iPad 4 ile iPad 3’ü Farklı Kılan Sebepler

Yeni iPad olarak tanıdığımız ancak alışkanlıkların verdiği hali ile sıklıkla iPad 3 diye sunulan Apple’ın daha hızlı olan iPad modeli 7 ayda eski iPad oluvermişti. 4. nesil iPad’de tıpkı selefi gibi Retina Ekrana sahip olduğunu biliyoruz peki iki modeli birbirinden ayıran diğer özelliklerin neler olduğunu biliyormuyuz?

Cevabınız hayır ise yazımızı okumaya devam ederek iki modeli farklı kılan sebepleri de görme imkan bulabilirsiniz. iPad 4‘ün ilk dikkat çeken farklılığı hiç şüphesiz işlemcisi, iPhone 5’de kullanılan A6 chip’li, dört çekirdekli grafik işlemciye sahip çift çekirdekli işlemci yer alıyor.

İşlemci farkının performansa etkisini bir cümlede izah etmemiz gerekirse eğer; bu işlemci gücü, iPad 3‘te kullanılan A5X işlemciden iki kat daha hızlı olması olarak söylenebilir.

iPad 4 Yani 4. Nesil iPad ve iPad 3 Farkları

Bir diğer farklılıkta kamera’da önümüze çıkıyor. iPad 4‘de ön kamera 1.2 Mp kalitede yer alıyor. Bir önceki nesilde ise VGA kamera yer alıyordu. 4. Nesil iPad’de ön kamera ile 720p kalite video ve fotoğraf çekmek mümkün. Görüntülü video görüşmeleri bu sayede daha net bir görüntü kalitesinde gerçekleşiyor. 5 Mp’lik arka kameralarda ise aynı kalitede. 1080p video kaydı her iki nesilde de yapılabiliyor. Sadece 4.nesil iPad’de video çekerken yüz tanıma fonksiyonu da eklenmiş.

Peki her iki modelin aynı olan özellikleri neler dersek liste bu sefer daha da uzuyor. Ekran boyutları ve çözünürlük, yeni nesil iPad’de de bir öncekiyle aynı. 9.7 inç ekran, 2048 x 1536 çözünürlük ve 264 ppi derinlik değişmiyor.

Tüm giriş, çıkış birimleri, bağlantılar, mikrofonlar, ses düzenleri, dahili depolama kapasitelerinin de 16 GB, 32 GB ve 64 GB olacak şekilde aynı olduğu görülüyor. Önceki nesillede yer aldığı gibi, standart olan Wi-Fi yanında, 3G ve 4G uyumlu olup olmamasına göre iki farklı modelde satışa sunuluyor.

Cihaz ebatları ve ağırlıklar da 4. nesilde değişmiyor. 241.2 mm x 185.7 mm x 9.4 mm. Ağırlık olarak da, sadece Wi-Fi olan model 652 gram ağırlığındayken, 3G-4G uyumlu olan model 10 gram daha ağır. Son olarak, pil ömründe de herhangi bir iyileştirme yok. Ancak, yüksek güç artışının, pil ömrünü azaltmaması ayrı bir güzellik olarak öne çıkıyor.

Kaynak: ComputerWorldTurkiye

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir