iOS 6.1 SHSH kaydını TinyUmbrella ile nasıl almalısınız?

SHSH kaydı bir iOS cihazı için hayati önem taşır, henüz iOS 6.1 sürümünden yukarı bir sürüm olmamasına rağmen yarın daha üst bir sürüm çıktığında hatalı güncelleme ve untethered jailbreak imkanının elden gitmesi sonucu tekrar iOS 6.1 sürümüne dönmek gibi bir avantaj sağlar. Tabi sürüm düşürmek için bunu destekleyen bir aracın da olması gerekir ki henüz daha üst sürüm olmadığından buna şu anda ihtiyaç duyulmuyor.

Biz yine de iOS 6.1 SHSH kaydını almalıyız ki yarın sürüm düşürme metodu çıktığında istifade edebilelim. Sanıyoruz SHSH kaydının önemini bir kez daha izah edebildik. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyanlar SHSH Kaydı Nedir? Nasıl Alınır? konusundan istifade edebilirler.

shsh kaydı nasıl alınır

Şimdi gelelim iOS 6.1 SHSH kaydının nasıl alınacağını anlatmaya…

Birinci adım: TinyUmbrella son sürümünü indirme sayfasındandiğer araçlar” kısmından indirelim.

İkinci adım: TinyUmbrella’yı çift tıklayıp çalıştıralım ve cihazımızı bilgisayara bağlayalım.

ios-6-1-tinyumbrella-shsh-1

Üçüncü adım: Cihazımız TinyUmbrella sol panelinde algılandı o zaman sağ orta tarafta yer alan “Advanced” sekmesine tıklayalım ve 23 nolu seçeneklerde tık işareti var olacak, onları kaldıralım ve resimdeki sonucu elde edelim. 4 numara ile belirtilen alandan dilerseniz SHSH kaydınızın bilgisayarınızda kaydedileceği dizini değiştirebilirsiniz. Her şey hazır olduğunuzda da 5 numaradaki butona, “Save SHSH” bastığımızda en altta bir işlem bar’ı kayıt işlemini gösterecek ve dolduğunda işlem tamam olacak.

ios-6-1-tinyumbrella-shsh-2

Dördüncü adım: Şimdi de “Log” sekmesine tıklayalım ve işlem boyunca yapılanları gözden geçirelim. Burada kırmızı ile gösterilen sürümler SHSH kaydı alınamayan sürümlere ait. Zaten artık onlar için de geç, biz sadece iOS 6.1 SHSH kaydını alıyoruz. Örnekte daha önce almış olduğumuz SHSH kaydı olduğundan belirtilmiyor ama sizler ilk defa aldığınızda yeşil yazı ile iOS 6.1 SHSH kaydının alındığını görebilirsiniz.

ios-6-1-tinyumbrella-shsh-3

Beşinci adım: Şimdi “General” sekmesine geçip “Saved SHSH’s for xxx” penceresi altında cihaz modeli ve alınan SHSH iOS sürümünün yazdığını göreceğiz. Artık bilgisayarımızda SHSH kaydımız ilgili dizinde oluşturulmuş durumda.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir