iOS 6 Jailbreak ve Unlock Konusunda…

(lütfen yazımızın sonundaki güncellemeleri okuyun) iOS cihazlarına sahip kullanıcılar için bugün yayınlanan iOS 6 ile beraber yine aynı tartışmalara, jailbreak ve unlock konusunda durumun ne olduğuna dair kısa da olsa tespitler yapmaya çalışacağız. Öncelikle Jailbreak konusu ile başlarsak eğer; Bilineceği gibi şu an için iOS 6 jailbreak bulunmamakla beraber untethered jailbreak iOS 5.1.1 için mevcut. Durum böyle olunca iOS 5.1.1 jailbreakli kullanıcıların jailbreak ile beraber yüklemiş olduğu Cydia tweak’leri, crack’lenmiş iOS uygulamaları gibi jailbreak nimetlerine veda etmek zorunda kalacak. Yahut mevcut sürümünü koruyarak iOS 6 jailbreak’in yayınlanmasını bekleyecekler. iOS 6 Jailbreak

Jailbreak’ten de daha önemlisi, halen cihazlarını Ultrasn0w ile unlock yapmış olanlar ile Gevey gibi çözümlerle sim kilidini kaldıran kullanıcılar iOS 6’ye hiç bir suretle cihazlarını yükseltmemesi gereği iOS 6 ile tanışmaları en azından belli bir süre mümkün görünmüyor. Çünkü Gevey’in iOS 6 ile çalışıp çalışmadığı üretici firma tarafından açıklanmadığı gibi aynı şekilde bir Cydia uygulaması olan Ultrasn0w’un da yüklenememesi sebebiyle bu çözüm de iOS 6 için şimdilik mümkün görünmüyor.

Bunları neden mi yazıyoruz? Çünkü her sürüm yükseltmesinde sıklıkla şahit olduğumuz bilinçsiz olarak sürüm yükseltenlerin iPhone’larını birer iPod gibi kullanmak zorunda kalmalarından… Her seferinde yeni iPhone kullanıcıları aramıza katıldığından bu bilgileri de sanki ilk defa yazıyormuşuz gibi gündeme getrmek durumunda kalıyoruz. Umarız yazdıklarımız hedefini bulur ve bu konuda sorun yaşayan iOS cihaz sahibi olmaz.

#Güncelleme:

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir