iOS 6 Yüklü iPhone 4 ve iPod Touch 4G İçin Siri

iOS 5 ile iPhone 4S ile beraber Apple’ın başlattığı en önemli ve popüler özelliklerin başında şüphesiz Siri kişisel asistan geliyordu. Ancak mevcut cihazlardan ziyade sadece iPhone 4S ve sonrası cihazların bazılarında kullanılabilen Siri‘yi farklı cihazlarda çalıştırabilmek için özel bir proxy sunucuların kurulması ile jailbreak yapılmış cihazlarda da kullanılabilir hale getiren iOS geliştiricileri iOS 6‘da da bu çalışmaları sürdürdüler.

Her ne kadar Türkiye’de Türk kullanıcılar için Siri’nin tüm özelliklerinden yararlanmak söz konusu olmasa da yine de İngilizceye vakıf olanlar Siri’nin özelliklerinden sahip oldukları iPhone 4 ve ipod touch 4G’ler üzerinden de iOS 6 ile yararlanmaları mümkün.

iPhone 4 ve iPod touch 4G Siri Yükleme

Tabi az önce de belirttiğimiz gibi sadece jailbreak yapılmış olan iPhone 4 ve iPod touch 4G’ler için… iPhone 4S ile beraber iOS 5’le tanıdığımız Siri kişisel asistanı A4 işlemcili iOS 6 cihazlarına taşımak için cihazın jailbreak yapılması, mevcut durumda Cydia‘nın manuel olarak yüklenmesi ve ardından aşağıda anlatacağımız şekilde Siri’nin kurulabilmesi mümkün olacak.

Siri Nasıl Yüklenir?

Gelelim iPhone 4 ve iPod touch 4G’lere Siri’nin nasıl yükleneceğine;

Gereksinimler: iOS 6 yüklü ve jailbreak yapılmış iPhone 4 veya iPod touch 4G. Henüz belirtilen cihazlar için tethered jailbreak mümkün olduğunu unutmayalım. Bu konuda bu sayfadaki anlatımdan yararlanarak cihazlarınızı jailbreak yapabileceğinizi ayrıca belirtmekte yarar var.

Uyarılar: Bu işlemlere başlamadan önce cihazınızda yer alan önemli veriler (resimler, rehber, video vb.)’in yedeklenmesi olası sorunlardaki veri kaybının önüne geçmek için önemlidir. Ayrıca bu metod ile sisteminizde yaşayacağınız sorunlardan tarafımız sorumlu olmayıp işlemler tamame sizlerin insiyatifindedir. Ayrıca tethered jailbreak hakkında bilgi sahibi olmayanların ilgili konudan bilgi almaları da önerilmektedir.

Birinci Adım: Öncelikle cihazınıza Siri dosyaları ile beraber cihazınıza bu özelliği kazandıracak olan sistem dosyalarının yükleneceği kaynağı (source) Cydia’da sırası ile “Manage > Sources > Edit > Add” kısmından aşağıdaki resimde görüldüğü gibi açılacak pencerede adres kısmına “repo.siriport.ru” yazıp kaydediyoruz.

iPhone 4 ve iPod touch 4G Siri Yükleme

İkinci Adım: Cydia’ya yüklediğimiz repo içinden “SiriPort (original) iOS 6” araması yaparak uygulamayı yükleyin.

iPhone 4 ve iPod touch 4G Siri Yükleme

Üçücü Adım: Paket kurulduktan sonra cihazınız yeniden başlatılmak istenecek, işlemi yaptıktan sonra yüklenen “Settings.app” uygulaması çalıştırın ve “SiriPort.Ru” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğin üzerine dokunun ve Siri ile sunucu arasındaki doğrulamayı yapacak olan güvenlik sertifikasını “Install Certificate” e dokunarak yükleyin.

Dördüncü Adım: Hepsi bu kadar, artık iPhone 4veya iPod touch 4G’nizde Siri keyfini yaşamaya başlayabilirsiniz.

iPhone 4 ve iPod touch 4G Siri Yükleme

Bu işlemler sonunda cihazınıza kazandırmış olduğunuz Siri özelliği iPhone 5, iPad 3 ve iOS 6 ile iPod touch 5G’den farklı olabilir. Bu özelliklerden size farklı gelenler cihazdan kaynaklı ve desteklenen özellikler olacağından spesifik olarak bazı özellikleri göremeyebilirsiniz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

iOS 6 Yüklü iPhone 4 ve iPod Touch 4G İçin Siri” için 15 yorum

 • 11 Mart 2013 tarihinde, saat 20:05
  Permalink

  yuklemiyor alet server de bir sorun olmali

  Yanıtla
 • 16 Ocak 2013 tarihinde, saat 14:06
  Permalink

  Artık bu metod ve port le çalışmıyor zaten

  Yanıtla
 • 16 Ocak 2013 tarihinde, saat 08:47
  Permalink

  herseyi anlatildigi gibi yaptim .. certifikayi da yukledim ama ne zaman home buttona bassam safe mode a geciyor.. bunun nedeni ne olabilir. tesekkurler.

  Yanıtla
 • 13 Ocak 2013 tarihinde, saat 14:45
  Permalink

  Tabi port kapanmıştır muhtemelen

  Yanıtla
 • 13 Ocak 2013 tarihinde, saat 14:35
  Permalink

  hocam paylaşımınız için teşekkürler.Fakat defalarca iphone 4 ümde deniyorum ve her defasında install yaptıktan sonra yükleme sayfasında preferenceloader kısmından sonra öylece kalıyor download.Uzun zamanda beklediğim oldu ama yine aynı yerde kalıyor.Acaba portu mu kapattılar? Yükleyebilmenin başka bir yolu varmıdır?

  Yanıtla
 • 02 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:59
  Permalink

  Vaktini boş harcamamak, faydalı olmak adına fırsat buldukça buralardayım. Sağolasın.

  Yanıtla
 • 02 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:53
  Permalink

  Cennetliksin, her yerdesin maşallah 🙂 eyvallah varol.

  Yanıtla
 • 02 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:44
  Permalink

  Siz de Allaha emanet olun teşekkürler, buralardayız.

  Yanıtla
 • 02 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:31
  Permalink

  Eyvallah üstad araştıracam olmadı silecem jb i çok karışık geldi çünkü 🙂 A.e.o sağolasın

  Yanıtla
 • 02 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:26
  Permalink

  Valla iPhone forumlarini bir dolas derim orada kovalayanlar cok oluyor bu turden paylasimlari

  Yanıtla
 • 02 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:21
  Permalink

  Jb i başka pc dede yapamadım ama sonradan sowbreeze yoluyla deneyip ordan indirdiğim dosyalarla başarılı olabildim 🙂 Teşekkür ederim kardeşim çok sağol. Sırf bu siri için yaptım jb ama şimdide bu problem çıktı, kaynak bulabileceğim önerdiğin bir yol var mı ?

  Yanıtla
 • 02 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:05
  Permalink

  Artık bu verilen Siri portu çalışmıyordu muhtemelen, çalışan bir server bulmak lazım ama şu an bu konuda elimde veri yok maalesef. Yoksa yardımcı olmak isterdim.

  Yanıtla
 • 02 Ocak 2013 tarihinde, saat 12:58
  Permalink

  S.a;
  Herşeyi denilinen gibi yaptım ama ayarlardan siriyi etkinleştir dediğimde olmuyor etkinleştiremiyorum bir türlü, neden acaba.

  Yanıtla
 • 18 Ekim 2012 tarihinde, saat 17:40
  Permalink

  Cihazın dilini sanırım ingilizce yapmak gerekiyor Siri ingilizce olduğundan sanıyorum

  Yanıtla
 • 17 Ekim 2012 tarihinde, saat 23:15
  Permalink

  Anlatılan şekilde yükledim SİRİ’yi, ancak siri türkçe konuşarak, ” siriyi yakında kullanmaya başlayabilirsiniz, kullanabileceğiniz zaman haberdar olacaksınız” tarzında bir cevap veriyor.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir