iOS 6 Öne Çıkan Özellikleri Neler?

iOS 6 Yenilikleri

Apple, uzun zamandır beklenen iOS 6 sürümünü geçtiğimiz günlerde içerdiği 200’den fazla yenilikle yayınladı. Akıllı telefonlar için üretilmiş en güçlü ve kararlı mobil işletim sistemi olan iOS bu güncelleme ile ayakları daha da yere basıyor. tabir yerindeyse Google’ı ve uygulamalarını iOS 6 ile başından atan Apple yoluna kendi uygulamaları ile devam ediyor. Gerçi 3. parti uygulamalar şeklinde dışlanan standart Google özellikleri yine yüklenebiliyor ama iOS ile tümleşik olarak gelmesi iOS 6 ile son buldu. 200’den fazla yenilik dedik ki bunlardan en dikkat çekenlerini sizler için derledik, yazımızın devamında belli başlı yeni özelliklerin neler olduğunu görebilirsiniz.

iOS 6 Özellikler

Yenilenen Haritalar Uygulaması:  Apple, Google Maps uygulamasını artık sistem ile beraber varsayılan uygulama olmaktan çıkardı. Yeni haritalar da konuşarak yön sorgulama, GPS ve “Flyover” isimli 3 boyutlu görüntü özelliği gibi özellikler iOS 6 ile birlikte geldi. Tab, 3D haritalar şu anda belli başlı Avrupa başkentlerinden bir kaçı ve Amerika’da bazı bölgeleri kapsasa da veritabanına gelişticilerin de katkısı ile beraber yeni ülke ve şehirler eklenecek

Siri Güncellemesi: Apple’ın sesli kişisel asistan uygulaması artık diğer uygulamaları çalıştırıp, Facebook ve Twitter gibi sosyal ortamlara dikte edilen iletiyi gönderebiliyor.

Facebook: Facebook artık iOS 6 ile beraber tamamen sistemin içine dahil oldu diyebiliriz. Safari web tarayıcısından notlar, kişiler veya epostaya kadar her yerde paylaşım butonunu görmek mümkün. Facebook’taki etkinlikler kişi listesi, telefondaki takvim ve kişi listesiyle senkronize hale geldi.

Fotoğraf Paylaşımı: Artık fotoğraf paylaşımı istenilen belli bir grup yahut kişiyle yapılabiliyor.

Passbook:  Passbook uygulaması geleceğin alışveriş sistemi olarak tanımlanan ve cihazınızı para çantası gibi kullanma mantığına dayalı bir sistem. Bu sisteme dahil olacak olan kuruluşlardan alınan kartlar, biletler vb. uygulamada saklanabiliyor. Uygulamanın özelliği olarak zaman ve yer bazlı olması gösteriliyor. Örneğin bir kullanıcı uygulamaya Starbucks kartı yükleyip Starbucks’a gittiği zaman program otomatik olarak kartı ekrana getiriyor.

Panoramik Fotoğraf: Fotoğraf çekme tutkusuna yeni bir boyut getirecek olan panaromik fotoğraf çekme özelliği ile kamera 240 derecelik resimler çekebilecek duruma getirildi. Böylece peşi sıra fotoğraflar çekip bunların otomatik olarak birleştirilmesi ile beraber panaromik resimler çekilebiliyor.

Mobil FaceTime: iOS cihaz sahiplerinin en çok beklediği özelliklerden bir tanesi de Wi-Fi’a bağlı kalmaksızın mobil durumdayken de FaceTime ile görüşme yapabilmekti. Gerçi jailbreak’li cihazlarda bu çoktan gelmişti ama bazı cihazlarda desteklemiyordu. iOS 6 ile beraber yüklenen her cihaz artık mevcut GSM şebekesi üzerinden de FaceTime görüşmesi yapabilecek.

Rahatsız Edilmek İstemeyenlere: Öyle zamanlar olur ki iPhone’unuzun o anda istemediğiniz kişiler tarafından aranmaması önemlidir, ancak standart olarak iPhone’da böyle bir filtreleme bulunmuyor. Artık rahatsız edilmek istemediğiniz zamanları ayarlayarak gelen aramayı sizin yerinize bir mesaj ile rahatsız edilmek istemediğinizi karşı tarafa otomatik olarak bildirebilirsiniz. “Rahatsız Etme” özelliği sayesinde telefon belirlenen zaman diliminde aramalara kapalı olabiliyor veya sadece belirtilen kişilerin aramasına izin verilebiliyor.

Eposta: Eposta uygulamasının ara yüzü daha da geliştirilerek yoğun eposta trafiği arasında önemli epostaları kaçırmamanız için VIP özelliği eklendi. Byölelikle özel olarak atanan eposta hesaplarından gelen mesajlar diğerlerinden ayrılacak.

Safari: İnternet tarayıcısındaki sekmeler artık bulut üzerinden diğer Apple cihazlarıyla birlikte senkronize olarak çalışabilecek ve tarayıcı yatay konumda ful ekran görüntülenebilecek. “Okuma Listesi” özelliği artık çevrimdışı olarak çalışarak kullanıcının istediği sayfaları kaydedip sonra okumasına imkân verecek.

Peki iOS 6 sürümü hangi cihazlara yüklenebilecek?

 • iPhone 3GS
 • iPhone 4
 • iPhone 4S
 • iPhone 5
 • 4.Nesil iPod Touch
 • 5.Nesil iPod Touch
 • iPad 2
 • Yeni iPad

Cihazlara göre farklılık arzeden uygulamalar

 • Flyover ve GPS özelliği, iPhone 4, iPhone 3GS ve 4.Nesil iPod Touch’ ta olmayacak.
 • Siri, iPhone 4S, iPhone 5, New iPad ve 5.Nesil iPod Touch’ ta olacak.
 • Çevrim dışı okuma listesi iPhone 3GS’ te olmayacak.
 • Panoramik fotoğraf özelliği sadece iPhone 4S, iPhone 5 ve 5.Nesil iPod Touch’ ta olacak. (tabi jailbreakli cihazlarda yazılımsal olarak var olan bu özellik desteklenmeyen cihazlarda da aktif edilebilir)

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir