iOS 7 ve iPhone 6 ne zaman karşımızda olacak?

Apple 2013 yılına da hızlı girerek ürünleri hakkında spekülasyonlar artarak devam ediyor. Analistler, iOS 7 ve özellikle de iPhone 6‘nın lansmanının ne zaman yapılacağı üzerine çeşitli görüşler belirtiyorlar. Sizler için derlediğimiz ve sorumuza yanıt olabilecek spekülasyonlara göre iOS 7 ve iPhone 6 (iPhone 5S olarakta sunulabilir) için fazla beklemeyeceğiz.

Apple’ın, 2013’ün ortalarında yeni işletim sistemi iOS 7’yi ve bu işletim sistemiyle çalışacak yeni nesil akıllı telefonu iPhone 6’yı piyasaya sunacağı öne sürüldü. Apple, 2013’te ylında özellikle akıllı telefonlar piyasasında rekabet dengesini gözeterek artan rekabette yerini daha da yukarılara taşımayı hedefliyor. Geride bıraktığımız senede adeta kıran kırana geçen rekabette küresel piyasalar baz alındığında az da olsa güç kaybetmişti.

apple iphone 6 ve ios 7

Bu ve bunun gibi bir takım veriler değerlendirildiğinde Apple’ın iOS 7 ve iPhone 6 ile küresel rekabette ivme kazanmayı planladığı bildirildi. The Next Web (TNW) sitesinin duyurduğu gelişmeye göre, yazılım geliştiricileri, iPhone uygulamaları kullanım kayıtlarında yeni nesil iPhone ve işletim sistemi hakkında bilgiler belirmeye başladığını belirtti. Siteye bilgi veren geliştiriciklerden bir tanesi, Apple’ın ‘iPhone 6.1’ adında bir prototip denediğini ve cihazın iOS 7 işletim sistemiyle çalıştığını belirtti. The Newt Web, iPhone 6.1 ile iPhone ve iPad’lerde kullanılacak yeni işletim sisteminin 2013’ün ortalarında piyasaya sürülebileceğini ifade etti.

TNW, iPhone uygulamaları kullanım kayıtlarından elde edilen bilgilere dayanarak, iPhone 6.1 için yazılım testleri yürütüldüğünü belirtti. Yeni nesil iPhone’u ilgilendiren uygulama taleplerinin, Apple’ın California, Cupertino’daki merkez tesislerindeki IP adreslerinden geldiği fark edildi. Bu bilgi, Apple’ın yazılım ve uygulama ekiplerinin, AppStore’daki uygulamaları yeni nesil iPhone üzerindeki test ettiği düşüncesini doğurdu.

Geliştiriciler her ne kadar uygulama kullanım kayıtlarında yeni nesil iPhone ve iOS 7 hakkında bilgi bulunmadığını, ifade etseler de Apple’ın yeni telefon ve işletim sistemi üzerinde 2012 sonunda çalışmaya başladığını ve 2013 ortalarında piyasaya sunmak istediğini belirtiyorlar.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir