iOS 6 Jailbreak Nasıl Yapılır?

(lütfen yazımızın sonundaki güncellemeleri okuyun) iOS 6 sürümü daha yeni yayınlanmasına rağmen uzun zamandır Apple geliştirici programına dahil olan kullanıcılar tethered’da olsa iOS 6 beta sürümlerini jailbreak’li olarak kullanabiliyorlardı. Aynı şekilde şimdi sizler de iOS 6 sürümünü jailbreak yapabilir ve jailbreak’in getirilerinden faydalanabilirsiniz. Ancak bu jailbreak metodunun bilgisayara bağımlı (tethered) olduğunu ve cihazı kapatıp açtığınızda tekrar jailbreak uygulamasına bağlanması gerektiğini unutmayın.

Bir diğer uyarımız da, bu jailbreak sürümü ile sadece iPhone 4 gibi A4 işlemciye sahip cihazlar için kullanılabildiğini hatırlatalım.

iOS 6 Jailbreak

Beta sürümü ile jailbreak yapanların bileceği üzere bu sürüm jailbreak sonrası cihazanıza Cydia’yı kurmaz. Sadece cihazın sistem dosyalarına erişim kısıtını ortadan kaldırır ve SSH erişimini aktifleştirir.

Yeri gelmişken henüz bir çok popüler Cydia uygulamasının iOS 6 ile uyumlu olmadığını, mevcut iOS 6 uyumlu Cydia Tweak’lerini iOS 6 Jailbreak ile Uyumlu Cydia Tweak’leri bağlantısından bulabileceğinizi de hatırlatalım.

Birinci Adım: Cihazınıza iOS 6 sürümünü yükledikten sonra iOS 6 IPSW dosyasını sistemimizden bulup ileride geleceği üzere Redsn0w jailbreak uygulamasına göstermemiz gerekecek. Eğer bir Mac üzerinde iseniz IPSW dosyasını / Library / iTunes / iPhone Software Updates / dizininden bulabilirsiniz.

iPhone iOS Güncelleme

İkinci Adım: RedSn0w 0.9.15b1 jailbreak uygulamasını indirme sayfası‘ndan indirelim.

Üçüncü Adım: Redsn0w uygulamasını çalıştıralım ve Extras > Select IPSW menüsünden daha önceden indirdiğimiz iOS 6 IPSW dosyasını gösterelim.

Successfully identified

Dördüncü Adım: Şimdi geri butonuna basarak ana ekrana dönelim ve ardından “Jailbreak” butonuna basalım. Ekranda “preparing jailbreak data” şeklinde bir yazı çıkacak ve işlem tamamlandığında aşağıdaki ekrana ulaşacağız. Install Cydia seçeneğini işaretleyerek “Next” butonu ile devam edelim.

Install SSH

Beşinci Adım: Bu aşamadan sonra cihazınız jailbreak işlemini sürdürecek ve işlem tamamlandığında şöyle bir ekran ile karşılacaksınız.

Tethered

Burada cihazınızın jailbreak yapıldığını ancak tethered olduğunu ve şimdi Just Bootişlemini yapmanız gerektiği uyarısını alacaksınız. Bu kavramlar hakkında bilginiz yoksa iPhone, iPad, iPod touch, ve Apple TV Jailbreak Nasıl Yapılır? konusuna bakabilirsiniz.

Altıncı Adım: Redsn0w ana ekranına geri dönelim ve tekrar “Extras” kımına girip “Just Boot” butonuna tıklayalım (bundan önce yine ipsw dosyasını göstermelisiniz). Cihazımızı yine DFU moduna alacağız ve ardından just boot işlemini de tamamlayacağız.

Yedinci Adım: Bu aşamadan sonra just boot işlemi yapılıyor olması gerekir ki işlem başarılı bir şekilde yapılıyorsa ekrana Redsn0w simgesi gelecektir. Artık cihazınızın açılmasını bekleyebilirsiniz. Cydia’nın yüklü olduğu iOS 6 sürümlü cihazınızı güle güle kullanın. Unutmayın cihazı her kapatıp açtığınızda yukarıdaki just boot işlemini tekrarlamalısınız.

Ayrıca aşağıdaki video daha önceki Redsn0w jailbreak metoduna ait olmakla beraber işlemlerin aynı olması sebebiyle takip edilebilir.

Redsn0w’un son sürümünü daima sabit indirme sayfası bağlantısından indirebilirsiniz.

#Güncelleme:

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

iOS 6 Jailbreak Nasıl Yapılır?” için 109 yorum

 • 02 Şubat 2013 tarihinde, saat 15:21
  Permalink

  Merhaba ercüment34,

  Sanirim direk yabanci sitelerden ceviri yaparak siteye koyuyorlar ve kendileride bilmiyor aradigin dosyayi nerden bulacagini. Neyse ben biraz ugrastim ve buldum. yardimci olabilirsem sevinirim.

  ipsw dosyasini bulmak icin bu link den faydalanabilirsin http://www.youtube.com/watch?v=PpV1cg-GCew

  Bende windows 8 oldugu icin biraz daha karisik ama yinede buldum.

  bol sans..

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir