenir - 2

Üçüncü Adım: Cihazımızda yüklü olan iOS sürümü hangisiyse yine bilgisayarımızda yüklü olan IPSW dosyasını göstermemiz gerekecek. Mesela cihazınızda (iPhone 3GS için) iOS 5.1.1 sürümü yüklü farzedelim, bu durumda bilgisayarımızda indirmiş olduğumuz iOS 5.1.1 sürümüne ait iPSW dosyasını göstermemiz gerekecek. Eğer IPSW dosyası yoksa indirme sayfası bağlantısı‘ndan ilgili sürümlerden cihazınıza uygun olanı indirebilirsiniz. “Select IPSW” butonuna basıyoruz ve işlemlere devam ediyoruz.

06.15.00 iPad Baseband Nasıl Yüklenir - 3

Dördüncü Adım: IPSW dosyasını seçiyoruz ve devam ediyoruz.

06.15.00 iPad Baseband Nasıl Yüklenir - 4

Beşinci Adım: “Successfully identified” şeklinde bir uyarı ekrana gelecek, bu iPSW dosyamızın düzgün olduğu ve işleme alındığını gösterecek. “Ok” butonu ile işlemleri sürdürüyoruz.

06.15.00 iPad Baseband Nasıl Yüklenir - 5

Altıncı Adım: Karşımıza yeniden bir uyarı ekranı gelecek, 3GS cihaz sahipleri için cihazlarının seri numarasından üretim tarihine göre eski veya yeni bootrom’dan hangisine sahip olduğunu bilmemiz ile alakalı bir seçim olacak. Eğer bu bilgiye sahip değilseniz sorun yok, “No” butonu ile de devam edebilirsiniz.

06.15.00 iPad Baseband Nasıl Yüklenir - 6

Yedinci Adım: Redsn0w bu aşamadan sonra jailbreak verilerini hazırlayacak ve asıl işlemlerimizi yapacağımız kısma geleceğiz.

06.15.00 iPad Baseband Nasıl Yüklenir - 7

Sekizinci Adım: Burada bir iki detaya değinelim, eğer cihazınız jailbreakli değilse kutucuklardan ilk olarak “Install Cydia” seçeneğini işaretleyeceğiz, böylelikle aynı anda jailbreak işlemi de yapılmış olacak. Ardından da asıl yapmak istediğimiz işlemi de “Install iPad baseband” seçeneğini işaretleyerek belirlemiş olacağız. Sonra da “Next” butonu ile işleme devam edelim.

06.15.00 iPad Baseband Nasıl Yüklenir - 8

Dokuzuncu Adım: Artık her şey tamam, bu ekranda cihazımızı kapatmamız gerektiği ve “Next” butonuna bastığımızda bizi yönlendirecek olan uygulama ile cihazımızı DFU moduna alacağımız ekrana ulaşacağız. Cihazımızı kapatıp butona basıyoruz ve ekrandaki yönergeleri izleyerek işlemi gerçekleştiriyoruz.

06.15.00 iPad Baseband Nasıl Yüklenir - 9

Onuncu Adım: Üç saniye kadar cihazımızın açma tuşuna basılı tutuyoruz, sonrasında parmağımızı bu tuştan çekmeden ana ekran (home) tuşuna da basıyor ve öylece 10 saniye daha tutmaya devam ediyoruz. Son aşamaya geçildiğinde açma tuşundan parmağımızı çekiyoruz ama ana ekran tuşuna basmaya devam ediyoruz, ta ki farklı bir ekranda işlem yapıldığını gösterene kadar.

Bundan sonrasındaki işlemler otomatik olarak sürecek ve cihazımız “eğer seçmişsek” jailbreak yapılacak, ardından da iPad basebandi olan 06.15.00 sürümü yüklenmiş şekilde açılacaktır, jailbreak işlemi aynı zamanda cihazın aktivasyon işlemini de yapacak. Artık cihazınız Ultrasn0w ile unlock yapılabilir bir modem firmware sürümüne sahip olmuş olacak, cihazınız açıldığında ana ekranında yer alan Cydia uygulamasını çalıştırıp “Ultrasn0w” uygulamasını yüklediğinizde cihazınız yeniden başlatılacak ve şebekenin geldiğini görebilirsiniz.

Eğer şebeke gelmemişse cihazı uçak moduna alıp kısa bir süre bekleyip tekrar uçak modundan çıktığınızda belli bir süre bekleyince şebekeyi bulduğunu görebilirsiniz. Yine gelmemişse iOS sürümü veya Ultrasn0w uygulamasının sürümüne göre “Fix” diye tanımlanan hata giderme işlemi yapmanız gerekebilir. Bu şekilde unlock yapılamayan bir iPhone 3G veya iPhone 3GS cihazınızı unlock yapılabilir sürüme, 06.15.00 iPad baseband sürümüne yükseltebilirsiniz.

iPad Baseband’inde Yaşanan GPS ve Pusula Gibi Sorunlara Çözümler

Ancak bu iPad baseband sürümünün cihazınızın pusulası, navigasyon uygulamaları vb. bazı sorunlara sebep olma ihtimali de vardır. Bu sorunlardan kurtulmanın yolu da iPad basebandinden tekrar iPhone basebandine düşmek olacaktır. Ama başta unlock yapılamayan bir baseband sürümüne değil, zaten listemizde olan 05.13.04 sürümüne düşürebiliriz. Böylelikle bundan farklı ve unlock yapılamayan bir baseband sürümünü önce 06.15.00’a ardından da unlock yapılabilir iPhone baseband sürümü olan 05.13.04  düşürme imkanına da kavuşabiliriz.

Bununla ilgili anlatıma bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

iPhone 3G-3GS iPad Basebandi Yükleyerek Unlock Yapma” için bir yorum

 • 09 Ekim 2014 tarihinde, saat 18:25
  Permalink

  rkadaşlar kaç gündür telefonsuzum bu yüzden yardımcı olursanız duacı olurum şimdiden.. Tüm yönergeleri tek tek yapıyorum. Fakat son aşama olan İtunes üzerinden shift+Whited00r7 ipswsini yüklemek istediğimde ” firmware dosyası uyumlu olmadıgı için iphone adlı iphone geri yükleyemedi” hatasını alıyorum. ((
  itunes son sürümde
  telefon 3gs
  Baseband 06.15
  ios sürümü 6.1.6

  Yaptığım denemeler. Unlock ve normal ipsw leri denedim – İtunesi 2 ayrı pc ye yükleyip yeniden denedim – itunes ın son 4 sürümü yükleyip denedim – basebandı 05 e düşrüp o şekilde denedim – ama nafile (
  yardım edin lütfenn ((

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir