iOS 6 Sürümünden iOS 5.1.1 Sürümüne Dönüş

(yazımızın sonundaki güncellemeleri okuyun) Öncelikle iOS 6 sürümünden burada anlatacağımız yöntem ile iOS 5.1.1 sürümüne dönüş için gerekli olan bir kaç önemli ayrıntıdan bahsetmek istiyoruz. Bu metod iPhone 4 ve öncesi cihazlara ait bir sürüm düşürme yöntemine ait olup bu cihazlar genel olarak A4 cihazlar olarak nitelendirilirler. Buna iPod touch 4 ve öncesi de dahildir. Yani iPhone 4S gibi cihazların şu anda iOS 5.1.1 sürümüne iOS 6’dan dönüşleri mümkün değildir.

Custom Firmware ve SHSH Kaydı

Bu ayrıntıyı anladıktan sonra bir diğer önemli ayrıntı da shsh kaydı noktasında olacak; iOS 5.1.1 sürümüne veya daha alt bir sürüme dönüş yapabilmek için cihazımızın shsh kaydının ilgili sürümlere mutlak suretle alınmış olması gereklidir. Eğer cihazınızı iOS 6 sürümünden önceki sürümler ile jailbreakli olarak kullanmışsanız büyük ihtimal bu kayıt otomatik olarak alınmış olacaktır. Shsh kaydını Tinyumbrella ile almış olan kullanıcılar zaten iOS 6 yükseltmesi öncesi bu işlemi de ayrıca manuel olarak yapmıştır.

Buraya kadar her şey olması gerektiği gibiyse o halde iOS 6 sürümünden iOS 5.1.1 veya daha alt bir sürüme cihazınızın sürümünü düşürme işlemlerine başlayabiliriz.

Sürüm düşürme işlemine Redsn0w jailbreak aracı ile SHSH kaydımızında içine gömülü olduğu custom IPSW hazırlayarak başlayacağız. Ancak özellikle vurgulamak istediğimiz bir başka husus daha var. Özellikle iOS 6 sürümünü Redsn0w ile jailbreak yaparak kullananlar bu işlemi Redsn0w 0.9.13dev4 sürümü ile yaptıklarından bundan sonraki aşamalarda bu sürümü değil Redsn0w 0.9.14b2 sürümünü kullanarak yapacaklar. Yoksa 3194 veya 1600 gibi hataları almak kaçınılmaz olacak, yani sürüm düşürme işlemi başarısız olacaktır.

Bu konuda net olarak anlaşıldığına göre artık işlemlere başlayabiliriz.

Birinci Adım: Redsn0w 0.9.14b2 sürümüne sahip olmayanlar indirme sayfamız‘dan bu sürümü indirebilirler.

İkinci Adım: Redsn0w 0.9.14b2 jailbreak aracını çalıştıralım ve aşağıdaki video’da anlatıldığı gibi iOS 5.1.1 custom IPSW dosyasını shsh kaydımızı da gömmek sureti ile oluşturalım.

Üçüncü Adım: iOS 5.1.1 sürümüne düşürme işleminin büyük bir kısmı geride kaldı, şimdi iTunes’u açıyoruz ve klavyemizdeki shift (yukarı tuşu) ile iTunes’ta yer alan restore (geri yükleme) butonuna aynı anda basıyoruz. Açılan sayfada daha önce bilgisayarımıza indirdiğimiz iOS 5.1.1 ipsw dosyasını gösteriyoruz.

Dördüncü Adım: Yükleme işlemi yapılıyor olacak ve işlemin sonunda “-1” hata kodunu içeren bir hata verecek.

Beşinci Adım: Tekrar Redsn0w’u çalıştırıyoruz ve sırasıyla “Extras >> Recovery fix” kısmına giriyoruz ve cihazımızı “Next” butonu ile DFU moduna alma adımları ile beraber DFU moduna alıyoruz.

Altıncı Adım: Cihazımızda bir harddisk simgesi çıkacak ve bu işlemin yapıldığının göstergesi olacak. Bir süre daha geçtikten sonra cihazımızın normal bir şekilde açıldığını ve iOS 5.1.1 sürümüne düşmüş olduğunu görebilirsiniz.

Güncelleme 1:

Her zaman en son sürüm Redsn0w uygulamasını kullanın son sürüm için bu sayfadan yararlanın.

Güncelleme 2:

Redsn0w güncellemeleri ile beraber Restore özelliği de güncellendi. iTunes kullanmadan cihazınız istediğiniz sürüme (shsh kaydınız varsa) restore edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken;

Redsn0w’dan Extras >> Even More kısmına girerek Restore edebilirsiniz.

Not: Cihazınızı JustBoot için DFU moduna alma işlemini daima Redsn0w ile yapın. Program ile yapmazsanız işlemi doğru yapmamış olursunuz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

iOS 6 Sürümünden iOS 5.1.1 Sürümüne Dönüş” için 143 yorum

 • 18 Mart 2013 tarihinde, saat 20:52
  Permalink

  mehmet abi dediklerin aynısnı yapıyorum ama ipsw secerken unable to parse ıspw really an bilmemne hatası veriyor

  Yanıtla
 • 28 Şubat 2013 tarihinde, saat 14:23
  Permalink

  İphone 4 s için hala geri dönüş mümkün değil mi ?

  Yanıtla
 • 06 Şubat 2013 tarihinde, saat 00:23
  Permalink

  Cihaz sim kilitli olunca yapacak bir mtod ipad basebandi yüklemek arama kutusuna bunu yaz konuyu göreceksin. Yahut sim kildini ücretini ödeyerek tamamen kaldırtacaksın

  Yanıtla
 • 06 Şubat 2013 tarihinde, saat 00:19
  Permalink

  isviçreden geldi telefon abi

  Yanıtla
 • 06 Şubat 2013 tarihinde, saat 00:18
  Permalink

  MERHABA abi benim işvçreden gelen iphone 3gs var ios 6 ya yukselttim telefonum sım lock oldu açılmıyor dil seç felan yazıyor telefon pasaporta işlendi hatta 115 tll parasıda yattı benim ne yapmam lazım ne olur yardım edın suanda telefonda hiçbirsey yapamıyorum

  Yanıtla
 • 24 Ocak 2013 tarihinde, saat 22:45
  Permalink

  Cihazınız sim kilitli durumdaysa neden itunestan surum yukselttiniz bu zamana kadar geveyle mi kullanıyordunuz

  Yanıtla
 • 24 Ocak 2013 tarihinde, saat 22:11
  Permalink

  iphone 4 telefonumu itunes e bağlayarak yedek aldım daha sonrada yazılım güncellemesi yaptım.(yurtdışı telefonu) şimdi itunes e bağladığımda sadece bi kilit simgesi çıkıyor ve aldığım yediği geri yükleyerek eski sistemini kurtarmak istiyorum telefonun eskisi çalışsın yeterli.şuan hiç bir işlem yapamıyorum telefonda cybreak de olmadı 5.1.1 i yüklemeye çalıştım oda olmadı lüftennnn yardımmmcııı oluunnn !!

  Yanıtla
 • 15 Ocak 2013 tarihinde, saat 18:01
  Permalink

  Yazının sonundaki güncellemelerde sorunun yanıtı var ama sen 5.1.1 yapmışsın zaten. iOS 6 yapman için itunes’tan direk sürüm yükseltmen gerek başka bir araç kullanarak değil.

  Yanıtla
 • 15 Ocak 2013 tarihinde, saat 17:45
  Permalink

  mehmet abi birinci adim ve ikinci adim yapilmasi lazimmi güncellemeye ragmen?
  ikinci sorum;ilk denememde oldufakat bu defa pilin ömrü 5 saate düstü tekrar ios 6 ve simdi shsh gömülü olan ipsw yi redsnow kabul etmiyor.
  yeni ipsw mi indirmem gerekiyor ?

  Yanıtla
 • 08 Ocak 2013 tarihinde, saat 22:21
  Permalink

  yani io6’da kaldık:)ya bukadar saçma bir olay ilk defa şu iphone’de gördüm neyse yardımlarınız için teşekür ederim sizide işinizden alı koydum.desenize ios6 jailbreak yapıcaz mecbur:)neyse iyi akşamlar iyi çalışmalar..!

  Yanıtla
 • 08 Ocak 2013 tarihinde, saat 22:06
  Permalink

  Tabi bu 5.1.1 içindi 5.0.1 mümkün değil yerli olması söz konusu değil burada aslolan çıkılan sürümden inilip inilememe meselesi

  Yanıtla
 • 08 Ocak 2013 tarihinde, saat 22:05
  Permalink

  Yazının son güncellemelerini okuyunca yaparsınız zaten restore butonuna basın hepsi bu

  Yanıtla
 • 08 Ocak 2013 tarihinde, saat 21:57
  Permalink

  mehmet bey benim cihazım iphone 4 şuan 6.0.1 yüklü yanlız 5.0.1 shs kaydım var.5.0.1.’e geri dönmek istiyorum.yanlız dün denedim redsnow indirdim ama hangisini indirdim bilmiyorum.denedim geçiş yapamadım.
  benim 5.0.1ê geçiş yapmam için ne indirmem lazım lütfen yardımcı olun kafam allak bulak oldu.indirmem gereken neler cihazım yurtiçi bide.
  bilgilerinizi bekliyor olucam şimdiden teşekür ederimç..!

  Yanıtla
 • 06 Ocak 2013 tarihinde, saat 14:54
  Permalink

  Cihaz yurtdışı mı sim kilit problemi var mı? iOS 5.1.1 yüklüyken jailbreak yapılımıydı shsh kaydı açısından soruyorum bunları alabilirsem cevap vereceğim size

  Yanıtla
 • 06 Ocak 2013 tarihinde, saat 14:19
  Permalink

  merhabalar.benim cihaz i-phone 3gs 6.0.1 sürümünü kullanıyorum jailbreaksiz.5.1.1 sürümüne düşürüp jailbreak yapmak istiyorum fakat hata aldım söylediklerinizi tam yapamadım yardımcı olurmusunuz..ayrıca uygulamaları adım adım anlatırsanız çok sevinirim.çünkü jailbreak konusunda çok bişey bilmiyorum teşekkürler şimdiden.

  Yanıtla
 • 05 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:08
  Permalink

  Merhaba ben tüm adımları yaptım ancak dördüncü adımda tekrar 5.1.1 sürümünü seçtiğimde yükleme sonucunda 21 kodlu bir hata alıyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Uğraştım ancak yapamadım. Şu an ipod’um itunes’da kurtarma modunda gözüküyor sürümsüz.

  Yanıtla
 • 01 Ocak 2013 tarihinde, saat 22:37
  Permalink

  Yararlı bilgi hocam.Sonuçta kendileri kaybeder ne diyelim bekliyoruz Apple yayınla diyince yayınlarlar inşallah.Suan iphone amerikada falan satıyormuş baya bu satışlar inmedikçe jailbreak ios 6 için biraz zor gelir bence. Hayırlısı be hocam en mantıklısı telefonu satıp 5.1.1 almak gibi geliyor herkez gibi.

  Yanıtla
 • 01 Ocak 2013 tarihinde, saat 22:30
  Permalink

  Hackerların sürüm düşürme çıkarması hikaye.3gs 4e çıkaran adam 4s ve 5e neden çıkaramıyor.Çünkü apple istemiyor çok basit:)Ne jailbreak yapabiliyoruz ne sürüm düşürebiliyoruz.Satış hızı düşünce yayınlıcaklardır eminim ama bi hackerda uğraşıyormudur acaba emin değilim.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir