iOS 6.1 untethered jailbreak öncesi cihazınızı hazırlayın

iOS 6.1 sürümünün yayınlanması ile beraber iOS cihaz sahiplerinin tek gündemi hiç şüphesiz iOS 6.1 untethered jailbreak. Bu jailbreak’i özel kılan da iOS 6.1 yüklenebilen tüm cihazların aynı anda jailbreak’e kavuşacakları olacak. Peki ama iOS 6.1 untethered jailbreak için cihazlarımızı bu güncellemeye ve gelecek olan jailbreak’e nasıl hazırlayacağız?

Sorunsuz bir sürüm yükseltme ve sorunsuz bir jailbreak için bu yazımızda sizlere küçük bir rehber hazırladık. Herkes gibi bizler de jailbreak haberi ile hayli heyecanlı ve mutluyuz, bu durumu sıkıntılı bir süreç haline sokmamak için dikkat edilmesi gereken hususlar yazımızın devamında.

iOS 6.1 Jailbreak

1. Durum değerlendirmesi:

Bu gibi durumlarda ilk adımımız şüphesiz cihazımızın iOS 6.1 untethered jailbreak için uygunluğu olacak. Eğer sizler de şanslı kullanıcılar arasındaysanız hem iOS 6.1’in yenilikleri ve geliştirmelerinden hem de jailbreak’in tarifsiz imkanlarından yararlanabilirsiniz. O halde aşağıdaki listeye bakarak o şanslı kullanıcılar arasında olup olmadığınızı görebilirsiniz. Tabi bu sefer tersten bir bakış açısı ile, desteklenmeyen cihazlar ile başlıyoruz.

Desteklenmeyen cihazlar:

 • iPhone 2G
 • iPhone 3G
 • iPod Touch 1G
 • iPod touch 2G
 • iPod touch 3G
 • iPad 1
 • Apple TV 3

Bu cihazların dışında kalanlar cihazlarını untethered olarak jailbreak yapabilecekler. (Apple TV 3 yapılacak çalışmalar ile desteklenenler listesine girecek)

2. Cihazınızı yedekleyin!

Belki de en önemli dikkat edilecek maddeler arasında mevcut cihazınızın yedeğini almak olacak. iTunes ile bilgisayarınıza yahut iCloud ile sunucuya mevcut cihazınızın bilgilerini yedeklemelisiniz.

3. Sim kilitli cihazlar dikkat!

Şu anda cihazınızı Gevey gibi turbosim aparatları ile sim kilidini kaldırmış olarak kullanıyorsanız direk olarak iOS 6.1 güncellemesi yapmayın. Bu konuda ilgili apartın destek verip vermediğinden emin olmak için satıcınızla görüşün.

Cihazlarını Ultrasn0w ile unlock yapanlar da sürüm yükseltmesini yapmamaları zaten şart. Jailbreak henüz yayınlanmadığı, Ultrasn0w’un iOS 6.1 uyumluluğu da sağlanmadığı şu zamanda beklemek en doğru hareket olsa gerek.

4. iOS 6.1’e restore etme

Cihaz yedeğinden sonra artık cihazınızı iOS 6.1 sürümüne restore etmemeniz için bir sebep kalmıyor. Her zaman için temiz bir yükleme, sürüm yükseltmekten çok daha iyi olacaktır. Bu sistem kararlılığı için ve yarın jailbreakte sorunsuz bir kullanımın anahtarı konumundadır.

Tabi yine de cihazınızda Ayarlar> Genel> Yazılım güncelleme sekmelerinden OTA üzerinden sadece güncellenen dosyaları alarak zamandan da tasarruf etmek isteyebilirsiniz. Yine de bu metoddan çok direk iOS 6.1 restoresini önerdiğimizi belirtelim. Bunu Evad3rs ekibi de tavsiye ediyor.

5. Cumartesi bol bol dinlenin

Muhtemelen iOS 6.1 untethered jailbreak’in yayınlanacağı gün olan Pazar gününden önce Cumartesi gününüzü dinlenerek geçirin. Bir sonraki gün yapılacak o kadar çok işiniz olacak ki! tabi bu verilen gün tahmini ve iOS korsanlarının twitter mesajlarından çıkardığımız sonuç. iOS 6.1 untethered jailbreak beklenenden önce de gelebilir ama biz yine de Pazar günü diyoruz.

#Güncelleme (31.01.2013)

iOS 6.x untethered jailbreak’in adı evasi0n jailbreak olarak açıklandı, ayrıntılı bilgi ve gelişmeleri sabit konumuzdan takip etmek için TIKLA

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

iOS 6.1 untethered jailbreak öncesi cihazınızı hazırlayın” için 32 yorum

 • 29 Ocak 2013 tarihinde, saat 21:03
  Permalink

  Huh!İOS 6.1’e güncelledim. Pazar gününü bekliyorum. Hadi be İOS hackerları şimdi değilse ne zaman?!

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2013 tarihinde, saat 18:48
  Permalink

  Bu kadarlık açıklamadan sorunu tespit etmek mümkün değil aynı şekilde üzerine jailbreak yapıp deneyin

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2013 tarihinde, saat 18:32
  Permalink

  Arkadaşlar bendede cydia devamlı bozuluyor sinir oldum cydia açılıyor bir hata mesajı geliyor sadece theme indirebiliyorum.repoların hepsi boş gözüküyor ne yapmam lazım acaba.

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2013 tarihinde, saat 18:11
  Permalink

  Yazdığınız bu konuyu okumadınız sanırım, okursanız anlayacaksınız ki 6.1 jailbreak yok yayınlanması bekleniyor.

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2013 tarihinde, saat 18:06
  Permalink

  hiçbir jailbreaki yapamiyorum frimware dosyasını indiriyorum redsn0wuda indiriyorum select ipsw yaparken hata veriyor ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz (İOS 6.1)

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:46
  Permalink

  o zaman sürümü 6.1 e güncelleyip JB için pazar gününü bekleyeceğiz. destek için teşekkürler.

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:43
  Permalink

  Sim kilitli derken mesela türkyedesiniz ama cihaz yurtdışında sadece bir operatörün kartı ile kullanılabilir olduğunda burada çalışmayan cihazlar için söylenen bir terim yoksa sim kartınızın şifresi değil.

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:40
  Permalink

  Mehmet bey ben sim kilidi ile ilgili hiçbir ayar yapmadım, telefonumu açtığımda benden sim kilidi istio giriyorum açılıo hattım ,açıklamayı tam anlayamadım benim herhangi bir sim kilidiyle ilgili bişey yapmama gerek varmıdır ? şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:34
  Permalink

  Jailbreak güncelleme yapmaz sadece jailbreak yapar, zaten bu konuda da bilgiler mevcut

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:31
  Permalink

  şu anda sürümü güncelleyelim mi yoksa JB ile birlikte sürüm güncellenecek mi?

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:16
  Permalink

  Unlock farklı bir şey, eğer cihaz açılacak şekilde aktivasyonu yapılmışsa unlock yapılmasa da jailbreak yapılır.

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2013 tarihinde, saat 12:57
  Permalink

  unlock yapmadan JB yapılabiliyor dimi?

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir