iOS 6 Untethered Jailbreak Konusunda Açıklama

(lütfen yazımızın sonundaki güncellemeyi de okuyun) Apple geçtiğimiz haftalarda çok geniş bir güncelleme içeren iOS 6 sürümünü yayınlaması ile beraber zaten iphone Dev Team’in iOS 6 beta sürümlerinde kullanılmak üzere Cydia‘nın manuel olarak yüklenebildiği ve tethered jailbreak uygulamasını yayınlamış aynı yöntem iOS 6 final sürümü için de geçerli olmuştu. Ancak iOS 6 jailbreak imkanı tethered olarakta olsa sadece A4 cihaz sahipleri için mümkün oldu

iPhone 4S, iPad 2 ve iPad 3 gibi cihazlar işlemcileri sebebiyle henüz iOS 6 jailbreak ile tanışamadılar. Peki A4 cihazlar için iOS 6 untethered jailbreak ve A5/A5X işlemcili cihazlar için jailbreak ne durumda?

Sıklıkla sorulan bu sorunun yanıtı açıkçası tam bir belirsizlik içeriyor. A5 ve A5X işlemcili cihazlar için jailbreak imkanı olabilmesi genel olarak bootrom üzerinde bir açığın tespiti ve bu yol üzerinden jailbreak yapılma imkanı bulunduğundan böyle bir açık henüz tespit edilebilmiş değil.

Aynı şekilde halen tethered olarak iOS 6 jailbreak imkanından yararlanan iPhone 3GS ve 4’ler için de untethered jailbreak uzun bir zaman gelmeyecek gibi görünüyor. En azından tethered’da olsa, Cydia elle yüklense de A4 cihaz sahipleri için tethered jailbreak tesellisi mevcut.

Geçtiğimiz yıla bakarsak iOS 5 ile gelen iPhone 4S için jailbreak imkanı üç ay sonra bulunmuştu. Tabi Apple bu konuda her geçen gün Hacker’ları zorlayacak geliştirmeler yapıyor ve açıklar her zamankinden daha az ve tespiti de daha uzun sürebiliyor. Birkaç hafta önce de Hollandalı güvenlik araştırmacısı olan bir grup Mobil Safari üzerindeki bir açığı kullanarak Amsterdam’da düzenlenen Pwn2Own yarışmasında bir iPhone 4S’i hacklemeyi başarmışlardı. Aynı haclkerların tespit ettiğine göre bu açık iOS 6 ile de giderilmemiş olduğunu söylüyorlar. Yani yeni en azından firmware üzerinden önemli bir açık mevcut.

Bunun dışında jailbreak bekleyen iOS 6 kullanıcılarını sevindirecek herhangi bir haberimiz maalesef yok. Şimdilik iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPod touch kullanıcıları için iOS 6 tethered jailbreak dışında iOS 6 cephesinde ve diğer cihazlar noktasında bir gelişme bulunmuyor. İlerleyen zamanda sizlerle bu konuda gelişmeleri paylaşmak umuduyla…

#Güncelleme 1

Redsn0w’un yeni sürümü yayınlandı ilgili konuya Redsn0w Yeni Geri Yükleme Özelliğiyle Güncellendi bağlantısından erişebilirsiniz. Ayrıca Cyda’nın yüklü olduğu yeni metod ile nasıl jailbreak yapacağınızı da Redsn0w 0.9.15b1 ile iPhone & iPod touch (A4) iOS 6 Jailbreak konusundan resimli ve videolu olarak izleyebilirsiniz.

#Güncelleme 2

#Güncelleme 3

iOS hacker’larından planetbeing iki yeni güvenlik açığı daha ortaya çıkardığını belirtti. Bu gelişme ile beraber untethered jailbreak konusunda umutlar hala taze durumda. Gelişmeler oldukça paylaşmaya devam edeceğiz. Ancak şu an için bundan fazlası yok maalesef. Bulunan açıklar untethered jailbreak ve sonrasında bunun bir araç haline gelmesi için ön adımlar olarak değerlendirilebilir. Jailbreak konusunu artık yeni konumuz olan bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

iOS 6 Untethered Jailbreak Konusunda Açıklama” için 34 yorum

 • 08 Aralık 2012 tarihinde, saat 01:25
  Permalink

  Bilgi için Teşekür ederim hocam iyi çalışmalar iyi geceler.

  Yanıtla
 • 07 Aralık 2012 tarihinde, saat 02:12
  Permalink

  Adresi editledim sorumluluk almama adına… Sahte oay ve bu sıklıkla görülen bir şey aslında. İnanmayın konuda geçen sürüm jailbreak aracı bile yok ortada üreten belli siteleri belli

  Yanıtla
 • 07 Aralık 2012 tarihinde, saat 02:09
  Permalink

  Selam hocam net’te gezinirken bir adres’e takıldım tabi İngilizcem olmadığı için çözemedim.ama hocam burda iOS 6.0.1 jailbreak 4s ve ipad için yazı vardı ve indirme linkide vardı.buyrun link;….. Hocam sizden mesaj bekliyorum lütfen yardımcı olun yoksa bu telefonu kırıcam.iyi çalışmalar kolay gelsin.

  Yanıtla
 • 01 Aralık 2012 tarihinde, saat 17:30
  Permalink

  Valla jailbreak olayının her zaman danışıklı dövüş ve Apple’ın internet üzerinden sözde hacker’lara el altından sızdırdığına inananlardanım. Bu minvalde Apple ne zaman sızdırırsa o zaman olacak gibi ama bu sürüme çok zor iOS 6.1 sonrasında belki…

  Yanıtla
 • 01 Aralık 2012 tarihinde, saat 17:15
  Permalink

  Peki 4s ve 5 için (A5 çip için) ios 6 jailbreakin ne zaman geleceğine dair bir fikriniz var mıdır? Sonuçta 2012 bitiyor neredeyse ortada untethered bile yok

  Yanıtla
 • 30 Kasım 2012 tarihinde, saat 20:47
  Permalink

  danışıklı dövüşte böyle işte…. bekliyoruz

  Yanıtla
 • 30 Kasım 2012 tarihinde, saat 20:37
  Permalink

  Untethered jailbreak cikarmayi dusunmuyorlar herhalde. Aciklamasinda ios 6 untethered hazir falan bisiler diyorlardi ama ortada bisi yok.

  Yanıtla
 • 24 Kasım 2012 tarihinde, saat 19:21
  Permalink

  Gereksiz bir video olduğundan linkiniz düzenlendi, Redsn0w’un öyle bir sürümü olmadığını bilmek bile yeterlidir.

  Yanıtla
 • 24 Kasım 2012 tarihinde, saat 19:14
  Permalink

  İlk önce cevap için teşekkurler… Dogru soyluyorsunuzda sıkıntı yaratıyor sorunlar var donma gıbı wıfı sorunuda var bazen …ama beklemek en iyisi bir video gordum sizde bakarmısınız ? ……
  edit: Link düzenlendi

  Yanıtla
 • 19 Kasım 2012 tarihinde, saat 19:11
  Permalink

  Sonuçta iOS 6.0 için jailbreak gelmesi zor ve bu durumda da 6.0.1 geçişinin bir sakıncası olmaz ama geçipte ne yapacaksınız? Sonuçta 6.0 ve 6.0.1 tethered jailbreak bu durumda da beklemek daha mantıklı.

  Yanıtla
 • 19 Kasım 2012 tarihinde, saat 18:00
  Permalink

  Şu an sürümüm 6.0 , yükseltmemi önerir misiniz yoksa bu sürümde jailbreğin cıkmasınımı bekliyeyim ?

  Yanıtla
 • 03 Kasım 2012 tarihinde, saat 21:24
  Permalink

  jailbreak sonrası neden cydia gelmiyor?

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir